Od kiedy 500 z³ na dziecko i co kryje siê w kluczowym projekcie PiS?

PiS obiecuje 500 z³ na dziecko. Od kiedy? Wed³ug projektu od stycznia 2016 roku. Stawia jednak mocny warunek - nie wolno tych pieniêdzy "marnotrawiæ". A je¶li kto¶ je zmarnuje, to straci ten dodatek. Jak pañstwo to skontroluje? Projekt ustawy tego nie wyja¶nia.

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

Program "Rodzina 500 plus" jest finansowym comiesiêcznym wsparciem dla rodziców na "pokrycie wydatków zwi±zanych z zaspokojeniem potrzeb ¿yciowych i wychowaniem dziecka". Bêd± oni mogli pobieraæ takie ¶wiadczenia do osi±gniêcia przez ich dzieci pe³noletno¶ci. PiS stawia warunki, poni¿ej przedstawiamy te najwa¿niejsze:

1. Aby otrzymywaæ 500 z³ na pierwsze dziecko, dochód rodziny w przeliczeniu na osobê nie mo¿e przekroczyæ kwoty 800 z³. W przypadku rodziców niepe³nosprawnego dziecka taki limit zwiêkszony zosta³ do 1200 z³.

2. Na drugie i ka¿de kolejne dziecko nie ma ¿adnych limitów w zarobkach. A to - zgodnie z zapowiedziami - oznacza, ¿e rodzicom ka¿dego drugiego i kolejnego, dziecka przys³ugiwaæ bêdzie dodatek.

3. Dziecko nie mo¿e byæ czyim¶ ma³¿onkiem (to wa¿ne, bo polskie prawo w uzasadnionych przypadkach dopuszcza ma³¿eñstwa nieletnich).

4. Dodatek sk³adany jest na wniosek, który musi zostaæ z³o¿ony, nim dziecko skoñczy 17 lat.

Co wa¿ne, dodatek finansowy bêdzie wyp³acany równie¿ tym rodzicom, których dzieci kszta³c± siê poza granicami Polski.

¦wiadczenie za¶ bêdzie wstrzymywane - ca³e lub tylko jego czê¶æ - gdy rodzice bêd± "marnotrawiæ lub wydatkowaæ je niezgodnie z przeznaczeniem". Projekt ustawy nie precyzuje, czego nie wolno z tymi pieniêdzmi robiæ, wskazuje tylko na g³ówny cel przeznaczenia, jakimi s± "potrzeby ¿yciowe" dziecka i jego "wychowanie". W jaki sposób pañstwo dowie siê, na co przeznaczany jest dodatek piêciusetz³otowy? Projekt ustawy mówi, ¿e takie informacje bêdzie przekazywaæ "o¶rodek pomocy spo³ecznej lub inny organ publiczny". Czy to oznacza, ¿e osoby pobieraj±ce ¶wiadczenia mog± spodziewaæ siê kontroli np. w domu?

W projekcie ustawy znalaz³ siê jeszcze zapis, ¿e finansowa pomoc mo¿e zostaæ zast±piona przez "¶wiadczenia w formie rzeczowej".

Dwa wnioski w 2016 roku

¦wiadczenie przyznawane jest na okres od 1 listopada do ostatniego dnia pa¼dziernika w kolejnym roku. Dodatek wychowawczy przyznawany jest tylko na ten okres i co roku trzeba wnosiæ o jego kontynuowanie. Od kiedy bêdzie mo¿na wnosiæ o jego przed³u¿enie? Corocznie wnioski maj± byæ przyjmowane od 1 wrze¶nia.

Pierwszy rok obowi±zywania ustawy - czyli rok 2016 - ma rz±dziæ siê innym kalendarium. Wyj±tkowo ¶wiadczenia bêd± przys³ugiwaæ od 1 stycznia do 31 pa¼dziernika. Czyli - aby otrzymywaæ 500 z³ na dziecko w 2016 roku - bêdzie trzeba dwukrotnie udaæ siê z wnioskiem do urzêdu gminy lub miasta.

Limity, które uprawniaj± do ¶wiadczeñ na pierwsze dziecko, mog± zostaæ zwiêkszone lub zmniejszone. Tak± decyzjê mo¿e podejmowaæ Rada Ministrów nie czê¶ciej ni¿ raz na dwa lata.

Co z ustaw± "z³otówka za z³otówkê"?

Nasze w±tpliwo¶ci budzi pominiêcie w projekcie Prawa i Sprawiedliwo¶ci rz±dowej ustawy "z³otówka za z³otówkê". Przypomnijmy: uchwalona w tym roku ustawa pozwala rodzinom utrzymaæ finansow± pomoc pañstwa nawet po przekroczeniu progu dochodowego. Ka¿da przekroczona w dochodach z³otówka to ¶wiadczenie pomniejszone o jeden z³oty.

Czy program "Rodzina 500 plus" bêdzie wspó³pracowaæ z t± uchwalon± zasad±? Je¶li tak, to rodzina, która przekracza maksymalny próg 800 z³ dochodu w przeliczeniu na osobê, bêdzie mia³a szansê ubiegaæ siê o piêciusetz³otowy dodatek ju¿ na pierwsze dziecko. Dla przyk³adu: je¶li dochód w tej rodzinie na jedn± osobê wynosi 1000 z³, to - zgodnie z zasad±, ¿e ka¿da dodatkowa z³otówka potr±ca jedn± z³otówkê w ¶wiadczeniu - otrzyma ona na pierwsze dziecko dodatek 300 z³. Sk±d 300 z³? Rodzina o 200 z³ przekroczy³a próg dochodu, wiêc pañstwo o tê w³a¶nie kwotê pomniejsza ¶wiadczenie. Oczywi¶cie przy za³o¿eniu, ¿e ustawa PiS-u bêdzie wspó³pracowaæ z zasad± "z³otówka za z³otówkê".

To nie jest jednak przes±dzone. Wszystko zale¿y od tego, jak do tego podejdzie Prawo i Sprawiedliwo¶æ. Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej - autor ustawy "z³otówka za z³otówkê" - na pytanie, czy projekt PiS-u i rz±dowa ustawa mog± ze sob± wspó³pracowaæ, nie chce zabieraæ stanowiska i odsy³a nas do Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Do tej pory nie otrzymali¶my w tej sprawie odpowiedzi od rzecznik PiS-u El¿biety Witek.



Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!