Zaskakujące słowa Hawkinga. "Twierdzi, że bardziej niż robotów powinniśmy się bać kapitalizmu"

Co przyniesie nam rozwój technologii? To zależy, czy będziemy potrafili się podzielić jego owocami - twierdzi znany astrofizyk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Stephen Hawking wziął ostatnio udział w AMA (skrót od "ask me anything"- "zapytaj mnie o cokolwiek") - czyli sesji, w czasie której odpowiadał na pytania użytkowników serwisu Reddit.

Głównym tematem AMA był rozwój sztucznej inteligencji. Jeden z internautów zapytał, czy fakt, że maszyny zastępują ludzką pracę coraz skuteczniej, nie doprowadzi w końcu do gigantycznego wzrostu bezrobocia. Oto odpowiedź Hawkinga:

"Jeśli maszyny zaczną produkować wszystko, czego potrzebujemy, efekty będą zależne od tego, jak rozdysponujemy te dobra. Jeśli podzielimy się bogactwem wytworzonym przez maszyny, każdy będzie się mógł cieszyć luksusami, ale jeśli lobby producentów maszyn skutecznie przeciwstawi się redystrybucji, większość ludzi skończy w żałosnym ubóstwie. Na razie wygląda na to, że drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny. Rozwój technologii napędza powiększanie nierówności".

Opinię astrofizyka trafnie podsumował Alexander C. Kaufman z serwisu Huffington Post: "Stephen Hawkin twierdzi, że tak naprawdę powinniśmy się bać kapitalizmu, nie robotów. Jeśli coś sprowadzi na nas ekonomiczną apokalipsę, to nie maszyny, ale ludzka chciwość" - napisał dziennikarz w komentarzu do słów Hawkinga.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (48)
Zaskakujące słowa Hawkinga. "Twierdzi, że bardziej niż robotów powinniśmy się bać kapitalizmu"
Zaloguj się
 • city-zen

  Oceniono 1 raz 1

  To centralizm finansowy, medialny i prawny, ukrywający się pod nazwami globalizacja i prywatyzacja, jest największym wrogiem ludzkości. Zdecydowanie jestem zwolennikiem decentralizacji.

 • Daniel Fortuna

  0

  Autorytet w dziedzinie X nie może być brany automatycznie jako alfa i omega w dziedzinie Y. Tutaj niestety Pan Hawking głęboko mija się z prawdą.
  Po pierwsze niemal każde racjonalne działanie człowieka jest egoistyczne, zwykle pomagamy innym po to aby uspokoić samych siebie i właśnie z egoizmu(UCZCIWEGO egoizmu) wynika cały porządek i ład w społeczeństwie.
  Wchodzisz głodny do piekarni i wymieniasz swoje 2 zł na chleb piekarza, bo ty potrzebujesz w danej chwili bardziej chleba niz 2 złotych a piekarz bardziej potrzebuje 2 złotych niż tego chleba bo ma ich pod dostatkiem - dwie strony zyskują. Kapitalizm.

  Pan Hawking mówi o jakimś rozdzielaniu, cytując:
  "Rozwój technologii zwiększy nierówności społeczne, jeśli ich właściciele nie zgodzą się na sprawiedliwy podział dóbr".
  Więc wyobraźmy sobie że piekarz posiadł maszynę produkującą chleby niemal zerowym nakładem pracy, pożera ona jedynie prąd pobierany z baterii słonecznych i używa składników np. zbóż wyprodukowanych a raczej wyhodowanych przez inne automatyczne maszyny.
  Pytanie więc jest takie, w jaki sposób ten rzekomy egoistyczny piekarz ogranicza wolność moją i twoją do produkcji i wymiany dóbr i usług tak jak odbywało się to do tej pory?
  Odpowiedź brzmi - nijak.
  Sytuacja w której mała grupa ludzi posiądzie maszyny które zniewolą pozostałych jest idiotycznym wymysłem który z logiką nie ma nic wspólnego bo bogactwo jednej osoby nie ogranicza wolności osoby drugiej w żaden sposób.
  Jeśli piekarz posiadający maszyny handlował będzie drożej niż piekarz zatrudniający pracowników i skupujący zboża od rolników to niczego nie sprzeda i nie będzie mógł posiąść innych, niezbędnych do życia dóbr, np. wody, prądu, ogrzewania, paliwa. Po prostu nie będzie miał pieniędzy. Dlatego też będzie zmuszony opuścić ceny drastycznie, bo gdy tego nie zrobi to przyjdzie inna osoba posiadająca maszyny i go wyeliminuje.

  Żaden niesprawiedliwy podział nie powstanie, bo to sprzeczne z logiką. No chyba, że za podział, koncesje i pozwolenia weźmie się rząd... ale to już nie będzie żaden kapitalizm.

 • fakit.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę, że powoli dochodzimy do ściany.
  Dalsze rozwarstwienie będzie już tylko wzrastającym niebezpieczeństwem całego systemu.

 • genia50

  Oceniono 3 razy 3

  Obserwujac,mam wrazenie,ze obecny ustroj to cos w rodzaju nowoczesnego niewolnictwa,no bo jak moze istniec tak duze zroznicowanie w dochodach miedzy ludzmi,ogromniejsze niz roznice miedzy zdolnosciami ludzi,ich potrzebami czy tez zaslugami w pracy i pozytkiem dla spoleczenstwa.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 3 razy -3

  Stephen Hawking is a pitiable creature. Instead of believing in God, who alone can help him, Hawking declares himself a virulent atheist, whose "god" is science! I am convinced that much of Hawking'''s "science" is hot air!

 • ta.deusz

  Oceniono 3 razy 3

  Mądry facio.

  www.rszarf.ips.uw.edu.pl/pdf/BI_forall.pdf

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy -5

  Choroba zaatakowała mu już mózg.

 • doni72

  Oceniono 6 razy 0

  Nasza cywilizacja ma doswiadczenia,ma zle doswiadczenia tak z komunizmem jak i z kapitalizmem.O komunzmie mowic nie trzeba,np bolszewizm czy Mao,Korea P itd.Kapitalizm,np kraje Cona Sur,Indie,Tajwan i wiele innych krajow gdzie czlowiek sluzy jako narzedzie az do "swojej awari",a nastepnie do utylizacji.Zarowno komunizm ma na sumieniu miliony istnien jak i kapitalizm,oba systemy prowadzily dzialania "misyjne"czytaj kolonizacje.Religie takze mialy swoj "humanotarny" wklad w tym wszystkim i czerpaly zyski,nie tylko chrzescijanstwo jako takie.Caly problem lezy w czlowieku,tak w zasadzie od zarania dziejow wszystkie systemy,ustroje zawiodly.W tej chwili 50 lat tak zwanej demokracji rowniez sie sypie.Problem to ludzka natura,brak prawdziwej edukacji i ciagly deficyt czlowieczenstwa mimo ze jestesmy ludzmi przrciez.

 • kamedula_bosy

  Oceniono 8 razy 6

  Pelna zgoda !
  Nie po raz pierwszy w pelni utozsamiam sie ze zdaniem najwiekszego ( biorac pod uwage rozziew pomiedzy jego umyslem a stanem fizycznym w ktorym funkcjonuje ) zyjacego Geniusza , jakim jest Mr.Hawking...
  Dzien w ktorym na tej planecie pojawi sie drugi Swiadomy Gatunek , bedzie najwiekszym wydarzeniem w dziejach ziemskiej ewolucji organicznej.
  Zdumiewajace iz czytajacy ten artykul , moga byc jeszcze za swego zycia tegoz Wydarzenia swiadkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX