Wyjątkowe zdjęcie zaćmienia Superksiężyca. "Pięć godzin siedzenia nie poszło na marne"

Krwawy Superksiężyc fotografowali niemal wszyscy, którzy zdecydowali się wypatrywać go w nocy - amatorzy telefonami i zawodowcy profesjonalnym sprzętem. Zdjęcie Pawła Uchorczaka jest jednak wyjątkowe - dzięki połączeniu 30 ujęć pokazuje całą drogę, jaką przebył nasz satelita.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Paweł Uchorczak fotografował zjawisko zaćmienia z Góry św. Anny koło Opola. Na dole zdjęcia widoczne są światła autostrady A4. "Na szczęście warunki pogodowe dopisały i mogłem uwiecznić ten niecodzienny widok. Myślę, że 5 godzin siedzenia w jednym miejscu nie poszło na marne" - napisał fotograf na Facebooku, dzieląc się zdjęciem, które natychmiast zdobyło ogromną popularność.

Fotografia jest połączeniem 30 ujęć księżyca robionych co 10-15 minut. "Oczywiście księżyc nie był taki duży w rzeczywistości, pokazałem go większego, by lepiej ukazać cały spektakl" - wyjaśnia Uchorczak.

Zaćmienie księżyca 2015 - Cała droga :) Długo rozmyślałem gdzie wybiorę się na uchwycenie tego niecodziennego...

Posted by Fotografia Paweł Uchorczak on  28 września 2015


Czym jest Superksiężyc?

W nocy z 27 na 28 września równolegle z zaćmieniem mogliśmy podziwiać tzw. Superksiężyc - nasz satelita znalazł się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity. Takie połączenie można było obserwować tylko pięć razy w całym XX wieku (ostatnio ponad 30 lat temu), a następna okazja nadarzy się w 2033 roku.

Z Superksiężycem mamy do czynienia, gdy nasz satelita jest najbliżej Ziemi - i w pełni. Orbita Księżyca ma kształt elipsy, dlatego raz znajduje się on bliżej Ziemi (perygeum), a raz dalej (apogeum). Gdy zbliżenie Księżyca zbiega się z pełnią - obserwujemy Superksiężyc.

Ale dlaczego Księżyc staje się czerwony podczas zaćmienia? Kiedy światło przechodzi przez ziemską atmosferę, promienie świetlne załamują się i wtedy uzyskują kolor, w tym przypadku - czerwony. Dzięki temu zjawisku Księżyc podczas zaćmienia zamiast znikać - staje się czerwony. Jego tarcza jest wtedy średnio o 14 proc. większa niż w przeciwnym położeniu na orbicie. Superksiężyc można obserwować średnio raz na rok.

Więcej zdjęć Pawła Uchorczaka zobaczysz m.in. na jego stronie na Facebooku i w portalu Fotoferia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: