Prezes Trybunału Konstytucyjnego: "Ustawa ma na celu rozbicie go od wewnątrz"

Profesor Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego powiedział w TVN24, że "rozbicie ma służyć temu, że nie będzie dziwactwem jak sędziowie będą się wybierali do różnych pałaców władzy wykonawczej, żeby ustalić czy zostaną sędziami Trybunału."

Polub i bądź na bieżąco!

Rzepliński był gościem Kondrada Piaseckiego w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Odniósł się do przyjętej dziś przez Senat, podpisanej przez prezydenta i opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Krytyka w stronę prezydenta

Profesor stwierdził, że trzej sędziowie powołani w poprzedniej kadencji, zostali wybrani zgodnie z prawem i z demokratycznymi zasadami. Dodał jednak, że "nie wybierałby w Sejmie VII kadencji sędziów, których mandat rozpocznie się w czasie działania VIII kadencji". Tak wybrano pozostałych dwóch sędziów.

Profesor skrytykował także Andrzeja Dudę, który nie przyjął ślubowania od sędziów. - Nie wyobrażam sobie, że prezydent nie zorganizuje ślubowania tych trzech sędziów, którzy od 7 listopada powinni orzekać - powiedział.

Rozbicie trybunału

Prezes TK powiedział w TVN24, że Trybunał mógłby zdążyć z rozstrzygnięciem wątpliwości związanych z nowelizacją ustawy jeszcze przed pojawieniem się nowych sędziów. Musiałby jednak pojawić się wniosek w tej sprawie.

- Ta gra nie jest zgodna z regułami państwa prawa - powiedział prof. Rzepliński. - Podejrzewam, że chodzi o rozbicie Trybunału od wewnątrz - dodał.

Jego zdaniem jednak nie mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym. - Sądzę, że władza się zatrzyma - zakończył profesor.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (617)
Prezes Trybunału Konstytucyjnego: "Ustawa ma na celu rozbicie go od wewnątrz"
Zaloguj się
 • cokolwiekpowiesz

  0

  Panie Prezesie Trybunalu Konstytucyjnego, natychmiast sa potrzebne narzedzia do zatrzymania tego niebezpiecznego marszu hegemona. Czas wydawania opinii minal 25.10., teraz jest czas radykalniejszych niz radykalne czynow.

 • andrzej23195

  0

  To właśnie on powinien spalić się ze wstydu , ale ciagotki polityczne były silniejsze wstyd .

 • bilinski53

  0

  Przecież ten facet to TW i obrońca ubeków, takich jest większość w Trybunale....Trzeba ich zmienić bo Polska zginie.

 • grzegorzkasprzak

  Oceniono 1 raz -1

  TAKIE ROZBICIE TEGO TRYBUNAŁU JEST WRĘCZ KONIECZE. TEN TRUBUNAŁ JEST ZNADANIA PO, PSL ISLD TEN TRYBUNAŁ POD PATRONATEM PO PISAŁ USTAWY DOTYCZĄCE KONSTYTUCJI I TERAZ MIAŁ BY ORZEKAĆ WE WŁASNEJ SPRAWIE

 • zfd3

  Oceniono 3 razy -1

  Dziwnym trafem funkcja Prezesa Trybunału Konstytucyjnego zarezerwowali dla siebie Żydzi

  Jego Prezesami byli panowie profesorowie Zoll, Safian i oczywiście Rzepliński,

  Orzeczenia Trybunału zbyt często nie były orzeczeniami prawnymi a ideologicznymi,

  Jedną z głównych linii orzeczniczych stosowanych przez Trybunał było pozbawianie między innymi obywateli polskich pochodzenia nieżydowskiego praw do dóbr osobistych i dobrego imienia,

  nie licząc innych linii orzeczniczych sprzecznych z polską i rzymską ( łacińską) tradycją prawną ,

  resztę pozostawiam bez komentarza bowiem orzeczenie mówią same za siebie

 • Oceniono 1 raz -1

  Po przeczytaniu niedawno artykulu w zachodniej prasie na temat, czym jest dzisiejszy FASZYZM, nie pozostaje nic innego jedynie smutne stwierdzenie, ze wlasnie rezydent Duda z Kaczynskim u sterow polska odmiane FASZYZMU nam wprowadzajac. Pierwszy raz w naszej historii mamy wlasnych faszystow u wladzy. Kto nie wierzy, niech sobie poczyta o wspolczesnym faszyzmie, ci ludzie przejeli cala wladze i zmieniaja nam kraj, cofaja za Bug.

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz -1

  nic dziwnego, traci świetna,,fuchę" to jak się cieszyć ,To są <<ŚWIĘTE KROWY"i uważają ze państwo Polskie jest ich i im służy a nie odwrotnie!

 • sks-uj-new

  Oceniono 1 raz -1

  Sedziowie powinni zrozumiec ze sa dla Polski a nie odwrotnie. Ich spoznione piski i skowyty nic nie zmiania. Mieli szanse sie wykazac gdy PO manipulowalo z sedziami. Nie zrobili tego. Teraz to jest za pozno drodzy Panowie "Sedziowie"...

 • sks-uj-new

  Oceniono 1 raz -1

  Ci ludzie nie znaja uczucia wstydu i umiaru. Gdy PO wybieralo sedziow na wiele miesiecy do przodu to siedzieli cicho jak kundle z podwinietymi ogonami... Panie Rzeplinski i inni, skoncz wasc wstydu oszczed! Teraz za pozno udawac sprawiedliwego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX