Kamienie, petardy i kaptur Ku Klux Klanu. Tak Finowie przywitali uchodźców w Lahti

Kilkudziesięciu agresywnych Finów zgromadziło się przed ośrodkiem dla uchodźców w Lahti. Gdy na miejsce dotarł autokar z uciekinierami, w jego kierunku poleciały kamienie i petardy - podaje Reuters. Jeden z mężczyzn nosił też nakrycie głowy stylizowane na kaptur Ku Klux Klanu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Fińskie media szacują, że pod bramą ośrodka na autokar z uchodźcami czekało 30-40 osób. Część z nich miała ze sobą narodowe flagi, inni skandowali ksenofobiczne hasła.W pewnym momencie w kierunku autobusu, w którym znajdowało się 40 azylantów, poleciały kamienie i petardy - podała telewizja YLE. Do incydentu doszło w czwartek wieczorem, ale dopiero dziś poinformowały o nim media.

Protest w Lahti potępił Fiński rząd

Fiński rząd potępił "rasistowski protest"; w oficjalnym stanowisku podkreślono też, że zarówno przemoc, jak i groźba jej użycia nie będą tolerowane.Od początku roku do Finlandii przyjechało ponad 13 tys. uchodźców (w większości pochodzących z Iraku). Dla porównania, w zeszłym roku kraj ten przyjął 3,6 tys. osób.

Ilu uchodźców przyjmą poszczególne kraje Unii? [MAPA]

W wyniku wtorkowych ustaleń ministrów spraw wewnętrznych państw UE Finlandia zgodziła się też przyjąć niemal 1 300 osób z 66 tys. uchodźców - głównie uciekinierów z Syrii i Erytrei - przebywający obecnie na terenie Grecji oraz Włoch.Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: