Poseł Macierewicz: Polska nie podda się presji i nie zgodzi się na zakup francuskich śmigłowców Caracal

Typowany przez niektórych na przyszłego szefa MON Antoni Macierewicz zabrał głos w sprawie wartego 13 mld złotych kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiego wojska. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" i dziennik.pl poseł PiS zapewnia, że Polska nie zgodzi się na zakup Caracali.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Caracal nie spełnia co najmniej ośmiu parametrów technicznych. Teza o tym, że Świdnik i Mielec nie odpowiadały kryteriom formalnym, a Airbus tak, jest nieprawdziwa. Zakup pięćdziesięciu śmigłowców za 13 miliardów złotych, z czego co najmniej dwadzieścia maszyn ma być w całości wyprodukowana we Francji - to skandal. My będziemy mogli - co najwyżej - domalować na nich szachownicę i to będzie cały wkład polskiego przemysłu lotniczego - mówi Antoni Macierewicz w rozmowie z "DGP".

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że nasz kraj nie podda się "presji, której skutkiem ma być transakcja korzystna dla Francji a szkodliwa dla Polski".

W gorącym okresie kampanii wyborczej poseł powtarza opinię PiS, że zamówienie na śmigłowce powinno zostać podzielone między PZL Mielec (Sikorsky Aircraft Corporation), który produkuje śmigłowce blackhawk, i PZL Świdnik (AgustaWestland) - producenta AW 149.

Szef MON Tomasz Siemoniak w reakcji na słowa Antoniego Macierewicza napisał na Twitterze: "Skoro A. Macierewicz zajął się zakupami śmigłowców to jednak szykuje się na ministra obrony. A przed debatą uciekał."W kwietniu MON do testów i ostatecznych negocjacji w sprawie śmigłowców wielozadaniowych zakwalifikowało firmę Airbus Helicopters oferującą wiropłaty H225M Caracal. Oferty PZL Świdnik (własność włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland) i PZL Mielec należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky odrzucono ze względów formalnych: propozycji zbyt późnego rozpoczęcia dostaw w przypadku Świdnika i wersji bez wymaganego uzbrojenia.

Dostawy maszyn mają się rozpocząć w 2017 r. Wartość kontraktu szacuje się na nieco ponad 13 mld zł. Zastrzeżenia wobec wyboru wyrażała opozycja, PiS złożyło zawiadomienie do prokuratury, wątpliwości formułował też obecny prezydent Andrzej Duda.

Cały wywiad z Antonim Macierewiczem w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (711)
Poseł Macierewicz: Polska nie podda się presji i nie zgodzi się na zakup francuskich śmigłowców Caracal
Zaloguj się
 • aluksz

  0

  No, no już skóra na niedźwiedziu podzielona! Jeszcze pis nie wygrał, a może być niespodziewanka - kilka wystąpień Antka, kilka Jarusia i klapa, a nie zwycięstwo!!!

 • evergreen111

  Oceniono 3 razy 3

  Ten psychol zachowuje się jak doskonale płatny agent Putina!

 • pollion1

  Oceniono 3 razy 3

  Antek antypolski sukinsyn wszystko zrobi aby zrobić prezent sowietom

 • hopsiupbec

  Oceniono 3 razy 3

  "Polityk Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że nasz kraj nie podda się "presji, której skutkiem ma być transakcja korzystna dla Francji a szkodliwa dla Polski"."

  Tak, a kupowanie niedoróbek od Włochów czy Jankesów i transferowanie do nich 13 mld PLN jest korzystne dla Polski?
  Macior, nie wiem co piłeś, ale odstaw, bo bredzisz.

  "W gorącym okresie kampanii wyborczej poseł powtarza opinię PiS, że zamówienie na śmigłowce powinno zostać podzielone między PZL Mielec (Sikorsky Aircraft Corporation), który produkuje śmigłowce blackhawk, i PZL Świdnik (AgustaWestland) - producenta AW 149."
  Aleś kurna wymyślił. I do każdego producenta oddzielne przetargi i atesty broni? :)
  W którym kraju tak robią? W żadnym poza Polską? :)
  Panie Kaczyński, niech pan zabierze z polityki tego matoła.

 • Andrzej Kamyszek

  0

  Caracale lecą do Polski z tego samego powodu, dla którego Minstrele płyną do Egiptu, a cała masa innego dobrego sprzętu rozsyłana jest po krajach niezwiązanyc z Rosją - co by Francja nie straciła na embargu z Rosją, bo jak im zostanie niepotrzebny sprzęt wyprodukowany za grube miliardy, to Putin się na nową wojnę dozbroi, a tego Antek chyba by nie chciał, nie?

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Portal www.KaczystomStop.pl jest pod wielkim wrażeniem oświadczenia posła Antoniego Macierewicza. Podziwia jego troskę o stan polskiego budżetu oraz o wyposażenie polskiego lotnictwa w stosowne aeroplany. Jednak nasi użytkownicy stwierdzają, że to sam pan Antoni nie spełnia co najmniej ośmiu parametrów: cywilizacyjnych, etycznych, kulturalnych, ludzkich, moralnych, politycznych, psychicznych i zdrowotnych, niezbędnych do zajmowania stanowisk rządowych. Także do wypowiadania się w środkach przekazu na jakikolwiek temat. Bowiem wszystkimi swoimi wcześniejszymi decyzjami, i wypowiedziami, zawsze mącił ludziom w głowach. Naśladując barona Munchhausena wmawiał wszystkim że białe jest czarne, a czarne – białe. Brak kwalifikacji tego sPISkowego celebryty do występowania gdziekolwiek poza Tworkami, potwierdziły już sądy odmawiając uznania go za funkcjonariusza publicznego w okresie, gdy zdemontował on WSI. A jego konkurs na najgłupszą wersję zamachu Tuska z Putinem na Lecha Kaczyńskiego, wymownie dowodzi że brak mu nawet piątej klepki.

 • abp_anton_lavey

  Oceniono 3 razy 3

  Najważniejsze braki w parametrach technicznych Caracali:

  - wykładzina podłogowa nie jest zrobiona z trotylu,
  - puszki z parówkami nie zostały użyte w konstrukcji wirnika,
  - brak testów zderzeniowych z brzozami,
  - brak testów w tunelu aerodynamicznym badających zdolności lotne śmigłowca w atmosferze helowej

  Wobec powyższego, każdy patriotycznie myślący prawdziwy Polak musi zgodzić się z panem uberwszechministrem Obrony Narodu Przed Ateizacją i Układem.

 • bog43

  Oceniono 2 razy 2

  puszek i parówek w nich brak p. Macierewicz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX