Urzędnik państwowy żyje już kilkadziesiąt lat prawie bez mózgu. Naukowcy są zachwyceni

Prowadził normalne życie, miał żonę, dzieci, pracował w urzędzie państwowym. Ale osiem lat temu podczas badania na zupełnie inną przypadłość 53-letni dzisiaj Francuz zadziwił lekarzy. Okazało się, że jego mózg był mniejszy od mózgu zdrowego człowieka o od 50 do nawet 75 proc.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Mimo IQ równego 75 (średnie wynosi 100) mężczyzna prowadził zupełnie normalne życie. To niezwykłe, zważywszy, że na opublikowanym przez pismo medyczne "Lancet" zdjęciu z tomografii jego mózg wyglądał TAK:- Trudno mi określić stopień redukcji mózgu, nie zmierzyliśmy jego objętości. Ale wygląda to tak, jakby nastąpiła redukcja o ponad 50 proc., nawet do 75 proc. - mówił wówczas dla "New Scientist" neurolog z Uniwersytetu Śródziemnomorskiego w Marsylii Lionel Feuillet.

Ogromny stopień redukcji mózgu

Badania wykazały, że większość czaszki mężczyzny zajmowała komora wypełniona płynem. Tkanka mózgowa zajmowała o wiele mniej miejsca - jak widać na zdjęciu z prawej. Jak się okazało, jako dziecko Francuz przeżył skomplikowany zabieg - wszczepienia przewodu do czaszki w celu usunięcia wodogłowia. Narzędzie usunięto, gdy miał 14 lat. Ale w kolejnych latach w jego głowie zaszły bardzo dziwne zmiany - powiększenie komór z płynem mózgowo-rdzeniowym, które z reguły zajmują niewielką objętość czaszki. W efekcie pozostałe części mózgu - odpowiedzialne m.in. za ruch, wzrok, słuch czy funkcje emocjonalne i kognitywne - zostały radykalnie zmniejszone.

Pacjent nie był upośledzony umysłowo

Ale mimo tak drastycznej redukcji mózgu Francuz nie jest upośledzony umysłowo, nie przeszkodziło mu to też pracować jako urzędnik państwowy. Jak to możliwe? Max Muenke - niepowiązany z zespołem badaczy specjalista od defektów mózgu - stwierdził, że zmiany, z którymi został skonfrontowany w bardzo młodym wieku mózg pechowego Francuza, następowały powoli - i dlatego cały narząd zdołał się przystosować do nietypowej sytuacji. Inne obszary mózgu przejęły funkcję tych, których rozwój został ograniczony.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (211)
Urzędnik państwowy żyje już kilkadziesiąt lat prawie bez mózgu. Naukowcy są zachwyceni
Zaloguj się
 • marych

  Oceniono 2 razy 2

  IQ 75 i pracuje w urzędzie państwowym, zupełnie jak nasi parlamentarzyści

 • ppo

  Oceniono 3 razy 3

  Właściwy człowiek na właściwym miejscu...

 • bitzer

  Oceniono 2 razy 2

  Zachwyt naukowcow zupelnie dla mnie niezrozumialy. BRAK MOZGU w MOZGU urzednika, panstwowego w szczegolnosci, jest WARUNKIEM SINE QUA NON, wypelniania jakichkolwiek obowiazkow sluzbowych. Zachwycic nas wszystkich powinno BEZGRANICZNE POSWIECENIE naszego drogiego urzednika, ktory w imie sluzby publicznej MOZG ZE SWOJEGO ZYCIA WYELIMINOWAL i z zapalem (urzedniczym, par excellance) zabral sie do ulatwiania innym zycia. Nalezy mu sie stosowne ODZNACZENIE PANSTWOWE, uposazenie i regularna tomografie komputerowa. Zapobiegac latwiej niz leczyc, na wypadek gdyby znienacka zaczal jakakolwiek AKTYWNOSC MOZGOWA WYKAZYWAC.

 • notremak

  Oceniono 3 razy 3

  Phi, u nas tacy zostają prezydentami i ministrami kultury czy obrony narodowej!
  Posłami pisu czy kukizu...

 • leszko

  Oceniono 3 razy 3

  Okazuje się, że do pełnienia funkcji urzędnika państwowego mózg nie jest potrzebny.

 • nygga

  Oceniono 7 razy 7

  a to nie są zdjęcia macierewicza z pobytu w usa na sławnym już spotkaniu z polonią?

 • marych

  Oceniono 5 razy 5

  gdyby zbadać naszych posłów, wyniki w ponad 50% byłyby podobne.
  Tak jak i ich wyborców.

 • doradcaprezesa

  Oceniono 4 razy 4

  nareszcie możemy się czymś pochwalić, u nas mamy pełno takich przypadków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX