Zderzenie myśliwca z dronem w Krzesinach. "Statek powietrzny niewiadomego pochodzenia"

Kolizja myśliwca F-16 ze "statkiem powietrznym niewiadomego pochodzenia" miała miejsce w połowie września. Władze 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach koło Poznania podejrzewają, że to było zderzenie z dronem.

Polub i bądź na bieżąco!

"Głos Wielkopolski" podał , że 15 września technik, zajmujący się obsługą samolotu, odkrył, że powłoka ochronna kadłuba samolotu i zbiornika paliwa zostały uszkodzone.

Nawet 12 lat więzienia

Major Dariusz Rojewski z lotniska w Krzesinach powiedział, że "samolot, w trakcie wykonywania lotu szkoleniowego, najprawdopodobniej zderzył się ze statkiem powietrznym niewiadomego pochodzenia". Sprawą zajmuje się specjalna komisja. "Głos Wielkopolski" podaje, że nie wiadomo, czy udało się ustalić właściciela drona.

Marta Chylińska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego ostrzega, że "za lot zawsze odpowiada operator drona, a katalog kar jest bardzo szeroki". - Za spowodowanie katastrofy w ruchu lotniczym grozi nawet 12 lat więzienia, a niedozwolony lot w strefie kontrolowanej lotniska jest zagrożony 5 latami więzienia - mówi Chylińska.

Zagrożenie dla ruchu pasażerskiego

Jak powiedział mjr Rojewski, każdy statek powietrzny, który lata w granicach wojskowej strefy ruchu lotniczego, jest zagrożeniem nie tylko samolotów stacjonujących w Krzesinach. - To zagrożenie również dla ruchu powietrznego z Ławicy - dodał wojskowy.

W Poznaniu można zostać zatrzymanym nawet za sam start drona. Jak powiedział "Głosowi Wielkopolski" Mikołaj Karpiński z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nad miastem rozciąga się tzw. strefa kontrolowana lotniska. - Na tym obszarze zabronione jest pilotowanie jakichkolwiek obiektów bez zgody PAŻP.

100 metrów od tragedii

W ostatnich miesiącach pojawiło się więcej niebezpiecznych przypadków związanych z dronami. Najgłośniej było o lipcowych problemach samolotu Lufthansy, który, podchodząc do lądowania na Lotnisku Chopina w Warszawie, minął się z dronem w odległości około 100 metrów. Z tego powodu służby ruchu lotniczego musiały zmienić kierunek lądowania ponad 20 samolotów.

Bardzo szybko udało się ustalić pilota drona, a następnie go zatrzymać, a statek powietrzny przekazać do ekspertyzy.

Ekspert ostrzega

Dr Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, powiedział w maju w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że rosnąca liczba bezzałogowych statków powietrznych staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotów.

Podkreślił, że zderzenie samolotu - zarówno dużego, jak i małego - z wykonanym z twardego tworzywa dronem, może mieć poważne konsekwencje. Dla samolotu groźne są zderzenia z ptakami - już one kończą się remontami silników czy naprawą poszycia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (102)
Zderzenie myśliwca z dronem w Krzesinach. "Statek powietrzny niewiadomego pochodzenia"
Zaloguj się
 • krzyzak1516

  0

  To jest wlasnie ta polska sprawnosc wymiaru sprawiedliwosci (policja, sady, prokuratura). Dziala tylko wybiorczo i na konkretne potrzeby. Brak jakichkowiek konsekwencji i udawanie, ze nic sie nie stalo. Np za porownanie prezydenta do Hitlera - to wolnosc slowa, ale za nazwanie autora biblii pijakiem juz nim nie jest i prokuratorzy przesciguja sie w oskarzeniach.

 • michalmos

  Oceniono 1 raz -1

  Na miejscu wojskowego, który omal nie padł ofiarą tej zabawy byłbym wściekły. Przełożyć przez kolano i przyłożyć gó...arzowi za to, że omal nie przyczynił się do jednej z najpoważniejszych strat w historii wojskowości. Dron to może i trochę zabawka ale już F16 nią nie jest. Życie to nie zabawa. Wojsko i wojna też.

 • maciej Bundziu

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkam w Poznaniu na Świerczewie i powiem wam ze nie wiem kto to wymyślił że F16 maja bazę w tak dużym mieście i lataja nad domami a nie nad lasami. Właśnie przestały latać o 21:15 i to na takiej wysokości że pilota widać. Huk w domu jest taki że trudno to opisać.

 • distepfano

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż DEBILOWI znowu się upiecze jak sprawą zajmie się Giertych.

 • Hanna Kotys

  Oceniono 2 razy 0

  a ja czytajac to wyobraziłam sobie tatusia ,ktory musiał wziasc z soba synka do pracy bo w przedszkolu była różyczka i dał chłopcu do zabawy jostic no i sie narobiło bo to był nie ten jostic

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy 0

  > niedozwolony lot w strefie kontrolowanej lotniska jest zagrożony 5 latami więzienia
  Czy okoliczne gołębie o tym wiedzą?

 • kagwo77

  Oceniono 6 razy -2

  Czy ustalono już, gdzie w chwili zdarzenie przebywały aktywne na forum kacapskie trolle?

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy -3

  No jo i tak sie nacieszylismy jaszczembiem.

 • fiwan78

  Oceniono 1 raz -1

  Prawe autorskie do emisji. Poczytaj zanim zaczniesz hejtowac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX