Konferencje po posiedzeniu rządu od teraz bez unijnych flag. W Brukseli komentują: "Nie chcecie flagi, ale chcecie pieniądze UE?"

Beata Szydło zapowiedziała dziennikarzom zgromadzonym w Kancelarii Premiera, że tłem konferencji będą tylko flagi polskie. Zmianę zauważyły zagraniczne media i politycy. Dlaczego rząd schował unijne flagi? Jak wytłumaczyła nowa premier, to flagi biało-czerwone są "najpiękniejsze".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przyjęliśmy zasadę (...), że wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach - odpowiedziała Beata Szydło, pytana przez dziennikarzy o to, dlaczego nie stoją już za nią flagi unijne.

Poprzedni premierzy na konferencjach w Kancelarii Premiera prezentowali się do tej pory na ustawionych naprzemiennie flagach Polski i Unii Europejskiej.Brak unijnej flagi na dzisiejszej konferencji odnotowały zagraniczne media. Financial Times pisze: "Nowy konserwatywny, eurosceptyczny polski rząd usunął flagę unijną z cotygodniowej konferencji prasowej premier Beaty Szydło w symbolicznym geście, który podkreśla nową chłodniejszą relację z Brukselą i jest bardziej patriotycznym wizerunkiem".

New York Times podkreśla z kolei, że premier złamała proeuropejską praktykę poprzedników usuwając unijną flagę z konferencji.

W podobnym tonie wypowiadają się jeszcze m.in. Daily Mail, portal abc27.com, czy GlobalPost.com.Europoseł i były premier Belgii Guy Verhofstadt napisał na Twitterze: "Nie chcecie więc flagi, ale chcecie pieniądze z UE?". Wpis ten był szeroko komentowany."Unijna szmata"

W 2013 roku posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, w rozmowie z Super Expressem, nazwała flagę UE "szmatą" i powiedziała, że ustawianie obok siebie flagi polskiej i unijnej uwłacza Polakom: - Ustawa o godle, barwach narodowych i hymnie RP przewiduje, że godne eksponowanie i cześć należy się polskiej fladze. Ciągłe eksponowanie jej łącznie z jakąś unijną szmatą obraża nasze symbole.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Więcej o:
Komentarze (1467)
Konferencje po posiedzeniu rządu od teraz bez unijnych flag. W Brukseli komentują: "Nie chcecie flagi, ale chcecie pieniądze UE?"
Zaloguj się
 • magda-warszawianka

  0

  prof. Witold Kieżun, ekonomista, powstaniec warszawski, więzień sowieckich łagrów- ,, W tej chwili struktura gospodarki polskiej jest strukturą gospodarki kraju skolonializowanego, tak samo jak struktura Burundi, Rwandy i krajów afrykańskich. 95% kapitału bankowego, 90% kapitału handlowego i praktycznie rzecz biorąc minimalny procent własnych przedsiębiorstw produkcyjnych...''To chyba znaczy, że to Polska wyszła jak Zabłocki na mydle a państwa UE tylko skorzystały wa wstąpieniu Polski do UE ?

 • 2reserved

  0

  Flaga unii europejskiej nie jest flagą wszystkich członków uwzględnia tylko starą unię czemu mamy prezentować się na tle niemiec Francji? Merkel.,Organ, Cameron też wypowiada się na tle narodowej flagi

 • olias

  0

  w googlach wrzućcie koferencje prasowe polityków Unii. albo wywiady. itp.
  dajecie się robić propagandzie jak jednodniowe kocięta.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  jednak jest głupia

 • magda-warszawianka

  Oceniono 1 raz -1

  Nie trudno się domyśleć kto donosi na rząd pani Szydło. Jeszcze trochę a wskażemy palcem wszystkich zaprzańców , którzy szkodzą polskiej racji stanu

 • romek4805

  Oceniono 1 raz 1

  to nie Szydło wyrzuciła flagę unij ale prezes bo gdyby kto jeszcze tego nie wiedział to w Polsce jest system jedno osobowy prezes jest prezydentem premierem i zarazem głównym sędzią bo zarówno Duda jak i Szydło to są kukły które tańczą tak jak im zagrają

 • Jerzy Krasowski

  Oceniono 1 raz 1

  Kompromituje się rząd.Prymityw polityczny złożony z paranoików politycznych!

 • gabrielr

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy też nie mają flagi UE czyli krytyka dotyczy Niemiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX