Nowoczesna walczyła na sali sejmowej do końca. Platforma oddała Trybunał walkowerem

Podczas nocnych obrad Sejmu Nowoczesna przeszła do ofensywy - atakowała, zadawała pytania i protestowała przeciwko działaniom PiS. W tej sytuacji PO - zamiast ?wsadzać kij w szprychy? - zdecydowała o wyjściu z sali sejmowej i odpuszczeniu głosowania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Z 28 posłów Nowoczesnej pytania zadało aż 23. - Nie robimy tego w nadziei, że nasze słowa trafią do sumień posłów PiS. Robimy to, by przed Polakami dać świadectwo, pokazać, kto jest dzisiaj tam, gdzie kiedyś stało ZOMO - uzasadniała Joanna Schmidt.

Na sali padały ostre słowa - "Jeżeli Sejm jest najwyższą władzą, to rzeczywiście cytują państwo stalinowską konstytucję z 1952 roku" (Kamila Gasiuk-Pihowicz), "Mam wrażenie, że testujecie granice wytrzymałości polskiej demokracji" (Ryszard Petru), "Czy państwo chcecie doprowadzić do wojny domowej w Polsce?" (Krzysztof Mieszkowski).

"Nie wstyd panu?"

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wymieniła zaś wszystkie kontrowersyjne decyzje PiS z ostatnich dni i zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego: - Czy to jest pakiet demokratyczny, panie prezesie? Nie wstyd panu?

Niektóre wystąpienia były być może zbyt emocjonalne, a pytania mogły wydawać się naiwne, ale to właśnie sejmowi debiutanci przejęli "obowiązki" głównej partii opozycyjnej. Co więcej, kiedy o 1 w nocy w okolicach Sejmu - na Wiejskiej - zebrała się grupa ludzi, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw w związku z wydarzeniami na sali plenarnej, posłowie Nowoczesnej wyszli do nich. W tym czasie Platforma kapitulowała organizując konferencję prasową na schodach.

"Petru postawił klub na baczność"

Działania Nowoczesnej nie przeszły bez echa. O tym, że Polacy zobaczą "kto broni demokracji" pisali w mediach społecznościowych dziennikarze i... politycy PO. Paweł Zalewski dziwił się bezczynności posłów, a Marek Łapiński apelował by Platforma wyszła do protestujących.Partia samobójców Oglądałem właśnie nocne obrady Sejmu. Ryszard Petru postawił swój, niewielki jeszcze, klub na baczno...

Posted by Pawel Reszka on  25 listopada 2015


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: