Za falą uchodźców stoi Rosja? Koordynator ds. służb specjalnych: Nagle wędrówka ludów, Europa czuje się zagrożona. Kto pomaga?

- Nagle następuje też ta wędrówka ludów, w której Europa czuje się zagrożona. Kto pomaga? Pomaga oczywiście Rosja, działając wraz z reżimem Asada - mówi w RMF FM Marek Biernacki, koordynator ds. służb specjalnych, komentując kryzys migracyjny w Europie i zaangażowanie Putina w walkę z terroryzmem w Syrii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W opinii niemieckiego polityka Alexandra Rahra, którą przytacza prowadzący program w RMF FM, celem Putina jest nowy kongres wiedeński, czyli nowa organizacja polityczna całej Europy.

Zdaniem Marka Biernackiego to prawdopodobne, że za kryzysem migracyjnym stoi Rosja, która z tego korzysta.

- Wiadomo, że możemy się spodziewać, że biedne Południe będzie wędrowało do zamożnej Północy, czyli uchodźcy z Afryki Północnej będą zmierzać do Europy. Ale to nastąpiło w określonym czasie, w określonym momencie - przekonuje Biernacki.

Tym właściwym momentem, w ocenie byłego ministra sprawiedliwości, obecnie koordynatora ds. służb specjalnych, jest m.in. zaprzestanie ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy w Doniecku.

- Nagle następuje też ta wędrówka ludów, w której Europa czuje się zagrożona. Kto pomaga? Pomaga oczywiście Rosja, działając wraz z reżimem Asada przeciwko różnym organizacjom terrorystycznym. Putin nie może poradzić sobie z gospodarką wewnątrz kraju, nie doprowadza do demokratyzacji Rosji, buduje mit imperium rosyjskiego i po to też są te działania w Syrii - argumentuje Marek Biernacki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: