100 tysięcy podpisów dla "Świeckiej szkoły". Co dalej? Co może zmienić ustawa?

Organizatorzy akcji "Świecka szkoła", którzy dążą do zaprzestania finansowania religii z budżetu państwa, wykorzystali możliwości, jakie daje obywatelska inicjatywa ustawodawcza. W ciągu trzech miesięcy zebrali ponad 100 tysięcy podpisów.

Polub i bądź na bieżąco!

Jaka będzie dalsza droga ich projektu?

1. Pełnomocnik komitetu musi wnieść do marszałka Sejmu projekt ustawy z załączonym wykazem podpisów obywateli, którzy popierają projekt.

2. Marszałek, jeżeli projekt spełnia wszystkie wymogi, kieruje go na pierwsze czytanie w Sejmie.

3. W przypadku, gdy nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości, pierwsze czytanie musi odbyć się w terminie do 3 miesięcy od daty wniesienia projektu.

Dalsza droga, jaką przechodzi projekt ustawy wniesiony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, jest taka sama jak droga wszystkich ustaw, nad którymi pracują Sejm i Senat: trzy czytania w Sejmie, prace w Senacie, rozpatrywanie uchwały Senatu przez Sejm, przekazanie ustawy przez marszałka Sejmu prezydentowi RP.

Co ważne, we wszystkich pracach nad projektem bierze udział przedstawiciel komitetu, który ma prawo brać udział również w pracach Sejmu i Senatu.

Co ustawa może zmienić?

Ustawa obywatelska "Świecka szkoła" nie spowoduje zniknięcia lekcji religii ze szkół. Ich obecność jest zapisana w konkordacie, który Polska podpisała w 1993 roku. Konkordat nie określa jednak, kto ma finansować zajęcia religii w szkołach i przedszkolach. Obecnie pieniądze na nie daje państwo. "Świecka szkoła" chce to zmienić, a zaoszczędzone środki przeznaczyć np. na dodatkowe lekcje języków obcych. Lekcje religii miałby finansować Kościół katolicki.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (403)
100 tysięcy podpisów dla "Świeckiej szkoły". Co dalej? Co może zmienić ustawa?
Zaloguj się
 • tesknota78

  0

  Dla mnie ``religia`` w szkole może być tylko należałoby zmienić charakter zajęć na RELIGIOZNASTWO i spędzać lekcje na poznawaniu religii świata.....Sama pracując w szkole w WB miałam okazję się z tym zetknąć i w moim odbiorze był to ciekawy przedmiot, który nie faworyzował żadnej z religii tylko w ciekawy sposób mówił o wierzeniach ludzi....Ale co człowiek to poglądy.....

 • dr_psychol

  0

  Zamiast religii, tanie mieszkania dla Polaków, budowane przez gminy z pominięciem banków i deweloperów.

  Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE, pod względem liczby mieszkań na 1000 mieszkańców.

  Jakie języki obce. Uczyć tylko angielskiego, ale od przedszkola. Dodatkowe języki w klasach zbiorczych, po zajęciach. Szkoda pieniędzy na następne fikcyjne zajęcia. Języka obcego w szkole, nauczy się może jedna osoba na 10.

  1 300 000 000 PLN rocznie.

 • starszy-65

  0

  Projekt ustawy nie ma w naszych sejmach żadnej przyszłości bo Naród jest fałszywy w stosunku do siebie i swoich dzieci a już PIS nie zrobi nic by wykonać to narodowe żądanie już raczej wprowadzi obowiązek spowiedzi raz w tygodniu dla Narodu

 • gab48

  0

  Ustawa nie wejdzie w zycie, bo lewica nie zdobedzie nawet 10%
  Cala ta akcja ma na celu zaktywizowanie lewicy wokol jakiegos tematu. Wiekszosci Polakow jest obojetne kto zaplaci za lekcje religii.

 • baga105

  0

  Podpisałem się pod tym, ale to za mało. W szkole powinno być tylko to, przeciwko czemu nikt nie protestuje. Nawet, gdyby to miało oznaczać tylko lekcje matematyki, z tym to już k...rwa nikt chyba polemizować nie będzie.

  Taka ambiwalencja jak dzisiaj zaburza prawidłowy rozwój dzieci, odbiera zaufanie, uczy nieuczciwości i lawiranctwa.

 • fctheduck

  Oceniono 1 raz 1

  Głupki z PO niczego się nie nauczyli. Włażą w tyłek KK, bo się boją, że KK będzie agitował za PiSem. A KK ich i tak dyma od lat i jawnie popiera PiS, bo wie, że od PiSu dostanie wszystko co bedzie chciał. Nic dziwnego, że wyborcy PO uważają ich za niekompetentnych kłamców.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo! Najwyższy czas skończyć z kato-zamordyzmem!

 • klassa1

  Oceniono 4 razy -2

  "W ciągu trzech miesięcy zebrali ponad 100 tysięcy podpisów." - guzik prawda - zaczynali w marcu, w maju chwalili się na facebooku że zebrali JUŻ 2000 podpisów - więc baaaardzo długo zbierali te podpisy.....

 • siekieraaxe

  Oceniono 5 razy -1

  należy reaktywować
  1 Towarzystwo Przyjaźni Polsko Islamskiej
  2 Festiwal Piosenki Arabskiej
  3. Dni Filmu Islamskiego w kinach
  4. Cykl w TV Prawda ekranu- prawda koranu
  4. Pociągi przyjaźni do Mekki i Medyny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX