Holandia wprowadza zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku

Zwierzęta w cyrkach cierpią m.in. przez ciągłe transporty, brak przestrzeni i tresurę. W Holandii już nie będą cierpiały. Kilka dni temu weszło w życie nowe prawo, które zabrania cyrkowcom wykorzystywania dzikich zwierząt.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W 16 holenderskich cyrkach było do tej pory 119 zwierząt. Od 15 września na arenach nie wystąpią już m.in. żyrafy, słonie, tygrysy, lwy, foki czy ssaki naczelne. To jednak nie oznacza, że w cyrkach nie będzie żadnych zwierząt. Na liście dozwolonych gatunków są nadal zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, a także wielbłądy, które przez miejscowe prawo nie są uznawane za dzikie. W cyrkach mogą też występować wszelkie ptaki i gady.

Organizacja Wilde Dieren de Tent Uit, zajmująca się prawami zwierząt, walczyła o wprowadzenie owego zakazu od dziewięciu lat. Teraz zaoferowała, że pomoże cyrkom znaleźć odpowiednie nowe domy dla zwierząt, które nie będą już występować na arenie.

Kolejne kraje zakazują wykorzystywania zwierząt

Zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach obowiązuje już w dziewięciu europejskich krajach, w tym w Grecji, Belgii i Austrii. Kolejnych dziewięć państw wprowadziło listę gatunków, których wykorzystywanie jest zabronione.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (38)
Holandia wprowadza zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku
Zaloguj się
 • mezzzai

  0

  Holandia w wielu aspektach pozostawia nas 100 lat w tyle. Podziwiam ten kraj za odwagę i dojrzałość do podejmowania niewygodnych decyzji.

 • makvelithedon7

  Oceniono 4 razy 2

  Ale, że w ogóle komuś sprawia przyjemność oglądanie cierpienia zwierząt to jest nie pojęte. No chyba, że ci podludzie, którzy za takie widowiska płacą, są zbyt głupi by zrozumieć, co się tam naprawdę dzieje. Nie powiedziałbym jednak, że Holandia to normalny kraj. Takie nie istnieją. Albo ciemnogród, albo idiotyczna poprawność polityczna, albo niezrównoważona hybryda w stylu USA. Mimo wszystko wolę hybrydę lub poprawność polityczną od kato/arabo-zaścianka...

 • slawek221ggwro

  Oceniono 3 razy -1

  MĄDRA DECYZJA

 • jackreacher

  Oceniono 5 razy -1

  Trzeba podsycac paranoje gazety i wsadzac jakis komentarz o "uchodzcach" gdzie tylko sie da... Jak dobrze pojdzie to wylacza komentarze nawet przy tych paru procentach jeszcze nie ocenzurowanych artykulow :)

 • jackreacher

  Oceniono 6 razy -2

  Po co im dzikie zwierzeta, beda mieli lepszy cyrk z tak zwanymi "uchodzcami"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX