Spiski i Protokoły mędrców Syjonu - niepochlebna sylwetka Macierewicza w "The Guardian"

Antoni Macierewicz jest jednym z budzących emocje nominowanych do nowego rządu PiS. Brytyjski dziennik The Guardian opisuje sylwetkę przyszłego ministra obrony narodowej. Między innymi przypomina o jego kontrowersyjnych wystąpieniach.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak spekuluje dziennik "The Guardian", nominacja Macierewicza może skomplikować relacje Polski z NATO i z Unią Europejską. Jako główny powód dziennik podaje "antyrosyjską retorykę" nowego ministra.

Kontrowersyjny minister

Nominacja Macierewicza może też okazać się trudny dla Davida Camerona, pisze "the Guardian". Premier Wielkiej Brytanii i szef Europejskiej Partii Konserwatywnej, do której należy również PiS, może mieć trudności z pogodzeniem wspólnej polityki z kontrowersyjnymi wypowiedziami nowego ministra obrony, spekuluje brytyjski dziennik.

Jako przykład takiej wypowiedzi, "The Guardian" podaje komentarz Macierewicza w Radiu Maryja w 2002 roku. Macierewicz oświadczył wtedy, że czytał Protokoły Mędrców Syjonu, "dowód na spisek żydowski kontrolujący globalny rynek i media". "Protokoły" to dokument z początków XX wieku, opisujący rzekome plany Żydów co do przejęcia władzy nad światem. Przez większość historyków uważany jest za fałszerstwo, mające usprawiedliwić antysemityzm w Europie.

Macierewicz zgodził się, że "są pewne wątpliwości co do autentyczności protokołów", ale określił je jako "bardzo ciekawą lekturę. Dodał też , że "doświadczenie pokazuje, że podobne żydowskie grupy istnieją - grupy myślące bardzo przebiegle i działające na niekorzyść Polski" .Polityka, która dzieli ludzi

Słowa Macierewicza wywołały ostrą reakcję środowiska anty-rasistowskiego w Polsce. "The Guardian" przytacza komentarz Rafała Pankowskiego, profesora socjologii i politologii warszawskiego Collegium Civitas. "[Macierewicz] jest znany ze swojego dzielącego ludzi, radykalnego stylu polityki, związanego z nacjonalistycznymi tonami, w które uderza Radio Maryja. Polityka Prawa i Sprawiedliwości wydaje się być pod wpływem takiej retoryki. To smutny czas dla polskiej i europejskiej demokracji, jeśli teorie spiskowe staną się ważnym przedmiotem debaty w rządzie", komentuje Pankowski.

"Agent Bolek" i "Smoleńska Brzoza"

Brytyjski dziennik podaje jeszcze inne przykłady wypowiedzi Macierewicza. Przypomina o tym, że nowy minister obrony narodowej znany jest ze swojej chęci usunięcia z polskich służb elementów "rosyjskich i komunistycznych".

W latach 90-tych oskarżał byłych liderów Solidarności o pracę dla komunistycznych służb. Na liście znalazł się też Lech Wałęsa, oskarżony o szpiegostwo - jednak na teorię Macierewicza nie znaleziono dowodu.

Po katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku, Macierewicz ogłosił, że zajście było efektem ataku rosyjskiego. "Rząd Putina jest w pełni odpowiedzialny za tę tragedię", powiedział wtedy w Parlamencie Europejskim "To może być pierwszy wystrzał w zbliżającej się do granic Unii i NATO wojnie".

Ostry język Antoniego Macierewicza, jak spekuluje the Guardian, może ochłodzić stosunki, już teraz sceptycznych wobec zwycięskiej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Jak podaje "The Guardian", dziennikowi nie udało się skontaktować z władzami Prawa i Sprawiedliwości, aby poznać ich stanowisko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (533)
Spiski i Protokoły mędrców Syjonu - niepochlebna sylwetka Macierewicza w "The Guardian"
Zaloguj się
 • tomek-62

  Oceniono 1 raz 1

  Wkrotce rozpocznie krecenie filmu "Lot nad Smolenskim gniazdem" scenariusz napisal amerykanin Ken Kesey. Macierewicz ma w nim tez zagrac.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  The Guardian przypomina dwa wystąpienia Macierewicza:
  „Macierewicz powiedział słuchaczom Radia Maryja w 2002 roku, ze czytał Protokoły Mędrców Syjonu, pamflet, który jest jakoby globalnym planem kontrolowania przez Żydów ekonomii i mediów, a który został ukazany jako oszustwo
  Przyznał on, że były się dyskusje na temat autentyczności pamfletu, lecz powiedział słuchaczom: „Doświadczenie pokazuje, że są takie grupy w kręgach Żydów.”

  “Niedawno był on głównym liderem teorii o katastrofie samolotowej, w której zginęło 96 Polaków w 2010 roku, w tym prezydent Polski, która mówi, że [katastrofa] była zamachem kierowanym przez Rosję, a nie wypadkiem, jak wykazały oficjalne badania.
  Rząd rosyjski z Putinem na czele jest w pełni odpowiedzialny za tę tragedię – powiedział on w marcu w Parlamencie Europejskim.
  Można powiedzieć, że była to pierwsza salwa w wojnie, która dzisiaj toczy się we wschodniej Europie, która dramatycznie zbliża się do granic UE i NATO”
  Tak napisał theGuardian.com.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy -2

  "The Guardian" spekuluje. Gazeta insynuuje. I gra gitara. Igrzyska dla ludu trwają.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 3 razy -1

  "Nominacja Macierewicza może też okazać się trudny dla Davida Camerona, pisze the Guardian". Dla nich język polski może być trudny. Okazuje się jednak, że dla gazeciarzy też. Kto tam siedzi w tej redakcji? POlacy?

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 0

  Widzicie, kto TU ku... rzadzi ? Maciarewicz (psychol) przed kilkunastu laty niewinnie stwierdził "cóś" co Syjon rzekomo obraża, a Urbach wiesza na dupie znak Polski Walczacej i NIC ! Ni mru, mru !

 • antua43

  Oceniono 2 razy 0

  Antoś to inteligentny i porządny człowiek musi dokończyć to co zaczął 9 lat temu Polacy nie maja się czego obawiać.

 • uzi-1

  Oceniono 4 razy 2

  UUU ... i wyszło szydło (z USA) dlaczego główny Likwidator Antoni budzi przez lata taki strach. Przypisuje się wszystko, co najgorsze psychopiatię, jaki on straszny, oj, oj.
  A tu strach przed dalszą likwidacją niecnych łapek ...

 • krab1200

  Oceniono 4 razy -2

  "Bill Cooper - człowiek, który przewidział 9/11" - poszukajcie sobie o nim. Nie wszystkie teorie spiskowe to macierewiczyzna... To jest naprawdę ciekawe. Dodam, że człowiek, o którym mowa został zastrzelony kilka miesięcy po atakach na WTC, które przypisał CIA.

 • afeu

  Oceniono 5 razy -3

  działalność Żydowskiej Ligi Przeciw Zniesławieniu jest dowodem na autentyczność Protokołow Medrców Syjonu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX