Mały gorylek nie przeżył. Ale matka nie potrafiła się z nim rozstać

Gorylica Dian urodziła dwójkę małych. Niestety, jeden zmarł. To, co zrobiła matka, pokazuje, że uczucia cierpienia i bólu po stracie nie są zarezerwowane dla nas, ludzi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Oto Dian, gorylica z zoo we Frankfurcie. 15 sierpnia urodziła dwójkę uroczych dzieci. Niestety, jedno z nich było dużo słabsze, jego stan zdrowia pogarszał się z godziny na godzinę. Ciąże bliźniacze są u goryli bardzo rzadkie i problematyczne również w naturalnym środowisku, nie tylko w zoo.Dwa dni po urodzeniu, jak poinformowało zoo, mały gorylek zmarł. Ale jego matka nie potrafiła się z nim rozstać. To, co zrobiła, przypomina, że uczucia smutku, cierpienia i bólu po stracie nie są zarezerwowane dla nas, ludzi.

Utterly devastating.

Posted by The Dodo on  Friday, 18 September 2015


Ułożyła ciałko w pudełku

Dian nie chciała porzucić martwego noworodka. Nosiła ciałko przez dwa dni, a pracownicy zoo nie chcieli odbierać go na siłę, m.in. dlatego, by nie porzuciła drugiego malucha. - Mamy nadzieję, że szybko je porzuci, żeby żadne zarazki nie przeniosły się na drugie dziecko - mówił wówczas dyrektor zoo, prof. Manfred Niekisch. - Pozwalamy, by natura rządziła się swoimi prawami - podkreślił.

Dian następnego dnia pożegnała swoje dziecko i włożyła je do pudełka przeznaczonego dla gorylków do spania. Towarzyszyło jej całe stado. - Goryle mają bardzo silne więzi społeczne. Przed pożegnaniem każdy członek rodziny musiał być przekonany, że noworodek był martwy - mówi Niekisch. Dopiero po tej ceremonii pracownicy zoo zabrali martwego noworodka. Teraz jego ciało bada patolog.

Niezwykle czułe matki

Gorylice to niezwykle czułe matki, które po porodzie koncentrują swoją uwagę na dziecku. Odebranie jej przemocą zmarłego gorylątka mogłoby spowodować jej gwałtowną reakcję, mogłoby też odbić się na żyjącym dziecku.

Zajmujący się zwierzętami portal "The Dodo" cytuje Steve'a Rossa, dyrektora Centrum Badań i Ochrony Małp w zoo w Lincoln Park, który mówi, że zachowanie Dian nie jest niczym dziwnym. - Więź matki z dzieckiem u naczelnych jest bardzo silna. Zdarza się, że matka nosi zmarłe potomstwo nawet przez kilka dni - mówi.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (49)
Mały gorylek nie przeżył. Ale matka nie potrafiła się z nim rozstać
Zaloguj się
 • findmistejk

  Oceniono 3 razy -1

  Ludzkie matki potrafią za to wyskrobać potomstwo zanim się jeszcze urodzi i do tego głośno krzyczą, że wszyscy powinni postępować tak jak one, bo najważniejszą osobą jest osoba wygłaszająca taką tezę. Na szczęście są to "matki" nieliczne, ze środowisk mocno liberalnych. Do małpich podstawowych matczynych uczuć ze 3 pokolenia muszą w prostej linii upłynąć co jak wiadomo wiązać się musi z cudem.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 2 razy -2

  A to małpa! Pewno protestuje, bo za mały macierzyński dostała dla "samotnie wychowującej", a ojciec to jakiś NN goryl...

 • marmars

  Oceniono 2 razy 2

  No prosze nie zeby do smietnika wyrzucic .To nie czlowiek ! Nie jest fauszywy ,zaklamany i bez interesowny .Bo chyba nikt nie jest na tyle glupi ze ta matka robi to dla kasy albo na fejsa zeby wrzucic lub pokazac w swoim kosciele jaka to ona nie matka i jak potrafi kochac .Uczcie sie ksieza ojcowie duchowni (pedalfilse) .I inni mowiacy jakiz to czlowiek jest wspanialy .

 • efedra

  Oceniono 2 razy 0

  Tłumacz nie zrozumiał nazwy zoo.
  To nie zoo w Lincoln Park, tylko Lincoln Park Zoo w Chicago.
  Lincoln Park jest dzielnicą Chicago i stanowi część nazwy ogrodu zoologicznego.

 • micdep

  Oceniono 9 razy -5

  No prosze ...nie jak poska matka ..jedno dziecko w Angli, drugie w Niemczech a trzecie za oceanem a ona nie ma co jesc i nie ma sie kto nia opiekowac ...

 • panzerfaust39

  Oceniono 8 razy -4

  Już niedługo muzułmanie zamkną Niemców w klatkach więc niech biedni durnie się przyzwyczajają Zza krat będą sobie mogli bredzić coś o prawach człowieka i nucić Odę do radości

 • kunwyscigowy

  Oceniono 12 razy 8

  to musi być straszne dla trolli typu "protoplasta.czempionow", że ich 98% genów pokrywa się z genami goryla.... a nie przepraszam, przecież oni nie wierzą w ewolucję oni 5tys lat temu zostali ulepieni z gliny aby czynić sobie ziemię poddaną, niestety za swą "wiarę" wylecieli z podstawówki bo nie mogli zdać biologi, fizyki, astronomii i teraz dumnie noszą cegły na budowie a ich jedyna rozrywka to picie piwa pod sklepem gdzie głoszą swe "nauki".

 • pyosalpinx

  Oceniono 2 razy 0

  Goryle sie uczlowieczaja....a ludzie dziczeja....powinna isc do psychologa po Citalopram

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX