Rada wydziału prawa UJ pisze do Dudy ws. TK: Uchwały anulujące wybór sędziów są pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys

?Podpisana przez Pana Prezydenta ustawa z dnia 19.11 o zmianie ustawy o TK nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz? - napisano w uchwale wydziału prawa UJ.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W bezprecedensowej uchwale rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego napisała, że wyraża głęboki niepokój związany z wydarzeniami wywołanymi przez najwyższe organy państwa. W ocenie prawników powstało zagrożenie dla niezależności organów władzy sądowniczej, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego.

Dalej członkowie rady zwracają uwagę, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z 19 listopada o zmianie ustawy o TK "nie daje się pogodzić z zasadą demokratycznego państwa prawnego, naruszając wymogi nieusuwalności sędziów, legalizmu i niedziałania prawa wstecz". Nowela ustawy o TK, zdaniem rady UJ, podważa też "zaufanie do Trybunału, pozbawiając Państwo Polskie podstawowej instytucji ochrony praw fundamentalnych".Uchwała rady wydziału prawa i administracji UJ

W piśmie zwrócono uwagę, że przeprowadzone nocą z 25 na 26 listopada uchwały anulujące wybór pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji, są "pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys konstytucyjny Państwa".

Na końcu uchwały członkowie Rady wydziału prawa zaapelowali do Dudy, jako absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, by uszanował wartości, których strażnikiem jest krakowska uczelnia, wartości prawa i wolności obywatelskich.

"Apelujemy o niezwłoczne podjęcie działań, które nie dopuszczą do trwałego zachwiania równowagi między władzą sądowniczą a władzami ustawodawczą i wykonawczą. Mamy nadzieję, że wypełni Pan swój obowiązek Strażnika Konstytucji i Polski jako demokratycznego państwa prawa" - napisano w uchwale, pod którą podpisała się dziekan Wydz. Prawa i Administracji UJ, prof. dr hab. Krystyna Chojnicka.

Sejm pod sam koniec poprzedniej kadencji 8 października - przy sprzeciwie PiS - wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej sędziowie zostali wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu. Wybrani w październiku sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli orzekać. Nowy Sejm już zmienił ustawę o Trybunale - tak, by wybrać innych sędziów. Dziś w tej sprawie konsultacje u prezydenta.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (515)
Rada wydziału prawa UJ pisze do Dudy ws. TK: Uchwały anulujące wybór sędziów są pozbawione wszelkiej mocy prawnej i pogłębiają kryzys
Zaloguj się
 • Oceniono 3 razy -1

  A może trzeba "do kości" wyczyścić zgniłą instytucję, jaką jest wymiar sprawiedliwości?:-P Czyli aż do roku 1945 i dać szansę zdolnym, uczciwym ludziom, a synciów i córuńcie prawników wyp.....lić na bruk!

 • plautilla

  Oceniono 7 razy -1

  To jest już dno dna... publiczne tarzanie się w gó...e byłoby bardziej estetyczne...
  Ogarnijcie się profesorki, bo się porzygać na was tylko można.
  1- Bo gdzieście kuźwa byli, gdy usiłowano wprowadzić ustawę realnie zagrażającą demokracji, ustawę blokującą obywatelom możliwość uzyskania informacji na temat działań rządu? <nowelizacja Ustawy o dostępie do informacji publicznej>... Czy nie zauważyliście, bo to ludzie PO robili?
  2- Bo gdzieście kuźwa byli, gdy usiłowano wprowadzić ustawę realnie zagrażającą demokracji, ustawę ograniczającą jedno z najważniejszym praw w demokracji, czyli prawo obywateli do zgromadzeń? Czy nie zauważyliście, bo to ludzie PO robili?
  3- Bo gdzieście kuźwa byli, gdy usiłowano wprowadzić ustawę realnie zagrażającą demokracji, ustawę de facto niszczącą instytucję referendum, jednego z najistotniejszych elementów naszej demokracji? Czy nie zauważyliście, bo to ludzie Komorowskiego i PO robili? W ogóle, wyczyny PO, to były realne zagrożenia... więcej : dawidwildstein.salon24.pl/681878,apel-do-tvn-i-okolic

 • plautilla

  Oceniono 5 razy -1

  A zdaniem konstytucjonalistów przepisy ustawy o TK, uchwalone głosami PO-PSL, są sprzeczne z konstytucją.
  Nic to, relikty z PRL-u idą w zaparte.
  A jazgot antypolskich hien wywołują zresztą wszelkie próby naprawy zepsutej III RP, zaś wszelkie egzekwowanie praworządności jest przedstawiane jako… zamach na demokrację i na państwo prawa, które jeszcze nie powstało po roku 1989. III RP to przecież twór służb specjalnych rodem z PRL-u i nieoczyszczonego aparatu „sprawiedliwości” (sądów i prokuratury), a wkrótce skorumpowanych fundacjami (vide książka Sumlińskiego) oraz aliansami SLD z pruszkowską mafią, co później kontynuowała koalicja PO-PSL. www polskacanada.com/marek-baterowicz-skok-na.../

 • plautilla

  Oceniono 5 razy -1

  C ludzie m.in. z UJ spieprzyli prawo, uczynili z III fundamentu demokracji system niesprawiedliwości, bez mrugnięcia okiem patrzyli jak osłowie PO do ostatniej chwili gwałcili ustawę główną i uchwalali ustawkę po ustawce przeciw Konstytucji RP. Tacy dziarscy się zrobili , by utrwalić dzieło swego zniszczenia , bo nad Wisłą zamiast sprawiedliwości tylko ch.d. i k.kupa.

 • handzia55

  Oceniono 3 razy 1

  Drodzy Państwo, piszcie na Berdyczów! Wasz szanowny kolega, niżej pleców trzyma to wasze pisanie!

 • petrucchio

  Oceniono 4 razy 2

  Fajnie, ale to wyście dali temu panu doktorat. Gratuluję absolwenta.

 • buffalo69

  Oceniono 10 razy 0

  To, co na polecenie Jarosława Kaczyńskiego PiS i Andrzej Duda prezydent Rzeczpospolitej Pisowskiej wyczyniają w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, nie pozostawia cienia wątpliwości, że celem PiS jest zburzenie ustroju demokratycznego w Polsce i zastąpienie go dyktaturą typu bolszewicko-faszystowskiego z fuhrerem jako najwyższą władzą. Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i pisowscy posłowie okazują najgłębszą pogardę Polakom i Rzeczpospolitej Polskiej.

 • szydlo4

  Oceniono 9 razy 7

  Szanowni profesorowie UJ. Musicie bardziej uważać komu dajecie dyplomy ukończenia UJ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX