Od kiedy 500 zł na dziecko i co kryje się w kluczowym projekcie PiS?

PiS obiecuje 500 zł na dziecko. Od kiedy? Według projektu od stycznia 2016 roku. Stawia jednak mocny warunek - nie wolno tych pieniędzy "marnotrawić". A jeśli ktoś je zmarnuje, to straci ten dodatek. Jak państwo to skontroluje? Projekt ustawy tego nie wyjaśnia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Program "Rodzina 500 plus" jest finansowym comiesięcznym wsparciem dla rodziców na "pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wychowaniem dziecka". Będą oni mogli pobierać takie świadczenia do osiągnięcia przez ich dzieci pełnoletności. PiS stawia warunki, poniżej przedstawiamy te najważniejsze:

1. Aby otrzymywać 500 zł na pierwsze dziecko, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 800 zł. W przypadku rodziców niepełnosprawnego dziecka taki limit zwiększony został do 1200 zł.

2. Na drugie i każde kolejne dziecko nie ma żadnych limitów w zarobkach. A to - zgodnie z zapowiedziami - oznacza, że rodzicom każdego drugiego i kolejnego, dziecka przysługiwać będzie dodatek.

3. Dziecko nie może być czyimś małżonkiem (to ważne, bo polskie prawo w uzasadnionych przypadkach dopuszcza małżeństwa nieletnich).

4. Dodatek składany jest na wniosek, który musi zostać złożony, nim dziecko skończy 17 lat.

Co ważne, dodatek finansowy będzie wypłacany również tym rodzicom, których dzieci kształcą się poza granicami Polski.

Świadczenie zaś będzie wstrzymywane - całe lub tylko jego część - gdy rodzice będą "marnotrawić lub wydatkować je niezgodnie z przeznaczeniem". Projekt ustawy nie precyzuje, czego nie wolno z tymi pieniędzmi robić, wskazuje tylko na główny cel przeznaczenia, jakimi są "potrzeby życiowe" dziecka i jego "wychowanie". W jaki sposób państwo dowie się, na co przeznaczany jest dodatek pięciusetzłotowy? Projekt ustawy mówi, że takie informacje będzie przekazywać "ośrodek pomocy społecznej lub inny organ publiczny". Czy to oznacza, że osoby pobierające świadczenia mogą spodziewać się kontroli np. w domu?

W projekcie ustawy znalazł się jeszcze zapis, że finansowa pomoc może zostać zastąpiona przez "świadczenia w formie rzeczowej".

Dwa wnioski w 2016 roku

Świadczenie przyznawane jest na okres od 1 listopada do ostatniego dnia października w kolejnym roku. Dodatek wychowawczy przyznawany jest tylko na ten okres i co roku trzeba wnosić o jego kontynuowanie. Od kiedy będzie można wnosić o jego przedłużenie? Corocznie wnioski mają być przyjmowane od 1 września.

Pierwszy rok obowiązywania ustawy - czyli rok 2016 - ma rządzić się innym kalendarium. Wyjątkowo świadczenia będą przysługiwać od 1 stycznia do 31 października. Czyli - aby otrzymywać 500 zł na dziecko w 2016 roku - będzie trzeba dwukrotnie udać się z wnioskiem do urzędu gminy lub miasta.

Limity, które uprawniają do świadczeń na pierwsze dziecko, mogą zostać zwiększone lub zmniejszone. Taką decyzję może podejmować Rada Ministrów nie częściej niż raz na dwa lata.

Co z ustawą "złotówka za złotówkę"?

Nasze wątpliwości budzi pominięcie w projekcie Prawa i Sprawiedliwości rządowej ustawy "złotówka za złotówkę". Przypomnijmy: uchwalona w tym roku ustawa pozwala rodzinom utrzymać finansową pomoc państwa nawet po przekroczeniu progu dochodowego. Każda przekroczona w dochodach złotówka to świadczenie pomniejszone o jeden złoty.

Czy program "Rodzina 500 plus" będzie współpracować z tą uchwaloną zasadą? Jeśli tak, to rodzina, która przekracza maksymalny próg 800 zł dochodu w przeliczeniu na osobę, będzie miała szansę ubiegać się o pięciusetzłotowy dodatek już na pierwsze dziecko. Dla przykładu: jeśli dochód w tej rodzinie na jedną osobę wynosi 1000 zł, to - zgodnie z zasadą, że każda dodatkowa złotówka potrąca jedną złotówkę w świadczeniu - otrzyma ona na pierwsze dziecko dodatek 300 zł. Skąd 300 zł? Rodzina o 200 zł przekroczyła próg dochodu, więc państwo o tę właśnie kwotę pomniejsza świadczenie. Oczywiście przy założeniu, że ustawa PiS-u będzie współpracować z zasadą "złotówka za złotówkę".

To nie jest jednak przesądzone. Wszystko zależy od tego, jak do tego podejdzie Prawo i Sprawiedliwość. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - autor ustawy "złotówka za złotówkę" - na pytanie, czy projekt PiS-u i rządowa ustawa mogą ze sobą współpracować, nie chce zabierać stanowiska i odsyła nas do Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory nie otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedzi od rzecznik PiS-u Elżbiety Witek.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 

Więcej o:
Komentarze (470)
Od kiedy 500 zł na dziecko i co kryje się w kluczowym projekcie PiS?
Zaloguj się
 • Żmuda Zbigniew

  0

  Nie no masakra teraz będą robić dzieci na siłe i dla kasy .I pić za dzieci pieniądze .Teraz po zabierają Dodatki mieszkaniowe Stypędia i pomoc z Mopsu .obiady w szkołach te co Mops załatwia znikną też .Jeszcze kontrolować Rodziny będą masakra zero życia prywatnego wtedy .Ok chcą kontrole prosze bardzo Kasa na kartach bankomatowych z elektronicznym wyswietleniem stanu konta i możliwośc robienia opłat taką Kartą .I dlaczego dzieci które będą miały 18 lat będą już bez Zasiłku a jak będzie chcialo iśc chodzby do Liceum to co wtedy??Wzrośnie Wyż Demokratyczny i na końcu sami będziemy Uciekać z Polski jak teraz Uchodzccy .Ogarnijcie się To Trzeba Dobrze Przemyśleć .

 • junkamm

  0

  dlaczego w polsce są takie świnie i już zakłADAJĄ że pieniądze 500 zł na dziecko bedzie przeznaczone na pijanstwo . ja wiem ci co tak piszą to sami chleją na okrągło. i w dupie mają dzieci swoje . dlatego bardzo dobrze że z nienacka wpadnie opieka i zobaczy kto chleje i na co są wydawane pieniądze . a ta cała mmgazeta to chyba chleje na okrągło jak jej tylko w głowie to .

 • Anna Trzeciak

  0

  Jestem wodwą i matką 4 dzieci w tym troje dzieci dorosłych czy dostanę te 500 zł na jedno czwarte dziecko

 • tomek-62

  Oceniono 2 razy 2

  "Dzieci to jest wielki skarb i to jest nasza inwestycja w przyszłość" - Kaczynski 2011r

  Zastanawiam sie w ile zainwestowac ? Moze ktos mi doradzi ,czworka to by bylo 2 tysiace miesiecznie przez 18 lat .Chyba niezla lokata ?

 • dokowski

  Oceniono 5 razy 1

  Absurdem jest płacenie na czwarte dziecko i na kolejne jeszcze gorsze... PiS chce zrobić z Polaków murzyńsko-króliczy naród, który wszystkie pieniądze przeznaczy na pomaganie biednym, wielodzietnym rodzinom. Takie programy świat już przetestował - prowadzą do upadku gospodarki. Pieniądze powinny być tylko dla 1, 2 i 3 dziecka.

 • Klaudia Wysocka

  Oceniono 2 razy 0

  Obydwoje rodzice pracują, zarabiają najniższą krajową w wysokości niecałe 1290, wychodzi 860 zł na osobę, gdzie tu logika? Dla kogo te pieniądze?

 • wuem4301

  Oceniono 2 razy 2

  Chcieliście ,to macie!

 • wuem4301

  Oceniono 2 razy 2

  Idiotyzmy czas zacząć.

 • galareta2

  Oceniono 5 razy 3

  Nasze rządy,, ŻADEN z nich, nie widzą prostego mechanizmu : ludzie o większych niż minimalne dochodach, nie będą chcieli mieć dzieci w ogóle - ponieważ 1 dziecko jest dyskryminowane!!! A zatem mnożyć się będzie wyłącznie biedota. Oto sposób na likwidację inteligencji. Takie systemowe rozwiązanie aby mieć społeczeństwo głupie, biedne i potulne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX