Kłótnia o TK u Olejnik. "Sędziowie zostali wybrani". A Sasin: "Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie"

Opozycja nie zgłosi kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo to jej zdaniem oznaczałoby, że zmiany wprowadzone ostatnio przez PiS są zgodne z prawem. - Od paserów się nie kupuje - mówiła w Radiu ZET Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Z opozycją ostro polemizował Jacek Sasin z PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Te uchwały były całkowicie niezgodne z prawem, one zmieniły zapis ustawy, który mówi o dziewięcioletniej kadencji sędziego TK i dodały zapis, że jest tak, dopóki Sejm nie podejmie odpowiedniej uchwały. To pogwałcenie zasady niezawisłości i niezależności - mówiła posłanka Nowoczesnej.

"Bez sensu" byłoby zgłaszanie przez PSL kandydata - dodał poseł ludowców Piotr Zgorzelski. Podkreślił, że jeśli zgodnie z wolą PiS do Trybunału zostanie wybranych kolejnych 5 sędziów, przez co ich liczba w 15-osobowym Trybunale osiągnie 20 (!), to "będzie paraliż".PO też nie wystawi swoich kandydatów do Trybunału. - To oczywiste, że nie wystawimy. W naszym rozumieniu sędziowie Trybunału są wybrani, w październiku, i do 3 grudnia, kiedy Trybunał Konstytucyjny nie oceni ustawy, na podstawie której zostali wybrani, są sędziami Trybunału - mówiła Iwona Śledzińska.

- To niesłychane, co pani mówi, naprawdę - komentował Sasin. - No jak mogą być sędziami, skoro nie złożyli przysięgi? Powołajcie sobie Trybunał Konstytucyjny na uchodźstwie, bo widzę, że do tego to teraz zmierza, żeby tworzyć alternatywne ośrodki władzy - wypalił poseł PiS.

Sasin: Te uchwały nie zaistniały

Przypomnijmy: 25 listopada po południu klub PiS złożył pięć projektów uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mimo protestów opozycji Sejm przyjął je jeszcze w środę, parę minut przed północą.

Dziś Jacek Sasin z PiS bronił wersji swojej partii i przekonywał, że ów poprzedni wybór 5 sędziów (wybrała ich poprzednia rządząca koalicja niedługo przed wyborami) nie zaistniał. - W ogóle nie doszło do wyboru tamtych osób. Te uchwały nie zaistniały. - Od kiedy uchwały są nad ustawami? Tak to możecie uchwalić, że Słońce jest zielone - odpowiedziała mu prowadząca audycję Monika Olejnik. Sasin bronił się, że Sejm w uchwale nie unieważnił ustaw, tylko uznał, że "nie miały mocy prawnej".

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Mucha, stwierdził, że prezydent nie może już obecnie przyjąć przysięgi od piątki sędziów wybranych przez PO i PSL. I zrzucił na te partie winę, mówiąc, że "próbowały zawłaszczyć Trybunał". Zaznaczył, że w sprawie wyboru nowych sędziów prezydent poczeka na rozstrzygnięcia samego Trybunału.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnijnaszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: