"Matka Angela" od uchodźców. Merkel jako Matka Teresa na okładce "Spiegla"

Biało-niebieski zakonny welon, z lewej gołąbek pokoju, rozjaśniona komputerowo, pełna dobroci i światła twarz, w tle tłum potrzebujących. Matka Teresa? Nie całkiem. Z nieco kpiącej okładki tygodnika "Der Spiegel" spogląda ucharakteryzowana na słynną zakonnicę kanclerz Niemiec.
"Polityka Merkel skłóca Europę" - ostrzega tytuł na okładce. "Angela Merkel ryzykuje cały swój kapitał społecznego zaufania w kwestii uchodźców. Jej europejscy partnerzy się buntują, a partyjni koledzy sądzą, że przez swoje czyste miłosierdzie straciła kontakt z rzeczywistością" - pisze o niemieckiej kanclerz "Der Spiegel":Chodzi oczywiście o niespójną politykę Berlina w kwestii uchodźców, która zaczęła się od deklaracji pani kanclerz, że Niemcy ich przyjmą. A gdy w odpowiedzi masy zdesperowanych ludzi szturmem ruszyły na Austrię i Niemcy i zrobił się problem, kanclerz wykonała woltę.

Jej szef MSZ Thomas de Maiziere wprost mówi dziś: "Nie możemy przyjąć wszystkich". "Niemcy nie mogły pozostać otwarte dla wszystkich, ponieważ liczba uciekinierów przewyższała możliwości - "nie tyle finansowe, co społeczne" - pisała niedawno gazeta "Sueddeutsche Zeitung", komentując decyzję Berlina o wprowadzeniu czasowych kontroli na granicach państwa.

Obecnie Niemcy naciskają na inne kraje UE, by zgodziły się na zaproponowany przez Komisję Europejską system relokacji uchodźców.Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.Więcej o: