Brutalnie zgwałcił i zabił 22 lata temu. Teraz przyszli po niego policjanci z dolnośląskiego Archiwum X

Po 22 latach od popełnionej zbrodni teraz wreszcie z zarzutami - 41-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego na Dolnym Śląsku. Funkcjonariusze z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozwiązali sprawę zbrodni z 1993 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do zabójstwa doszło w nocy z 21 na 22 sierpnia 1993 r. 15-letnia wówczas Ewa, około godziny 3.00 wracała pieszo z pobliskiego Chmielna, gdzie była na dyskotece. Na drugi dzień, gdy nie dotarła do domu, rodzice zgłosili jej zaginięcie. Oprócz policjantów i strażaków ochotników, zaginionej poszukiwała także rodzina, sąsiedzi, znajomi. Zmasakrowane ciało 15-latki znaleziono w lesie, nieopodal polnej drogi, w pobliżu Zbylutowa.

Żmudne śledztwo, program 997 i nic

Śledztwo prowadzone wówczas przez prokuraturę i policję, któremu poświęcono także jeden z odcinków Magazynu Kryminalnego 997, nie dało odpowiedzi, kim jest sprawca tej zbrodni. Na przestrzeni kilkunastu lat śledczy wracali ponownie do tej sprawy, jednakże nadal pozostawała ona bez odpowiedzi na to najważniejsze pytanie.

Policjanci z Archiwum X

W 2010 roku, w porozumieniu z rodziną zamordowanej, policjanci podjęli decyzję by po raz kolejny wrócić do sprawy. Tym razem byli to funkcjonariusze z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego postanowili ponownie dokładnie, krok po kroku, przeanalizować materiały w sprawie tej makabrycznej zbrodni, by sprawca nie pozostał bezkarny. Szukali czegoś, co mogłoby ich naprowadzić być może na nowy trop.

Listopad 2015 - zatrzymano 41-latniego sprawcę

Żmudna praca pozwoliła najpierw zawęzić grono osób, które mogły mieć związek z tą zbrodnią, by ostatecznie wytypować mężczyznę podejrzewanego o gwałt i zabójstwo dziewczyny.

Późnym popołudniem 2 listopada 2015 r. policjanci zatrzymali 41-letniego mężczyznę. Był kompletnie zaskoczony. Wiadomo, że nie znał swojej ofiary, którą wybrał przez przypadek.

Mężczyźnie postawiono zarzuty gwałtu i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu kara dożywocia. Wczoraj sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (97)
Brutalnie zgwałcił i zabił 22 lata temu. Teraz przyszli po niego policjanci z dolnośląskiego Archiwum X
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałbym zwrócić uwagę, że ten artykuł nie zawiera żadnych informacji, w jaki sposób doprowadzono do schwytania oskarżonego sprzed lat. Autor przypomina znane fakty i podaje info o aresztowaniu mężczyzny.

  "dziennikarz" zdaje się nie zadał sobie trudu by porozmawiać z kimkolwiek z policji. Nie było takiej potrzeby, gdyż to "dziennikarz internetowy" - wie tyle, co wyszpera w cudzych serwisach.

 • walkirrr

  0

  jak w ogóle mozna normalnie żyć po dokonaniu takiej zbrodni ? Nie wyobrażam sobie tego, sumienie nie dawałoby mi spokoju. To musi byc jakies zwierzę a nie człowiek

 • kunwyscigowy

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie morda tego sk......??? mordy kryminalistów powinny być wywieszane na przystankach z podpisem co zrobił!

 • laure-sainclair

  Oceniono 16 razy 2

  o 3 w nocy piętnastolatka wracała z dyskoteki! K ur wa gratuluję "rodzicom"! (tak wogóle to szok, że to zaginięcie zgłosili, jak oni się kapnęli, że córki nie ma....)

 • sirseb

  Oceniono 2 razy 2

  brawo!

 • kaczynski7

  Oceniono 3 razy 3

  brawo X

 • balcerek_jozef

  0

  Kara śmierci tylko dla takiego!

 • dziennikarz12

  Oceniono 13 razy 13

  BRAWO BRAWO BRAWO!! WIELI SZACUNEK DLA POLICJI!!!

 • trap2

  Oceniono 4 razy 0

  22 lata szukali a teraz po trzech miesiącach wyjdzie z wyrokiem w zawiasach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX