Kierowca autobusu w Kielcach uratował życie kobiecie. Reanimował ją przez kwadrans. "Jak umiałem, tak zrobiłem"

Bohaterska postawa Karola Sławety, kierowcy kieleckiego MPK, uratowała życie 77-letniej kobiecie, która zasłabła w prowadzonym przez niego autobusie. Sławeta reanimował ją przez kwadrans, dzięki czemu pasażerka przeżyła.

Polub i bądź na bieżąco!

- Jeśli przeżyje, to tylko dzięki niemu - podkreśliła w rozmowie z portalem wyborcza.pl Dorota Adamczyk-Krupska, kierowniczka oddziału ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

15 minut reanimacji

Kiedy 77-latka straciła przytomność, kierowca zatrzymał autobus i rozpoczął reanimację.

- Sprawdziłem, czy jest tętno. Było ono niewyczuwalne. Kobieta co jakiś czas próbowała łapać oddech, ale przychodziło jej to z trudem - opowiada Karol Sławeta. - Nie mogłem doczekać się przyjazdu karetki, więc sam rozpocząłem reanimację - mówi bohaterski kierowca.

Sławeta pracuje krótko w kieleckim MPK, ale to nie przeszkodziło mu zachować zimnej krwi. - Pan Karol dał się poznać jako spokojny i zrównoważony człowiek. Pokazał, że nadaje się do tej pracy. Nie zjadła go panika, zadziałał bardzo skutecznie i jesteśmy z tego dumni - powiedział Bogdan Latosiński z ZTM w Kielcach.Wszystko nagrał monitoring

Na nagraniu udostępnionym przez przewoźnika, widzimy, jak kierowca wybiega z autobusu przednimi drzwiami, zaraz potem wbiega środkowymi i zaczyna zajmować się poszkodowaną. Widać również, jak Karol Sławeta wykonuje masaż serca i sztuczne oddychanie w oczekiwaniu na przyjazd karetki.

Ratownicy zabrali kobietę do szpitala wojewódzkiego w Kielcach. - Postawa kierowcy była bohaterska. Gdyby wszyscy stanęli i się tylko patrzyli, to ta pani na pewno by nie przeżyła - podkreśla Dorota Adamczyk-Krupska.

Telefon z podziękowaniami

- Kierowcy przechodzą kursy udzielania pierwszej pomocy. Nie liczą się jednak tylko umiejętności. Ważne jest opanowanie - powiedziała portalowi wyborcza.pl Elżbieta Śreniawska, prezes MPK w Kielcach.

- Nasi pracownicy po kilka razy w roku udzielają pomocy pasażerom, jednak nie nagłaśniamy tych historii. W przypadku tej pani, zadzwoniła do mnie ordynator kieleckiego szpitala i podziękowała za zachowanie kierowcy - kończy Śreniawska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (21)
Kierowca autobusu w Kielcach uratował życie kobiecie. Reanimował ją przez kwadrans. "Jak umiałem, tak zrobiłem"
Zaloguj się
 • michalmos

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro już kierowcy zawodowi umieją to robić, to może tak unowocześnić prawo w państwie tak, żeby każdy człowiek, zatrudniony w miejscu, gdzie "z urzędu" jest cały czas masa ludzi, jak poczta, bank, centrum handlowe, salon samochodowy, czy szkoła, uczelnia wyższa, kolej, tramwaje, linie autobusowe, lotnicze, kolonie młodzieżowe, musiał przechodzić pełen kurs pierwszej pomocy, włącznie z używaniem defibrylatora AED. Jestem skłonny przekonać radę miasta i zarząd MPK w jakimkolwiek mieście zobligować do umieszczania takich urządzeń w pojazdach.

 • joanna_can

  Oceniono 9 razy 3

  Wielki szacunek dla tego pana.
  Niemniej jednak okreslenie "bohaterska postawa" jest troche naduzyciem i deprecjonuje samo bohaterstwo. Bohaterem ten pan bylby, gdyby uratowal zycie narazajac przy tym swoje. Pierwsza pomoc w innych krajach jest obowiazkiem kierowcow, ktorzy musza przejsc odpowiednie kursy.
  Jeszcze raz, duzy szacunek dla pana Karola, ktory wiedzial jak sie zachowac.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 0

  brawo dla tego pana

  ale informacja w zupełności by wystarczyła

 • qqracza

  Oceniono 6 razy 6

  Panie Karolu gratuluję. Liczę, że w takiej sytuacji zachowałbym się jak Pan. Ale łatwo obiecywać... Jeszcze raz chylę czoło.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 14 razy 10

  Wreszcie jakas dobra widomosc z Polandii! I bez zadnej politycznej mordy na zdjeciu!

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy 12

  Zawodowi kierowcy muszą odbyć kurs pierwszej pomocy, to coś oczywistego.
  Również zimna krew i opanowanie powinny być wymogiem dla zawodowego kierowcy.

 • 3szabelka

  Oceniono 7 razy -1

  Tak Polacy ratują ludzi w autobusach, bohaterski Polak reanimował kobietę.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 4

  "Ratownicy zabrali kobietę do szpitala wojewódzkiego w Kielcach - Postawa kierowcy była bohaterska. Gdyby wszyscy stanęli i się tylko patrzyli, to ta pani na pewno by nie przeżyła - podkreśla Dorota Adamczyk-Krupska."
  =======================================================================
  Należy mieć nadzieję, że nikt ważny z ZUS-u się o tym nie dowie, bo w przeciwnym przypadku Pan Karol Sławeta "na bank" ma kontrole każdego zwolnienia lekarskiego...

 • Piwo Jasne

  Oceniono 19 razy -15

  Rozumiem . Tylko to wszystko zaczyna przyjmować rozmiary absurdu. Czekam tylko na podręczy zestaw chirurgiczny dla każdego i obowiązkowej operacji pierwszej pomocy . Chirurg sprawdzi czy dobrze ją przeprowadziliśmy . Jeśli nie to kara .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX