Wpuścił Hitlera między zwykłych Niemców. Zobacz, jak zareagowali ludzie

Gdy wszedł na zatłoczony plac przed Bramą Brandendurską, natychmiast obległ go tłum turystów. Ludzie śmiali się, robili sobie selfie, ktoś krzyknął ?Kocham cię!?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O kim mowa? Nie o celebrycie, a o... Adolfie Hitlerze. A raczej przebranym za niego aktorze Oliverze Masuccim.

Współcześni Niemcy spotykają Hitlera

Masucci przez cztery tygodnie chodził po ulicach Niemiec w nazistowskim mundurze i z charakterystycznym wąsikiem i udawał Hitlera. Towarzyszyły mu dwie kamery, które rejestrowały reakcje przechodniów.

Na pomysł eksperymentu wpadł reżyser David Wnendt. Jak tłumaczy, przed rozpoczęciem zdjęć zastanawiał się, jak bardzo ludzie będą oburzeni pojawieniem się "Hitlera".

Ale pod koniec pracy zadawaliśmy sobie inne pytanie: "jak to możliwe, że tyle osób reaguje tak pozytywnie?" - opowiada Wnendt.

"Ludzie otwierali przede mną serca"

Fragmenty materiału filmowego pokazują, że "Hitler" jest przeważnie witany z entuzjazmem. Ustawia się do zdjęć ze strażakami, pozuje z małym pieskiem na rękach, ściska ręce i wdaje się w przyjazne pogawędki.

Wenn "Hitler" auf "normale" Leute trifft...

Posted by tagesschau on  6 października 2015


Ludzie zapominali o kamerzystach, którzy za mną stali i otwierali przede mną serca. Mówili, jak cieszy ich mój widok - relacjonuje Masucci.

Podczas kręcenia, niemal doszło do linczu

Aktor w rozmowie z "Guardianem" mówi, że momentami czuł się jak gwiazda muzyki pop. - W pewnym momencie zebrał się wokół mnie tłum. Jakaś kobieta powiedziała mi, że mnie kocha i poprosiła, żebym ją uściskał. Inna, ku mojej uldze, zaczęła mnie bić - wspomina.

Szczególny niepokój budzi scena nakręcona podczas Mundialu w 2014. W tłum niemieckich kibiców wchodzi przebrany za punka aktor i wykrzykuje antyniemieckie hasła. Podjudzana przez "Hitlera" grupa niemal go linczuje.

- Musiałem wtedy wezwać ochronę, bo aktor skończyłby powieszony na najbliższym drzewie - mówi reżyser .

Bestseller przeniesiony na ekran

Prowokacje nakręcone przez Wnendta są częścią filmowej adaptacji książki "On wrócił" Timura Vermesa. Powieść opowiada o Hitlerze, który niespodziewanie pojawia się we współczesnym Berlinie. Początkowo wszyscy biorą go za komika, jednak szybko zaczyna robić karierę w mediach, a potem zdobywa coraz większe wpływy polityczne.

Reżyser przyznaje, że inspirował się m.in. postacią Borata stworzoną przez Sachę Barona Cohena oraz sztuką "Kariera Artura Ui" Bertolta Brechta.

Brecht pokazuje, że sukces Hitlera nie byłby możliwy bez zwykłych Niemców. On ich nie zahipnotyzował, oni sami zdecydowali się za nim podążać - mówi Wnendt.

Ebook "On wrócił" jest dostępny na publio.pl >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (142)
Wpuścił Hitlera między zwykłych Niemców. Zobacz, jak zareagowali ludzie
Zaloguj się
 • remislanc

  0

  "Jakaś kobieta powiedziała mi, że mnie kocha"
  Ewa Braun ???

 • tekameka

  Oceniono 1 raz 1

  gdy pisałem, niejednokrotnie zresztą, że niemcom tylko dać Hitlera to obudzi się w nich ponownie demon mordu, dawaliście mi minusy.
  Teraz macie odpowiedź ze źródła.

 • myszykiszek

  Oceniono 3 razy -3

  Tak tak, 25+ procent Polaków, w większości z rejonów wschodnich, ale także z dołów innych regionów, zdecydowana jest podążać za Wodzem. Wódz to świetnie wie. To są jego patryjoci...

 • plorg

  Oceniono 4 razy 0

  No to Schultz powinien nałożyć jakąś karę za promowanie faszyzmu. Czy nie?

 • ochujek

  Oceniono 6 razy -2

  U nas powinni wypuścić na ulicę Wojtyłę. Pedofile byliby wniebowzięci.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Konkluzja: "Deutschland muss auf seine Demokratie aufpassen!" (Państwo Niemieckie musi uważać na swoja demokrację) ...
  Dobrze, że Niemcy o tym wiedzą i myślą!

 • dada098

  Oceniono 4 razy 4

  Do Rosji Stalin też wrócił i został prezydentem

 • wujek_extrema

  Oceniono 2 razy 0

  Troche przesadzone z tym ze mial takie wielkie poparcie Niemcow. Kiedy Hitler dochodil do wladzy pewne nikt nie przypuszczano ze stanie sie takim oprawca. Pozniej juz publika byla odizolowany a opiia pbliczna rzadzil starch I propaganda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX