11 km pustyni i Ziemia wielkości piłeczki. Tak wygląda model Układu Słonecznego w rzeczywistej skali

Wszystkie grafiki Układu Słonecznego nie pokazują jego rzeczywistej wielkości - chcą nas przekonać dwaj Amerykanie. Trudno się temu dziwić - oni sami, by zbudować taki model, musieli wyjechać na pustynię. A przy okazji stworzyli piękne nagranie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Gdy się oddalamy, Ziemia traci swoją wielkość. W końcu kurczy się do rozmiarów szklanej kulki, najpiękniejszej, jaką można sobie wyobrazić... Ten widok odmienia człowieka - powiedział astronauta James Irwin, który brał udział w misji Apollo 15 na Księżyc.

Irwin jest jedną z 24 osób, które oddaliły się od Ziemi na tyle, by móc zobaczyć ją jako małą kulkę - na tyle małą, że można ją dosłownie zakryć kciukiem, wspomina jeden z nich. Ich doświadczenie pokazuje, jak bardzo graficzne przedstawienia Układu Słonecznego odbiegają od jego rzeczywistych rozmiarów. Aby pokazać niesamowitą skalę przestrzeni kosmicznej, dwaj Amerykanie wybrali się na pustynię w Nevadzie, gdzie nagrali pierwszy taki model Układu Słonecznego.

To Scale: The Solar System from Wylie Overstreet on Vimeo.

- Jeśli poszukasz zdjęcia Ziemi i Księżyca, znajdziesz takie, na którym zdają się być całkiem blisko siebie. W rzeczywistości sa dużo bardziej oddalone - zauważają twórcy filmu, Wylie Overstreet and Alex Gorosh.Sytuacja jest dokładnie taka sama w przypadku grafik, przedstawiających Układ Słoneczny. Żadna z nich nie oddaje jego rzeczywistej skali. - Nie ma żadnego zdjęcia, które pokazuje, jak wygląda to z perspektywy kosmosu i jedyny sposób, aby zobaczyć model Układu Słonecznego w skali, to go zbudować - mówi jeden z autorów nagrania.Aby zbudować model, w którym Ziemia ma wielkość szklanej kulki, mężczyźni potrzebowali 11 km płaskiej, pustej przestrzeni. Dlatego wybrali się na pustynię w stanie Nevada.W takiej skali Słońce ma 1,5 metra średnicy, a pierwsza planeta - Merkury - znajduje się 68 metrów od niego.Na modelu Ziemia jest oddalona od naszej gwiazdy o 176 m (w rzeczywistości - średnio 150 mln km, lub tzw. jedną jednostkę astronomiczną), a Mars - 269 m.Aby pokazać model Układu Słonecznego w ruchu, Amerykanie poruszali się samochodami po orbitach planet. Rozświetlone kule odpowiadały kolejnym ciałom niebieskim.Najdalsza z planet, Neptun, jest oddalona od Słońca o 4,50 miliarda km (lub 30 jednostek astronomicznych, czyli odległości Ziemi od Słońca). Na modelu odpowiada to 5,6 km.W jaki sposób można poznać, że model został zbudowany w poprawnej skali? - Jeśli staniemy na orbicie Ziemi w naszym modelu i spojrzymy na nasze "Słońce", jego wielkość powinna odpowiadać wielkości prawdziwego Słońca, widzianego z Ziemi - tłumaczy jeden z twórców nagrania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (21)
11 km pustyni i Ziemia wielkości piłeczki. Tak wygląda model Układu Słonecznego w rzeczywistej skali
Zaloguj się
 • p124

  Oceniono 2 razy -2

  Co to w ogole jest ta "skala rzeczywista"?!

 • rekin.finansjery

  Oceniono 3 razy 1

  Nie no, troche beznadzieja ze nie pokazali tych odleglosci (zachowujac rozmiar planet).

  Nic to, zawsze mozna skorzystac z ponizszej strony, papieru toaletowego i zbudowac swoj Solar System. Zawsze koncze to z opadnieta szczeka, jak daleko...

  Ponadto, goraco polecam 2 filmy: "Wonders of the Solar System", pierwszy epizod tej serii by Brian Cox, i "In the Shadow of the Moon". To jest top 10 filmow jakie ogladneliscie w swoim zyciu, tylko bez polskiego tlumaczenia!! Po angielsku, easy peasy.

 • jawas1

  Oceniono 3 razy -1

  "homo-homini-lupus" - napisał :"A wszystko stworzył pewien palestyński bezrobotny żyd: Jezus".
  "fakit.pl" - napisał : Dodatkową ciekawostką jest fakt, że 99,9999999999% objętości atomu wodoru to pustka.
  jawas1 - napisał : "homo-homini-lupus", ma głowę pełną rozumu, jak atom wodoru.

 • panzer-division

  Oceniono 4 razy 0

  Aby wzbudzić w Was jeszcze bardziej poczucie niższości (maleńkości) zachęcam do zobaczenia tego krótkiego filmu:

  www.youtube.com/watch?v=5KJiW_Xxjjg

 • fakit.pl

  Oceniono 6 razy 2

  Dodatkową ciekawostką jest fakt, że 99,9999999999% objętości atomu wodoru to pustka.

 • grubson2004

  Oceniono 10 razy -4

  Juz wiem skad sa ci niedouczeni redaktorzy!!!! To ùlepszona reforma edukacji w wykonaniu PO i PSL!!!

 • grubson2004

  Oceniono 9 razy -3

  Szanowny Redaktorze Naczelny
  Skad bierze Pan takich niedouczonych pismakow. Jak moze byc Ziemia wielkosci pileczki w skali rzeczywistej?

 • jdkonrad

  Oceniono 6 razy 2

  naszła mnie taka refleksja: myślimy nieśmiało o kolonizacji Marsa, a on jest niemal 2x dalej od Słońca niż Ziemia! to znaczy że energia cieplna docierająca tamże jest 4x mniejsza. za mało do wytworzenia ekosfery. może lepiej spróbować na Księżycu? jest w tej samej odległości co Ziemia, choć zapewne nie ma gorącego rdzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX