Plemię Siuksów otwiera w USA pierwszy ośrodek wypoczynkowy dla palaczy marihuany

- Chcę, żeby był to taki plac zabaw dla dorosłych - mówi przywódca plemienia Anthony Reider. Indianie przewidują, że mogą osiągnąć nawet 2 mln dolarów obrotu miesięcznie. Ośrodek jest już w budowie, a pierwsi palacze mają przyjechać tam za trzy miesiące, na inauguracyjną imprezę sylwestrową

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Plemię Siuksów z Flandreau w Dakocie Południowej prowadzi już kasyno, hotel i farmę, na której hodują 240 bizonów. Ponieważ niektóre z tych przedsięwzięć zostały dotknięte przez recesję, 400-osobowe plemię postanowiło zacząć nowy biznes - czytamy w reportażu agencji AP.

Siuksowie zamierzają hodować własne konopie i sprzedawać marihuanę w ośrodku, w którym znajdzie się m.in. klub nocny, salon gier, bar i restauracja oraz scena muzyczna na świeżym powietrzu.

- Chcę, żeby był to swego rodzaju plac zabaw dla dorosłych. Nigdzie w Ameryce nie ma drugiego takiego miejsca - opowiada lider plemienia Anthony Reider.

Nowe prawo pozwala Indianom hodować konopie

Marihuana została zalegalizowana na terytorium Siuksów z Flandreau w czerwcu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, plemiona Indian mogą wytwarzać i sprzedawać marihuanę na takich samych zasadach jak niektóre stany.

- Większość z nich ma ograniczone możliwości gospodarcze - mówi Blake Trueblood z Narodowego Centrum dla Rozwoju Przedsiębiorczości Indian. - Dla tych plemion jest to coś, na co mogą spojrzeć i powiedzieć: OK, teraz mamy coś do roboty - tłumaczy.

Na farmie - która poza budką strażnika niczym nie różni się od sąsiedniej uprawy soi - uprawianych jest już 30 różnych gatunków konopi. Ponieważ sadzonki są podatne na pleśń i wymagają określonej temperatury i poziomu pH w glebie, Siuksowie zatrudnili specjalistę w tej dziedzinie.

Siuksowie liczą, że uda im się wykorzystać ośrodek tak samo jak inne plemiona wykorzystują kasyna - zarabiać pieniądze na usługi dla swojej społeczności i zapewnić źródło przychodu dla członków plemienia.

Dzięki już istniejącym przedsiębiorstwom udaje im się finansować mieszkania, ośrodek spokojnej starości, przychodnię i dom kultury, oferujący m.in. zajęcia dla młodzieży.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (67)
Plemię Siuksów otwiera w USA pierwszy ośrodek wypoczynkowy dla palaczy marihuany
Zaloguj się
 • Leszek M

  0

  a nasi Siuksowie sami jarają na wiejskiej lulki i jeszcze siano od mafii dostają takich mamy indian

 • wyciety

  Oceniono 1 raz 1

  Zemsta na bialych po latach.W zasadzie dobry pomysl na pozbycie sie elementu najbardziej zdemoralizowanego.

 • antekpociecha

  Oceniono 3 razy 3

  Dowód na to że przeciętny Siuks mądrzejszy od przeciętnego zwolennika pisu ale to już dawno wiedziałem

 • antekpociecha

  Oceniono 1 raz 1

  Zakładam plemię Siuksów, nie muszę nawet być prezesem znaczy się wodzem..........

 • zigzaur

  0

  Z francuska Sioux czyta się "Sju". Brzmi podobnie jak "siu" czyli piss.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 1 raz 1

  Pora zostać imigrantem. Kościół dusi za przyzwoleniem Państwa Polskiego, włazi z buciorami w nasze życie, jest to chyba powód do określenia siebie jako uciskanego politycznie i niepewnego jutra.

 • littlekazio

  0

  Piekny krajobraz, nic tylko sie upalic z rozpaczy ;)

 • podobny_do_nikogo

  0

  Chcem być Siuksę.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  I jeszcze nie maja religii w szkolach, normalnei raj na ziemi. Jak zostac Siuksem? Czy juz prowadza charytatywne adopcje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX