Sondaż Ipsos dla TVP: PiS wygrywa wybory i rządzi samodzielnie. PO? Daleko

38 proc. pytanych chce głosować na PiS, a 26 proc. na PO. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż Ipsos dla "Wiadomości" TVP1. W Sejmie jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza, Nowoczesna Ryszarda Petru oraz PSL. Zjednoczona Lewica poza parlamentem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Choć liderzy rankingu zanotowali wzrost poparcia w porównaniu do poprzedniego sondażu z 10-11 września, odpowiednio - PiS o 3 pkt proc., a PO o 2 pkt proc., to i tak w najnowszym badaniu partia Jarosława Kaczyńskiego z wynikiem 38 proc. ma aż 12 punktów procentowych przewagi nad rządzącą Platformą. Efekt to 243 posłów Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Polska Razem) w Sejmie, liczba, która pozwala na samodzielne rządzenie.

W sondażu Ipsos dla "Wiadomości" TVP na Platformę Obywatelską wskazało 26 proc. wyborców.

Na trzecim miejscu z poparciem 7 proc. (spadek o 2 pkt proc.) uplasowało się ugrupowanie Pawła Kukiza. Tuż za nim jest Nowoczesna Ryszarda Petru i Polskie Stronnictwo Ludowe. Obie formacje zdobyłyby po 6 proc. poparcia, odnotowując jego wzrost - Nowoczesna o 2 pkt proc., a PSL o 1 pkt proc.

Do Sejmu nie dostałaby się Zjednoczona Lewica (spadek o 1 pkt proc.) z poparciem 5 proc. pytanych, a to za mało, bo próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc.

Pod progiem wyborczym z 3 proc. znalazłoby się też ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego (spadek o 1 pkt proc.) oraz Partia Razem, na którą wskazał 1 proc. deklarujących udział w wyborach. 7 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos, a 1 proc. wskazał opcję "inna partia".

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-24 września na grupie 1004 dorosłych mieszkańców Polski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!