Amerykanin kupił to zdjęcie za dwa dolary. Może być warte nawet pięć milionów

Drugie istniejące zdjęcie Billy'ego Kida wyceniane jest na nawet pięć milionów dolarów. Amerykański kolekcjoner zapłacił za nie w antykwariacie jedynie... dwa dolary. Dopiero kilka lat po zakupie analizy specjalistów wykazały, że uwieczniono na nim słynnego rewolwerowca.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Billy Kid to jedna z legend Dzikiego Zachodu - rewolwerowiec, przywódca gangu, oskarżony o liczne kradzieże i morderstwa. Zachowało się tylko jedno, wykonane w technice ferrotypii zdjęcie Kida - a przynajmniej tak sądzono do niedawna.

Po zbadaniu innej fotografii, kupionej w antykwariacie w Kalifornii w 2010 roku, okazało się, że ona także przedstawia Billy'ego Kida, grającego w krokieta (gra wywodząca się z Anglii) w towarzystwie członków jego gangu. Zdjęcie wykonano w stanie Nowy Meksyk w 1878 roku - na trzy lata przed śmiercią rewolwerowca.Amerykański kolekcjoner Randy Guijarro kupił ją za 2 dolary, razem z dwoma innymi fotografiami. Guijarro dopiero po bliższych oględzinach stwierdził, że na zdjęciu może znajdować się słynny rewolwerowiec. Po pięciu latach pracy badawczej i z pomocą pracującego dla FBI eksperta udało się to potwierdzić.

Pierwsze zdjęcie zlicytowano za ponad 2 mln dol.

W październiku autentyczność zdjęcia potwierdził amerykański dom aukcyjny. Ubezpieczył też zdjęcie na kwotę pięciu mln dolarów - podaje "National Geographic". Pierwsze znane zdjęcie Billy'ego Kida sprzedano w 2011 roku za 2,3 mln dolarów.

- Kiedy je kupowałem, zupełnie nie zwróciłem uwagi na postacie. Dopiero kiedy obejrzałem zdjęcie przez szkło powiększające i zobaczyłem mężczyznę w kapeluszu, przyszło mi do głowy, że to może być Billy Kid - mówi Guijarro.

Choć niektórzy eksperci wątpią w autentyczność zdjęcia, kolekcjoner jest pewny swego. - Rozmawiałem też ze sceptykami. Mówili mi: musisz zrobić to i to, żeby potwierdzić autentyczność zdjęcia. Zrobiłem to i teraz mam twarde dowody - opowiada Guijarro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (155)
Amerykanin kupił to zdjęcie za dwa dolary. Może być warte nawet pięć milionów
Zaloguj się
 • rpal

  0

  Zaczynam kolekcjonować fotki Jarosław i spółki. Za kilka lat też będą warte milion, liczę że przyklepie im ktoś jakieś wyroki.

 • ina-inka

  Oceniono 4 razy 0

  Nie w tym miejscu komentarz ale chce wykrzyczeć POPIERAM KUKIZA NIE CHCE W POLSCE MIGRANTÓW

 • madelainew

  0

  grającego w krokieta - powaznie????

 • Spider sly

  Oceniono 3 razy -1

  Bronek znalazł w belwederze kilka obrazów i mebli podobno zbiera na nową meblościankę to może jakieś dzieło za 20 zł powinien opyli :)

 • jestemskala

  0

  przeciez on wyglada jak jakis debil ze steetem , jak on mogl w cockolwiek wcelowac .Poprostu smieszne. Widze ze chodzi tu tylko o rozglos ! czas przestac sluchac...

 • Damian L-k

  0

  Jak się gra w krokieta? Czy potrzebny jest do tego barszcz lub kapusta?

 • expel

  0

  Oryginał kosztuje 5 mln. dolarów. To jak wydrukuję to zdjęcie na dobrej drukarce, to chyba z 500 zł powinienem dostać, nie?

 • apm1947

  Oceniono 5 razy 3

  Billy the Kid to taki amerykański "żołnierz wyklęty"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX