Wino za 12 euro dla króla Belgów? Ekspert od protokołu: "To żaden błąd"

Prezydent Andrzej Duda podjął belgijską parę królewską winem za 12 euro - donosi belgijski dziennik "Le Soir". - To żaden błąd - mówi nam ekspert od protokołu dyplomatycznego. - Dziś w dyplomacji odchodzi się od podawania najdroższych potraw i win - dodaje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas kolacji króla Filipa, królowej Matyldy i pary prezydenckiej Kancelaria Prezydenta podała butelkę Tauzinat l'Hermitage Grand Cru z 2011 r., którego butelka kosztuje 12 euro - pisze "Le Soir". Nietrudno to zweryfikować. Taką cenę można znaleźć też w sieci.

Belgijski dziennik stwierdza też, że wino nie jest najtańsze, ale "czy nie jest zbyt tanie, by podawać je parze królewskiej?" - zastanawiają się redaktorzy. Czy to błąd? Zapytaliśmy o zdanie eksperta.

"To sztuka znaleźć dobre i tańsze wino"

- To nic złego, to żaden błąd - mówi dr Janusz Sibora, ekspert od protokołu dyplomatycznego. - Dziś w dyplomacji odchodzi się od podawania najdroższych potraw i win. Można podać tańsze. To sztuka znaleźć dobre i tańsze wino - dodaje.

Tego zdania jest też Marc Roisin, ekspert Vins du Soir. Zapytany przez "Le Soir", odpowiedział, że serwowanie drogich win to konserwatywne podejście. - Jeśli jednak wybierzemy tańsze wino, które okaże się dobre, może być to odczytane jako miły gest. Takie wina trudno przecież znaleźć - mówi belgijskiemu dziennikowi.

"Wina z 1775 roku tylko u Putina"

"Le Soir" w swoim tekście również przytacza opinie innego eksperta z Vins du Soir - Erica Boschmana. On z kolei stwierdził, że Tauzinat l'Hermitage Grand Cru z 2011 r. to dobre wino, ale pasuje raczej do nieformalnych spotkań z przyjaciółmi, a nie do formalnej kolacji z królem i królową Belgii.

Z drugiej strony dr Sibora stwierdza, że na formalnych kolacjach nieczęsto już podaje się foie gras czy homary. - Dziś już tylko na przyjęciach Władimira Putina otwiera się wino z 1775 roku, które kosztuje 90 tys. dolarów za butelkę - mówi Sibora.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (532)
Wino za 12 euro dla króla Belgów? Ekspert od protokołu: "To żaden błąd"
Zaloguj się
 • Marcin Wojtczuk

  0

  12 euro to całkiem dobra stawka za wino, można w tej cenie znaleźć perełki które przyćmią wina również i za 300 euro.

 • lasaron

  Oceniono 2 razy 0

  OBCIACH-OBCIACH -PISESMAŃSKI P(IS)REZYDENT

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma się czemu dziwić. Złodziejaszek Komorowski ukradł z pałacu żyrandol, obrazy, szafki nocne a nawet ekspres do kawy. Trzeba oszczędzać żeby odkupić.

 • kochambolka

  Oceniono 4 razy -2

  Wściekłość złodziei na wieść o przegranej nie zna granic....
  Rozliczymy wszelkiej maści bandziorów...złodziei...genderowców deprawujących nasze dzieci!

 • diver77

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywiście pismak z Agory nie zna się również na winach bo nie podał najbardziej istotnego szczegółu a mianowicie faktu że chodziło po prostu o butelkę (lub kilka butelek) Saint-Emilion czyli jedno z najbardziej znanych na świecie francuskich win z regionu Bordeaux !
  Takie Saint-Emilion Grand Cru jest bezpiecznym wyborem wina gdyż generalnie podchodzi większości konsumentów nawet jeśli szału nie ma... szkoda tylko że podaje się wino z 2011 roku które jak na Saint-Emilion nie jest jeszcze całkiem dojrzałe i powinno poleżeć jeszcze w piwnicy co najmniej 2-3 lata aby osiągnąć szczyt swojej wartości gustatywnej !

 • kochambolka

  Oceniono 5 razy -3

  Komentarz byłego prezydenta mówi wiele o stosunku elit III RP do wspólnej własności. Stwierdzenie „jakieś obrazki zniknęły” świadczy o kompletnym upadku moralnym i etycznym. To wręcz symboliczne, że osoba, której kiedyś zaufali Polacy potrafi w tak lekceważący sposób podejść do tematu kradzieży w urzędzie przez siebie zarządzanym.
  .................................................
  Zmiana władzy w Polsce, która nastąpi – mam nadzieję – już po 25 października spowoduje zarządzenie inwentaryzacji w całym kraju.

  Opisze ona stan faktyczny państwa, którego ster przejmie nowy rząd po 8 latach najgorszej władzy po 1989 r. Dopiero wówczas zobaczymy prawdziwy obraz patologii i grabieży, który został dokonany. Z pewnością główne media będą określać ten fakt odwetem i chęcią zemsty. Złodzieje i kryminaliści już wychodzą na ulice próbując ratować władzę. .............

 • kochambolka

  Oceniono 9 razy -7

  Wreszcie normalny PREZYDENT reprezentujący godnie nasz kraj!
  Mam nadzieję, że Panie prezydencie POLSKA pod Twoimi rządami i rządami PIS u wreszcie znormalnieje w każdej dziedzinie!

  W Brukseli opublikowano raport, w którym porównano służby zdrowia w 36 państwach Europy. Okazało się, że polska służba zdrowia zajęła w nim zaszczytne 34. miejsce. Gorzej niż u nas ma być jedynie na Litwie i w Rumunii. Brawo Platformo! Wasz kolejny sukces!

 • block-buster

  Oceniono 8 razy 4

  Skad Maliniak i jego zalosna ekipa ma wiedziec,co to jest etykieta?Przeciez to zalosny prymitywny oszust,ktory wyludzil prezydenture gruszkami na wierzbie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX