Na setkach kilometrów suchej ziemi zakwitły kwiaty. Wystarczyła jedna ulewa, by pustynia Atakama ożyła

Pustynia Atakama to jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Niezbyt obfita roślinność zakwita tu zwykle raz na 5-10 lat. Tym razem jednak, za sprawą ulewy, która przeszła nad regionem wiosną, pustynia zamieniła się w wielkie kwietne dywany.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nagły rozkwit kwiatów na chilijskiej pustyni Atakama jest spowodowany deszczem, który przeszedł w tym roku nad Ameryką Południową. Zwykle w regionie spada jedynie 15 mm deszczu rocznie, a w niektórych miejscach jeszcze mniej.

Inaczej było w tym roku, kiedy Chile nawiedziła potężna ulewa. Deszcz (największy od 20 lat) doprowadził do tragedii - przez lawiny błotne i podtopienia zginęło łącznie 28 osób. Wystarczył jeden dzień, by na pobliskie miasto Antofagasta spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez siedem lat.

Ulewa nawodniła też spalony krajobraz pustynny i pozwoliła odżyć nasionom kwiatów, które od lat tkwiły w ziemi. Rezultat jest niesamowity - pustynia aż po horyzont zakwitła całymi dywanami kolorowych kwiatów. Prawdopodobnie pojawiło się tam około 200 gatunków roślin.

Kwiaty ucieszyły nie tylko ludzi, ale przede wszystkim wiele gatunków zwierząt. Jak podaje portal livescience.com, gryzonie, jaszczurki, ptaki i owady, które żyją na tym terenie, urządziły sobie prawdziwą ucztę.

Kwietnymi dywanami będzie można nacieszyć oko już tylko przez około tydzień. Roślinność pustynna umiera zwykle w pierwszej połowie listopada.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (30)
Na setkach kilometrów suchej ziemi zakwitły kwiaty. Wystarczyła jedna ulewa, by pustynia Atakama ożyła
Zaloguj się
 • fidziaczek

  Oceniono 4 razy 2

  Złe wieści zawsze są winą globalnego oceplenia, czy ktoś kiedyś napisze że tego typu wydarzenia są jego zasługą?

 • obserwator_torunski

  Oceniono 2 razy -2

  Tak to chyba działo się na tej właśnie pustyni!
  - Jedna z napisanych bajek być może tam właśnie się wydarzyła.
  Kto cierpliwy jest, kto czytać lubi: ZAPRASZAM
  Wystarczy do Googla wpisać "Obserwator Toruński - Bajka niemożliwa".

  Pozdrawiam

  Obserwator Toruński

  PS. Inne bajki też można tam znaleźć.
  Wystarczy w wewnętrzną wyszukiwarkę wpisać słowo "bajka".

 • TiM Tudryn

  Oceniono 2 razy -2

  Powyższy artykuł jest zapowiedzią tego co nadejdzie w przyszłości co zapowiedział już prorok Izajasz 35:6,7: "Wtedy chromy będzie skakał jak jeleń i radośnie odezwie się język niemych, gdyż wody wytrysną na pustyni i potoki na stepie. Rozpalona ziemia piaszczysta zmieni się w staw, a teren bezwodny w ruczaje; w legowisku szakali będzie miejsce na trzcinę i sitowie".
  Dziękuję za utwierdzający moją wiarę artykuł!

  Zapraszam na:
  www.zbawienie.pl
  www.52prawdy.pl

  Tomek

 • nicpon007

  Oceniono 18 razy 12

  więcej takich newsów, a mniej pudla i zdjęć prezesa, a wykupię pakiet :)

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 13 razy 11

  Lubię takie zdjęcia. Zawsze przypominają mi chyba najlepszy tekst w "Parku Jurajskim": life will find a way.

 • jarekg01

  Oceniono 22 razy -6

  Próbka tego co będzie w przyszłości. „Pustynia i okolica bezwodna doznają radosnego uniesienia, a jałowa równina uraduje się i zakwitnie jak szafran. (...) Bo wybiją wody na pustyni i potoki na jałowej równinie. I stanie się grunt spieczony od upału jak staw porośnięty trzciną, a grunt spragniony jak źródła wód” (Izajasza 35:1, 6, 7, NW).
  Bóg skoryguje klimat naszej planety. W księdze rodzaju jest opis baldachimu wodnego który sprawiał że klimat ziemi był umiarkowany, potem te wody zostały użyte w potopie za czasów Noego, aby to proroctwo się spełniło.
  Doskonałość klimatu i warunków za ziemi Bóg zapewnił pierwszym ludziom Adamowi i Ewie. W wyniku ich buntu spadła na ludzi śmierć i niedola.

  Zapraszam na jw.org - tematy biblijne

  Jarek

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 19 razy -5

  No i po co narzekac na globalne ocieplenie jak od tego pustynie zakwitaja? A jaki byl klimat kiedy Sahara byla zielona (9-6 tys. lat temu)? Pewnie bylo... ocieplenie po zlodowaceniu, nie?!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX