Duda do uczestników Konferencji Smoleńskiej. "Raporty MAK i komisji Millera to hipotezy. Nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą"

"Trzeba uznać, że prace nad wyjaśnieniem przebiegu katastrofy smoleńskiej oraz jej przyczyn nie zostały zakończone" - pisze prezydent Andrzej Duda do zespołu naukowców uczestniczących w kolejnej już Konferencji Smoleńskiej i dziękuje im za "wierność etosowi pracowników nauki i wytrwałe dążenie do poznania prawdy".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na oficjalnej stronie prezydenta opublikowano w sobotę list Andrzeja Dudy skierowany do "wszystkich zgromadzonych na IV Konferencji Smoleńskiej" odbywającej się w Warszawie. Prezydent przypomina w nim, że "Konferencje Smoleńskie organizowane są społecznie od 2012 roku dzięki wysiłkom ponad stu profesorów, reprezentujących nauki techniczne i ścisłe" - m.in. mechanikę, fizykę, lotnictwo i aerodynamikę, elektronikę, chemię i geodezję.

Prezydent składa uczonym podziękowania za "za wierność etosowi pracowników nauki i wytrwałe dążenie do poznania prawdy w zgodzie z dorobkiem własnej dziedziny wiedzy". Podkreśla, że członkowie zespołu konsekwentnie nie pozwalają, "by raporty oficjalnych komisji pozostawiły naukową prawdę poza progiem naszej wiedzy, naszych możliwości i umiejętności dochodzenia do wiarygodnych ustaleń".

"To cenny i znaczący dorobek"

Następnie Andrzej Duda opisuje dokonania gremium - m.in. 78 referatów. "To cenny i znaczący dorobek, zwłaszcza jeśli zważyć, że powstał bez udziału i wsparcia struktur państwowych i instytucji naukowych" - pisze prezydent, dodając, że podobnie jak członkowie tzw. sejmowego zespołu Macierewicza także i uczestnicy kolejnych Konferencji "nie mogli liczyć na przychylność mediów i polityków rządzących Polską ani też - niestety - na przychylność i wsparcie licznych przedstawicieli środowiska naukowego".

Pomimo tego, jak zauważa prezydent, wyniki badań uczestników konferencji mają doniosły skutek: udowadniają bowiem, "że raporty MAK i komisji Millera to tylko hipotezy, które nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą dostępnej dokumentacji zdjęciowej i filmowej". Prezydent wyciąga z tego wniosek, że "prace nad wyjaśnieniem przebiegu katastrofy smoleńskiej oraz jej przyczyn nie zostały zakończone". "Uważam, że podjęte przez Państwa prace trzeba kontynuować" - kończy Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (1895)
Duda do uczestników Konferencji Smoleńskiej. "Raporty MAK i komisji Millera to hipotezy. Nie wytrzymują konfrontacji z naukową analizą"
Zaloguj się
 • kluska11

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent teoretyczny
  Nie wytrzymuje konfrontacji z normalnością

 • bogda35

  Oceniono 1 raz 1

  ten głupawy usmieszek mówi sam za siebie. Teraz Wydział Prawa UJ powinien zdementowac i odciąć sie od oswiadczenia Dudy- zwracając uwagę na Wydziale nie studiował mechaniki ale prawo- ktore to studia nie daja mu prawa do wypowiadania sie jako eksperta od wypdków lotniczych.No- chyba że doznał nagłej iluminacji po nieprzespanej nocy.

 • wigorek42

  Oceniono 1 raz 1

  Hipotetyczny Prezydent - doktor, hipotetycznie sprawuje władzę i wysnuwa hipotetyczne hipotezy o katastrofie pod Smoleńskiem. Czy rozmowa braci przed katastrofą to tylko hipoteza, Panie hipotetyczny Prezydencie?

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz -1

  Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

  Nasza niezgoda nie dotyczy jednak Prezydenta, obecnego Rządu i PiS. Nigdy nie wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami na ich temat. Nie będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadków publicznej obrazy Głowy Państwa, ministrów i posłów wywodzących się z PiS, ani przypadków nawoływania do nienawiści na tle religijnym, jeśli będą dotyczyć Kościoła katolickiego, jego hierarchii, kapłanów i wiernych, gdyż byłoby to niezgodne z wolnością słowa, której jesteśmy gorącymi zwolennikami.

 • hefajstos1

  Oceniono 2 razy 0

  Binienda i Biniendowa są przedstawicielami innego spojrzenia na katastrofę smoleńską. Z obiektywną nauką to spojrzenie nie ma nic wspólnego.

 • tetradrachma

  Oceniono 4 razy 2

  Polscy politycy ? Ci ludzie, nie biorą się ot tak hop, siup ! Na TO składa sie wiele lat, a nawet dziesiatek lat, erozji moralnej, etycznej Polaków jako zbiorowości (summy jednostek). Mozna mówić rozbiory, niewola, komuna, ale to nie jest WSZYSTKO. Najwieksza degrengolada (u Polaków) wystepuje w sferze DUCHA. Taki Duda, Kukiz, Maciarewicz czy inny kmiot, nie ogarnia otaczajacego go świata. ON, goniąc za chwilowym sukcesem jego korporacji (partii), nie jest świadomy potrzeby dbałości o ciągłośc panstwa. A, w polityce, gospodarce, armii szczególnie częsty jest "efektu motyla" i "katastrofa smoleńska" jest tego szczególnym przykładem. Samolot spadł nie tylko dlatego, że Błaksik w tym momencie był "pijany", a prezydent CHCIAŁ ladować, a dlatego że POLSKA to jest rozciągnięty w czasie i przestrzeni burdel, który w - pewnej chwili - peka. Siła by gadać, a i po co ?

 • candid13

  Oceniono 2 razy 0

  Nastepne cztery lata uplyna na tworzeniu skansenu pn. Polska Smolenska. Absolutnie nic innego istotnego nie bedzie brane na tapete. Jedynie nastepna WS wyrwie nas z tej zapasci smolenskiej. I PiSowi chyba o to dokladnie chodzi. Wojno swiatowo, my czekamy na ciebie. No to do spotkania w Niebie
  Ta wojna juz zostala Putinowi wypowiedziana przez Macierewicza.. Jak on nie podejmie tego wypowiedzenia, powtorzymy wypowiedzenie. Znaczy, Macierewicz, do spolki z Duda, juz powtarzaja
  Putin musi oburacz potrzymymac trzesace sie ze strachu walonki. A moze nawet i portki

 • remi-2

  Oceniono 4 razy 2

  Groteska, paranoja, schizofrenia!

 • fernando51

  Oceniono 4 razy 2

  Tego właśnie się obawiałem. Duda to nie żaden prezydent tylko pacynka w ręku Kaczyńskiego. Zapowiada się nielichy teatrzyk przez najbliższe lata w Polsce. A ty Duda miałeś swoją szansę na zostanie mężem stanu lecz z niej nie skorzystałeś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX