Hall i Samsonowicz sprzeciwiają się decyzji Dudy i rezygnują z zaszczytnych funkcji

Aleksander Hall i prof. Henryk Samsonowicz zrezygnowali z członkostwa w kapitule Orderu Orła Białego - podaje ?Gazeta Wyborcza?. Jest to wyraz ich protestu przeciwko ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Hall i Samsonowicz złożyli wczoraj prezydentowi pismo z rezygnacji zasiadania w kapitule Orderu Orła Białego. Zrobili to, ponieważ nie zgadzają się z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego.

- Pismo napisaliśmy wspólnie 18 listopada, a do pana prezydenta złożyliśmy je 23 listopada. Swoją rezygnację z członkostwa w kapitule uzasadniliśmy podważaniem przez pana prezydenta zasad niezawisłości władzy sądowniczej - powiedział GW Aleksander Hall.

Kontrowersyjne tłumaczenia prezydenta Dudy

Mariusz Kamiński został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo, że wyrok na byłym szefie CBA nie był prawomocny. Jak tłumaczył swoją decyzję prezydent, sprawa Mariusza Kamińskiego od początku miała mieć charakter polityczny. Dlatego - jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami - "postanowił uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy".

Wczoraj sędziowie apelacji warszawskiej skrytykowali tłumaczenia Andrzeja Dudy wydając specjalną uchwałę: - Władza wykonawcza nie może konkurować z sądowniczą, a prezydent nie może "uwolnić" wymiaru sprawiedliwości od orzekania.

Hall i Samsonowicz - opozycjoniści

Aleksander Hall był działaczem opozycyjnym w czasach PRL, a później ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, zasiadał w Sejmie I i III kadencji. W 2010 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Jest mężem Katarzyny Hall, byłej minister edukacji narodowej.

Henryk Samsonowicz jest profesorem nauk humanistycznych. W latach 80. działał w "Solidarności". Był ministrem edukacji za rządów Tadeusza Mazowieckiego. W 2010 roku otrzymał Order Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Więcej o:
Komentarze (316)
Hall i Samsonowicz sprzeciwiają się decyzji Dudy i rezygnują z zaszczytnych funkcji
Zaloguj się
 • wszyscyklamiecie

  Oceniono 3 razy 1

  Prof Samsonowicz od 1956 należał do PZPR, usunięty z partii po wprowadzeniu stanu wojennego. W 1968 był jedynym z pięciu orzekających członków Wyższej Komisji Dyscyplinarnej przy Ministrze Oświaty i Szkolnictwa Wyższego dla pracowników naukowo-dydaktycznych szkół wyższych. Jesli ta czerwona gnida jest dla wielu tutaj "autorytetem", to zycze im - tak trzymac matoly!!!

 • louisciffer

  Oceniono 1 raz 1

  Ordez ten mocno się zdeaktualizował, wystarczy poczytać kto zostal nim odznaczony.

 • antybasta

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda. W Ich miejsce wejdą klechy.

 • onyxx72

  Oceniono 7 razy -1

  Byli opozycjonistami w latach 70i 80...czyli stali tam gdzie zomo..Panie prezydencie,prezydencie wszystkich polakow powodzenia:(

 • debilnypemieltucek

  Oceniono 11 razy -7

  wyc pelowskie gnidy z wyc bo wiecej lemingi pusto glowe nic nie potraficie

 • rita57

  Oceniono 13 razy 1

  Czy to nie starzy sklerotycy?:)

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 8

  czym jest Duda wobec zasług Halla i prof.Samsonowicza?NICZYM.

 • wandulkadwa

  Oceniono 10 razy 6

  i bardzo słusznie ludzie którzy potrafią siebie szanować nie będą dawać twarzy temu szemranemu towarzystwu.
  oni czują się najlepiej w szambie a tam nie ma miejsca dla uczciwych

 • normalniepodfryzurka

  Oceniono 15 razy -5

  teraz czekam na wyjscie z wybiorczej michnika I stasinskiego , to dopiero JEST PARA.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX