Wisła nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej. Pierwszy taki wyrok w Polsce

Takiego wyroku sądu w naszym kraju jeszcze nie było. Wisła, miejscowość położona w Beskidzie Śląskim, przegrała proces w gliwickim sądzie, skutkiem czego nie może pobierać opłaty klimatycznej. Powód? Zanieczyszczone powietrze.

Polub i bądź na bieżąco!

Opłatę klimatyczną płacą turyści za nocowanie w miejscowościach, które mają korzystne warunki klimatyczne. Wisła położona jest w tzw. śląskiej strefie, która - jak pisze serwis Turystyka.naszemiasto.pl - zakwalifikowana jest do najgorszej klasy pod względem zanieczyszczenia powietrza.

We wtorek 24 listopada zapadł wyrok, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę radnych Wisły, na mocy której pobierana jest ta opłata.

Cierpi nie tylko zdrowie, ale i budżet

Sąd przyznał rację Zdzisławowi Kuczmie, działaczowi na rzecz czystego powietrza, i fundacji ClientEarth.

- Problemem zanieczyszczenia powietrza na Śląsku zajmuję się od lat. Wiem, czym grozi oddychanie takim powietrzem i nie rozumiem, dlaczego świadome jego stanu miejscowości, każą turystom za nie płacić - powiedział Kuczma.

- Mamy nadzieję, że ten wyrok będzie sygnałem dla wszystkich miejscowości turystycznych. Problem jest pilny i może wpływać nie tylko na zdrowie mieszkańców i turystów, ale też bezpośrednio na budżet gminy - powiedziała Turystyce.naszemiasto.pl Małgorzata Smolak, prawniczka fundacji ClientEarth.

"Nadal będziemy pobierać opłaty"

Co na to władze miasta? Jak mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły, obecnie czekają na uprawomocnienie się wyroku i jego pisemne uzasadnienie. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym odwołaniu.

Burmistrz dodał, że najbliżej Wisły znajduje się punkt pomiarowy w Ustroniu i tam nigdy nie były przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Sąd jednak rozpatrywał problem biorąc pod uwagę całą aglomerację śląską i Wisła "stała się kozłem ofiarnym zanieczyszczeń Śląska".

- Spodziewaliśmy się tego, bo wiele gmin jest w podobnej sytuacji. Kraków już to przerabiał i my tym szlakiem idziemy. Musimy zmienić podstawę prawną i nadal będziemy pobierać takie opłaty - powiedział Bujok.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (82)
Wisła nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej. Pierwszy taki wyrok w Polsce
Zaloguj się
 • momik bęc

  0

  Niech postawią rogatki i pobierają myto. Kasa to kasa, nie ważna nazwa.

 • rybirek

  0

  Opłatę turystyczną w Wiśle, a co tam jest do zwiedzania ?

 • little.horn

  0

  Jeśli burmistrz zanim się odwoła poczeka na prawomocność, nie wróżę mu sukcesu w drugiej instancji.

 • Anita Cienciała

  0

  Po przeczytaniu oświadczenia ze strony wójta zacząłem się temu trochę bardziej przyglądać i nie wiem, czy zauważyliście, że nic nie ma w tym o faktycznym zanieczyszczeniu powietrza w Wiśle. Bo takie nigdy nie było badane. Do werdyktu sądą (ale jaja) wzięto średnią ze Śląska, a ta jest z pewnością odbiegająca od wspomnianej miejscowości w górach. Szególnie, że potwierdza moją tezę fakt, że najbliższy punkt pomiaru (Wisła takiego nie ma) leży w Ustroniu, czyli ok 8 km od Wisły i tam nigdy żadna norma nie została przekroczona.
  A czy będziemy musieli płacić opłatę miejscową, czy nie, to się okaże. W końcu tylko uchwała miasta została zaskarżona, a tą opłatę reguluje wiele innych praw.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 1 raz 1

  Czyste powietrze w polsce jest chyba tylko nad morzem..

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest, gdy samorządowcom myli się samorząd z towarzychem wzajemnej adoracji zbójów od pobierania reketu. Ot jeszcze jeden samorząd bandycki "słusznie" łupiący "łonych. Bo się kuwa należy". Zamiast łupić turystów może samorząd zadba o to by ich nie odstraszać takimi potworkami jak Hotel Gołębiewski.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  no to w takim razie burmiszczoch zlamie prawo... a za to sa kratki ...

 • sjaw

  Oceniono 1 raz 1

  Identyczna sytuacja jest w Dusznikach Zdroju w okresie jesienno-zimowym smród z kominów jest nie do wytrzymania a miasto pobiera opłatę klimatyczną.

 • hens

  Oceniono 1 raz 1

  W ramach opłaty klimatycznej, należy pod Urzędem Miasta turystom rozdawać maski klimatyczne :-). za pokwitowaniem i ksero opłaty klimatycznej. Kosztami tych interwencyjnych prezentów dla turystów, należy obciążyć tego jełopa burmistrza.
  Również należy mieszkancom wypłacać "SZKODLIWE" za ten syf w powietrzu przez cały rok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX