Islamiści wysadzili kolejny bezcenny zabytek. Tym razem łuk triumfalny w Palmirze

Dżihadyści z Państwa Islamskiego wysadzili w Palmirze starożytny łuk triumfalny, jeden z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O eksplozji poinformował wczoraj późnym wieczorem Mamun Abdulkarim, dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii. Łuk powstał w latach 193-211 n.e.

Kolejny zburzony zabytek

Już wcześniej dżihadyści zburzyli w Palmirze m.in. trzy grobowce wieżowe i dwie świątynie. Zamordowali także jednego z najbardziej zasłużonych archeologów, 81-letniego Chaleda al-Asaada. Jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Państwo Islamskie niszczy w Palmirze budowle, które uważa za obrazę islamu. Przeprowadza tam także masowe egzekucje.

Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmirze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

Pierwsze wzmianki o Palmirze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Leżące na Pustyni Syryjskiej zabytki Palmiry są wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Palmirą w połowie maja. Przed wejściem dżihadystów kilkaset tamtejszych posągów udało się przetransportować w bezpieczne miejsce. Pozostało jednak muzeum i zabytki, których ze względu na znaczne rozmiary nie dało się wywieźć.

Specjaliści o związkach islamu z terroryzmem. Sprawdź książkę >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!