Afera NIK: "Piechociński powiedział mi, że to uzgodnione" - "Wprost" publikuje fragmenty rozmów

"Wprost" publikuje fragmenty wniosku prokuratury ws. afery NIK i rozmów, z których ma wynikać, że Janusz Piechociński wiedział o ustawianiu stanowisk w Izbie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziennikarze "Wprost" informują, że udało im się dotrzeć do wniosku Prokuratury Generalnej o uchylenie immunitetu Janowi Buremu i Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Wynika z niego, że Bury wpływał na obsadzanie stanowisk w NIK. Z nagranych rozmów wynika ponadto, że Janusz Piechociński, wicepremier i prezes PSL, mógł wiedzieć o obsadzaniu stanowisk.

Kwiatkowski: "Piechociński mi powiedział, że to jest uzgodnione, żeby został Cichosz"

Wg śledczych Bury miał zabiegać o pozostawienie na stanowisku wiceprezesa NIK byłego senatora PSL Mariana Cichosza. I w tej właśnie sprawie pojawia się wątek Piechocińskiego. Cichosz funkcję wiceszefa pełnił od 2011 roku do lipca 2014 roku, kiedy to z rekomendacji PSL został powołany na polskiego konsula w Hamburgu. W 2013 CBA zarejestrowało rozmowę między Janem Burym a Krzysztofem Kwiatkowskim, której fragment publikuje "Wprost":

"Bury: - Dzisiaj miałem spotkanie z naszym kandydatem, także wczoraj był u nas premier Piechociński, Krzysiu, naprawdę może być ciekawie, także w bastionie PiS-u może być różnie jeszcze, wiesz.

Kwiatkowski: - A posłuchaj, żebyś wiedział, Piechociński, jak był na imieninach, no to mi powiedział, że to jest uzgodnione, że będzie chciał, żeby został Cichosz".

Człowiek z PSL obsadzony w Rzeszowie

Inny wątek, o którym pisze "Wprost", to sprawa Rzeszowa. "Jan Bury był szczególnie zainteresowany obsadzaniem stanowisk dyrektora i wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie, gdyż ta delegatura zgodnie z właściwością miejscową realizuje kontrole w instytucjach publicznych, gdzie stanowiska kierownicze zajmują osoby powiązane z Janem Burym, a przedmiot kontroli niejednokrotnie dotyczy działalności tych osób" - napisała prokuratura we wniosku, który cytuje tygodnik.

Na miejsce to wybrano Pawła Adamskiego. Poseł PSL od 1992 był związany z Burym, pełniąc funkcję jego sekretarza i asystenta. "W związku z zatrudnieniem w Najwyższej Izbie Kontroli Paweł Adamski deklarował Janowi Buremu, że będzie realizował wydawane przez niego polecenia, informował go również na bieżąco o wewnętrznej sytuacji w NIK" - mieli opisać sprawę prokuratorzy.

Jak podkreśla tygodnik, we wniosku prokuratury jest też informacja, że przy konkursie na wiceszefa delegatury NIK w Rzeszowie Kwiatkowski powołał siebie i Mariana Cichosza na członków komisji, aby nadzorować wybór Adamskiego. Ustalenia te zawarto wcześniej podczas spotkania Kwiatkowskiego z Burym.

- Słuchaj, gadałem z nim wczoraj i powiem ci, k***, sytuacja jest dynamiczna, że tak powiem, wiesz? Bardzo (...) oczywiście dałem mu nazwisko Pawła, w przyszłym tygodniu będzie ogłoszenie, ale poprosiłem go, żeby w komisji był on i ty, bo będą jaja, ja mówię, nie chcę, żeby był w komisji Płoskonka przypadkiem (...) - powiedział Bury w rozmowie telefonicznej 26 września 2013 roku.

Wg prokuratorów Paweł Adamski posiadał najmniejszą wiedzę i doświadczenie, a mimo to wygrał konkurs na wicedyrektora NIK w Rzeszowie.

Śledztwo w sprawie ustawiania stanowisk w NIK

Postępowanie jest efektem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jan Bury miał wpływać na decyzje o wyborze niektórych kandydatów na stanowiska w delegaturach NIK. Krzysztof Kwiatkowski ma natomiast usłyszeć zarzuty związane z organizacją i wpływem na przebieg konkursów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (137)
Afera NIK: "Piechociński powiedział mi, że to uzgodnione" - "Wprost" publikuje fragmenty rozmów
Zaloguj się
 • normalny10

  Oceniono 1 raz 1

  GW uniemożliwia przedstawienie zdania w sprawie tzw EMIGRANTÓW.Powiem więc tutaj to co myśli o nich 90 % Polaków.oni się tu nie nadają i całkowicie nie pasują.Kilkadziesięciu tych tzw " uchodzców"z nich dało już swoją próbkę podstaw i "wdzięczności " wobec tych co ich przyjmują,tolerują ,karmią , dają ciepłą odzież ....i nie dopuszczają żeby nie zdechli z glodu .Tylko - jak podają media- kilkudziesięciuz tych bandyckich przybyszów chcących za pomocą agresji,kamieni wymusić swoją wolę na gospodarzach gdzie dla stłamszenia rozrób,niszczenia ,dewastacji i podpaleń musialo byc zaangażowane wielokrotnie większe sily porządkowe wojska,policji z najlepszym wyposażeniem.,,,,A co to będzie ,jak ci " uchodzcy" zaczną rozrabiać w sile kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy osób chcących za pomocą niszczenia ,kamieni i ognia wymusic swoją wolę na władzach państw do którtch przybyli ? A widząc co się diało na granicy Węgierskiej jest więcej ,jak pewne ,ze do tego będzie dochodzić.!!!!!!!!!I Nawet jeżeli cześć ich uciekla przed wojną to już jest bezpieczna ,ale jest bardzo niebezpieczna dla normalnie żyjących od pokoleń i cięzko,uczciwie,pracujących Europejczyków.Dlatego wszyscy bez wyjątku w całości powinni byc odizolowani !!! ! Oczywiście karmic na miejscu,ubierac edukować ,ale i wyłuskiwac z wśrod nich tych ekonomoicznych przybyszów i natychmiast wyganiać z Europy tym bardziej kiedy są niewiadomi bo z premedytacją większośc z nich zniszczyła i spaliła dokumenty tożsamości ,żeby zatrzeć miejsce z skąd przybywają0 o czym GW nawet łaskawie się nie zająknęła .Po wygaśnięciu konfliktów na ich terenach odesłać w całości ich na ich tereny.Wszystko to dla przede wszystkim bezpieczeństwa Europejczyków bo wcześniej czy pózniej ta DZICZ ją podpali czego już daje wstępne próbki na granicy węgierskiej !

 • unamatita

  Oceniono 1 raz 1

  nie piszecie nic jak o Piechocińskim mówił Szalony Muchołap? Chcecie być poprawni POlitycznie?
  u.

 • elq_1

  0

  Kомментировать нельзя!:(

  "Reporter TVP pobity i zatrzymany na Węgrzech. "Jestem aresztowany pod zarzutem pobicia policjanta""

  I bardzo dobrze za to biadolenie nad losem bandytów świetnie widocznych w przekazywanym materiale filmowym!
  Powinni ci tak wp..ić żebyś tydzień na dupie nie usiadł!

 • placowy

  0

  MOWA NIENAWIŚCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAK NIE MOŻNA GDZIE AUTOCENZURA JAK W PRZYPADKU NIEMOŻNOSCI ZAMIESZCZANIA KOMENTARZY POD ARTYKUŁAMI O ISLAMSKICH IMIGRANTACH, TAK TUTAJ TEZ PROSZĘ O WERYFIKACJE, tutaj PSL jest porównywana do knurów, świń i wiejskich cwaniaczków, nazwanie islamistów knurami albo świniami jest już uważane za mowę nienawiści natomiast w przypadku członków partii działającej w Polsce dopuszczacie takie komentarze w Gazecie Wyborczej, jesteście nie w porządku i manipulujecie internautami wstawiając takie komentarze podsycacie tlącą się żagiew choć nie ma wiatru, powietrze stoi i czeka ale opór rośnie

 • Wlasyslaw Chrobry

  Oceniono 2 razy 0

  TO NIC DZIWNEGO, POD RZADAMI PO ORAZ PIS NIK OZNACZA : NACZELNA IZBA KANCIARZY !! TO WSZYSCY W POLSCE WIEDZA !!!

 • rosfita

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma większej gnidy w Polsce niz Kaczynski. To wyjątkowy nihilista z gęba pełnej religijności wrzeszczący o ochronie zarodków a ludzi dzieli na lepszych i gorszych. Zwykły kłamliwy hipokryta.

 • roblaz

  Oceniono 5 razy 3

  szmaty z wybórczej piszą że "Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw.... itd. a może szmaty zrefletujecie się że jest to głos przeważającej części naszego społeczeństwa a nie tylko tej waszej imbecylki kopaczowej i jej pomagierów. Takim blokowaniem ciule wpisujecie się tylko w opinię reżimowego szmatławca. A ja się was starsi bracia w wierze - żydzi spytam... ile uchodźców przyjęliście w waszym nie do końca legalnym państwie ? kto wywołał ten owczy pęd arabusów na Europę ? won wy i ta wasza kopaczowa która jak chce to powołuje się na katolicyzm a jak jej niewygodnie to głosuje tak by jemu zaprzeczać

 • norman67

  Oceniono 2 razy 2

  POPSLka - tak wygląda - i jeszcze Pitera prosząca o posadę dla znajomego. Nie chcę głosować na PiS, ale muszę.

 • ad2009

  Oceniono 3 razy 3

  No to mamy fajne państwo, gdzie pan posel z zadupia Europy decyduje o czymś takim jak obsada stanowisk w najwyzszej instytucji kontrolnej państwa.
  I ten pan posel ma jeszcze czelność twierdzić , że nie jest żadnym ojcem chrzestnym podkarpackiej mafii i oczekuje ponownego wyboru...
  PSL w calości a PO w szczególności zdelegalizować!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX