W siedzibie PiS narady przed powołaniem rządu. Zaprzysiężenie rządu 11 listopada?

W siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie toczą się rozmowy w sprawie nowego rządu. Według serwisu 300polityka.pl gabinet Beaty Szydło zostanie zaprzysiężony 11 listopada.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej przybyli wiceprezes PiS, kandydatka partii na premiera Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Decyzje jeszcze w tym tygodniu

Według źródła PAP w kierownictwie PiS komitet polityczny, który zdecyduje o kandydatach na ministrów, odbędzie się prawdopodobnie w tym tygodniu, choć konkretna data nie jest jeszcze znana. "Fakty" TVN podają, że skład rządu poznamy w piątek. Serwis 300polityka.pl natomiast informuje, że nowy rząd zostanie najpewniej zaprzysiężony 11 listopada, dzień po pierwszym posiedzeniu Sejmu. W następnym tygodniu możliwe będzie głosowanie nad wotum zaufania i expose.

Dziś na Nowogrodzkiej pojawili się m.in. Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Na jutro zaplanowane są kolejne spotkania z osobami, które są wymieniane w mediach jako kandydaci na nowych ministrów.

Gowin czy Macierewicz?

Z rozmów PAP z politykami PiS wynikało, że szefem MON ma zostać, zgodnie z zapowiedziami PiS z kampanii, lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Antoni Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego.

Sam Gowin powiedział dziennikarzom, że wszystkie informacje na temat składu nowego rządu będzie podawała Beata Szydło. - Mam nadzieję, że to będzie jeszcze w tym tygodniu - dodał. Na pytanie, czy to wiceprezes PiS, kandydatka tej partii na premiera ma wpływ na skład rządu odparł: - To ona decyduje; nie ma prawa weta, tylko ona decyduje. Oczywiście robi to w konsultacji ze swoim zapleczem parlamentarnym.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że Antoni Macierewicz jest teraz głównym kandydatem, a nie on, na ministra obrony, powiedział, że należy o to pytać Beatę Szydło.

Również Antoni Macierewicz nie chciał odpowiadać na pytania, kiedy będą decyzje w sprawie rządu. - Macie Państwo nieporównanie większą wiedzę na ten temat niż ja, naprawdę. Na razie jestem posłem i jest to najwyższa godność, jaką ktokolwiek może osiągnąć - stwierdził.

Kamiński na koordynatora służb

Mariusz Kamiński, były szef CBA na którym ciąży nieprawomocny wyrok więzienia, miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest w mediach jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych. Błaszczak po spotkaniu na Nowogrodzkiej powiedział dziennikarzom jedynie, że do pierwszego posiedzenia Sejmu jest szefem klubu PiS.

W ubiegły wtorek komitet polityczny PiS zdecydował, że kandydatem na premiera jest Beata Szydło. Kandydatka na premiera nie przedstawiła oficjalnie żadnych kandydatur na swoich ministrów.

Wśród "pewniaków" do nowego rządu wymieniano europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz posła Piotra Naimskiego jako ministra energetyki. W PiS trwa dyskusja, kto może być szefem MSZ. W mediach spekuluje się, że miałby nim zostać Kazimierz Ujazdowski, Witold Waszczykowski lub prof. Ryszard Legutko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (142)
W siedzibie PiS narady przed powołaniem rządu. Zaprzysiężenie rządu 11 listopada?
Zaloguj się
 • 99makabra1977

  0

  38x51 Jeżeli głosowało 51% ludzi i PIS dostał 38 % głosów to znaczy to (wg wyliczenia /100=19,4% ) co piąty Polak popiera PIS. I tyle mamy biedaków nie uczących się nie pracujących i rodzin alkoholików i patologicznych. Ta grupa ludzi zazdrości innym i cieszy się z podnoszenia podatków. Dlatego słyszę w telewizji, w Internecie kolejne podwyżki podatków w marketach, bankach, na giełdzie, katastralnych itp. aby zapewnić koryto swoim wyborcom i jednocześnie zdobyć poklask. Połowa może powiedzieć sam jestem winien nie głosowałem. Cieszą się Niemcy i Anglicy, że Polska dostarczy im nowych wyrobników – wolą niż kolorowych. A my (starsi) będziemy żyli w patologicznym kraju.
  Trwa konkurs na najgłupszego rządzącego w historii Europy. Dotychczas prowadzi Gering(Niemcy). Stawiam że nasi z PIS z nim wygrają.

 • zyks

  0

  Skład gabinetu, hmm... A może prezes da małpce Beatce ciągnąć losy?

 • 24godz.zmiana

  0

  Jezu! pojedzie za granicę i natychmiast nas skompromituje swoją ignorancją.........

 • zygosz

  0

  @ februarius

  Ty znasz takich co stosują karygodne ataki.
  Wręczają prezenty sznur z pętla na koncu ,
  lub pistolety bez pokrowców .

 • ginztonickiem

  0

  - Ty, ty i ty a ty won! Ale prezesie najukochańczy, dlaczego won? Bo tak. Beata, przestań całować po butach!
  ...to chyba trudno nazwać naradą

 • 1pirat2

  Oceniono 1 raz 1

  To jednak chyba pozwolą premier Szydło przed ogłoszeniem tego (swojego) rządu, żeby ze dwa razy przeczytała przed przedstawieniem w sejmie skład rządu, żeby póżniej nie była zanadto zaskoczona.

 • kontest_two

  Oceniono 3 razy -1

  Czy rzeczywiście nieprawomocny wyrok "ciąży"? Na kimkolwiek? Czy o kimś takim można mówić "skazany", "winny"?Jak to jest, gazeto, z tym polskim systemem prawnym?

 • cierniooczek

  Oceniono 5 razy -3

  Do lemingów...do którego dnia trwa kadencja Ewy Kopacz ? czy marsz Niepodległości spadnie na konto psiapsiółki Tereni ?
  P.S. Donald Tusk wygrał wybory które były przeprowadzone 9.10.2011r. Rząd został zaprzysiężony 40 DNI po wyborach tj 18.11.2011r. 40 dni trwało mianowanie prawie tych samych ministrów z POprzedniej wygranej kadancji.

  Dzisiejsze media mają jeszcze sraczkę zwłaszcza te Michnikowo-rządowe.

 • fakiba

  Oceniono 11 razy -1

  Drżyjcie Moskale , Antek nadchodzi , Putin wrak w zębach przyniesie i nawet do zamachu się ze strachu przyzna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX