"Polska będzie nowymi Węgrami?". Reporter "Die Zeit" pokazuje mapę dla uchodźców

"Polska będzie nowymi Węgrami? Syryjscy uchodźcy mają nową trasę" - pisze reporter niemieckiego tygodnika "Die Zeit". I publikuje mapę, która - jak twierdzi - już krąży wśród syryjskich uchodźców na greckiej wyspie Kos.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szlak, którym uchodźcy podążają do Europy Zachodniej, za chwilę może prowadzić przez Bułgarię, Rumunię, zachodnią Ukrainę i Polskę do Niemiec - wynika z mapki, którą zamieścił na Twitterze Malte Henk, reporter niemieckiego tygodnika "Die Zeit".Kilka dni temu serbska policja przewidywała właśnie taki scenariusz. Teraz wydaje się on bardzo prawdopodobny, szczególnie po tym, jak władze w Budapeszcie wprowadziły nową ustawę o nielegalnej imigracji, która przewiduje kary więzienia za nielegalne przekroczenie granicy z Węgrami. Uszczelnienie granic może spowodować, że "bałkański szlak", którym uchodźcy z Bliskiego Wschodu starają się dotrzeć do krajów Unii Europejskiej, zmieni się i poprowadzi przez Albanię, Bułgarię i dalej na północ Europy.

Miliard euro na pomoc dla uchodźców

W nocy ze środy na czwartek przywódcy państw Unii zadeklarowali, że zmobilizują dodatkowo co najmniej 1 mld euro na pomoc dla uchodźców w obozach poza UE, przekazywaną za pośrednictwem biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Światowego Programu Żywnościowego. Część państw już zadeklarowała, ile przeznaczy na ten cel.

Według polskiego MSW do kraju łącznie trafi około 6,5-6,8 tys. uchodźców, pochodzących głównie z Syrii i Erytrei. Pierwsi mają przyjechać w 2016 r.; zostaną przyjęci do otwartych ośrodków Urzędu do spraw Cudzoziemców.

MSW podkreśla, że w ramach relokacji migrantów z Grecji i Włoch Polska przyjmie tylko uchodźców, czyli osoby, które posiadają uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w kraju, z którego pochodzą.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Wstrząsająca książka kryminologa i reportera, którzy przemierzyli główne szlaki nielegalnej imigracji. Przeczytaj "Wyznania przemytników ludzi" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!