Zaćmienie Superksiężyca! Takiego zjawiska nie było na nocnym niebie od 30 lat

Choć niektórzy wiążą je z przepowiedniami końca świata, krwawy Superksiężyc - czyli wyjątkowe zaćmienie Księżyca - to przede wszystkim spektakularne zjawisko astronomiczne. Można je było oglądać dziś w nocy. Kolejna okazja nadarzy się dopiero w 2033 roku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA SUPERKSIĘŻYCA>>>


Choć oba zjawiska - zaćmienie i Superksiężyc - są stosunkowo powszechne, to takie ich połączenie można było obserwować tylko pięć razy w całym XX wieku (ostatnio ponad 30 lat temu), a następna okazja nadarzy się w 2033 roku.Dlatego - choć zjawisko widoczne było późno w nocy, między godz. 2 a 6 rano - tłumy ludzi zdecydowały się je oglądać! Samo całkowite zaćmienie rozpoczęło się o 4.11 i zakończyło o 5.24 (osiągając apogeum o 4.47).

Zjawisko można było też obejrzeć dzięki transmisji na żywo zapewnianej przez NASA.

Nie dość, że było to zaćmienie całkowite, to nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi w całym 2015 r. - zyskując miano Superksiężyca.

Skąd bierze się "krwawy Księżyc"?

Podczas zaćmienia Księżyc nie znika całkowicie, ale nabiera czerwonej barwy - dlatego zjawisko to jest czasami nazywane "krwawym Księżycem". Choć określenie jest używane od stosunkowo niedawna, to niektórzy twierdzą, że wywodzi się z Apokalipsy św. Jana (i wiążą z nim przepowiednie końca świata).

Dlaczego jednak Księżyc staje się czerwony podczas zaćmienia? Działają tu te same mechanizmy, które nadają barwy wschodom i zachodom Słońca - rozpraszania światła w atmosferze Ziemi.Gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, rzuca cień dostatecznie duży, by zakryć satelitę w całości (w astronomii ten cień nazywany jest umbrą). Dociera do niego jednak światło przechodzące przez atmosferę naszej planety (penumbra).

Kiedy światło przechodzi przez ziemską atmosferę, promienie świetlne załamują się i wtedy uzyskują kolor, w tym przypadku - czerwony. Dzięki temu zjawisku Księżyc podczas zaćmienia zamiast znikać - staje się czerwony.Zjawisko Superksiężyca jest dużo prostsze do wyjaśnienia - orbita naszego satelity ma kształt elipsy, dlatego Księżyc raz znajduje się bliżej Ziemi (perygeum), a raz dalej (apogeum). Gdy zbliżenie Księżyca zbiega się z pełnią - obserwujemy Superksiężyc.

Jego tarcza jest wtedy średnio o 14 proc. większa niż w przeciwnym położeniu na orbicie. Superksiężyc można obserwować średnio raz na rok.

Czerwony pierścień wokół błękitnej planety

Innym, mniej znanym zjawiskiem, które wiąże się z zaćmieniem Księżyca, jest zaćmienie Słońca widziane z... Księżyca. Gdy nasza planeta znajduje się w linii między Słońcem a naturalnym satelitą, można na nim obserwować zaćmienie podobne jak na Ziemi.

Takie zaćmienie jest wyjątkowo spektakularne dzięki temu samemu zjawisku, które nadaje "krwisty" kolor Księżycowi. Gdy Ziemia zasłania Słońce, pojawia się wokół niej czerwona obwódka - to rozświetlona atmosfera planety."Innymi słowy to tak, jakby jednocześnie oglądać wszystkie zachody i wschody Słońca na Ziemi" - opisuje NASA. Nikt z nas nie zobaczy tego widoku na żywo, jednak tu z pomocą znów przychodzi NASA, która przygotowała animację przedstawiającą zjawisko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (147)
Zaćmienie Superksiężyca! Takiego zjawiska nie było na nocnym niebie od 30 lat
Zaloguj się
 • real.avalanche

  0

  Trochę nieszczęśliwe wydaje mi się określenie "apogeum zjawiska" dla maksimum zaćmienia, zwłaszcza że Księżyc będzie akurat w perigeum ;)

 • wuk4

  0

  Zaćmienie widziałem, księżyc czewonawo-brązowawy, z obwódką zaćmieniową. Zaćmienie całkowite, widoczne nawet w centrum miasta.

  Tyle że on nie był jakiś specjalnie duży... To był ten superksiężyc?

 • welcometopoland

  Oceniono 3 razy 1

  w POlszcze nic nie jest SUPER...

  był mały buraczany Księżyc wielkości 2-groszówki :(

 • Patryk Godowski

  Oceniono 1 raz 1

  "Superksiężyc wschodzi nad Brighton w Wielkiej Brytanii "
  A fotograf siedzi nad fotoszopem.

 • prawdziwy_malkontent

  0

  No fajne zjawisko, fajnie że było widoczne też u nas, ale już wystarczy podniety nad tym. Usiądźcie w redakcji i ochłońcie z tego wszystkiego.

 • lukki69

  0

  ...panie Patryk..niech panu kolega z ławki błędy sprawdzi...;)

 • sueellen

  Oceniono 2 razy 0

  Jest 4 rano. Nastawilam budzik na 03:40 by podziwiac superksiezyc. Podnioslam rolete, popatrzylam i stwierdzilam ze mnie pogielo bo to zwykly maly ksiezyc tylko troszke pomaranczowy.

 • hasenberg

  Oceniono 5 razy 3

  A to ostatnie nocne tajemne, dwóch spotkanie, to nie miało na celu ponownej kradzieży księżyca?

 • hasenberg

  Oceniono 4 razy 2

  Czy wzmiankowany w nagłówku "superksięzyc" ma coś wspólnego z naszym poczciwym, niezmiennym od milionów lat satelitą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX