Przywódca Al.-Kaidy zachęca "samotne wilki" do ataków w USA i na Zachodzie

Ayman al-Zawahri wzywa młodych muzułmanów w Stanach Zjednoczonych i innych krajach Europy Zachodniej do przeprowadzenia ataków na terenie tych państw. Nagranie audio opublikowano dziś w internecie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wzywam wszystkich muzułmanów, którzy mogą skrzywdzić kraje koalicji, aby się nie wahali - słyszymy na nagraniu przypisywanemu Aymanowi al-Zawahriemu.

- Musimy skupić się na przeniesieniu wojny do serc i domów krzyżowców z Zachodu. Zwłaszcza Amerykanów - mówił al-Zawahri, odnosząc się do zachodniej koalicji przeprowadzającej naloty w Syrii i Iraku.

Przywódca Al-Kaidy sugerował, że młodzi muzułmanie powinni wziąć przykład z braci Carnajew, którzy przyprowadzili zamachy podczas maratonu w Bostonie, i braci Kouachi odpowiedzialnych za strzelaninę w redakcji "Charlie Hedbo".

Al-Zawahri nie uznaje kalifatu Państwa Islamskiego, ale...

Nie wiadomo, kiedy przemowa al-Zawahriego została zarejestrowana, ale odniesienia do zabitego niedawno przywódcy talibów, mułły Mohameda Omara, pozwalają sądzić, że nagranie ma co najmniej 2 miesiące. Śmierć Omara została ogłoszona przez rząd Afganistanu pod koniec lipca.

Zawahri powtórzył twierdzenie pojawiające się w poprzednich nagraniach, że nie uznaje kalifatu Państwa Islamskiego, ale jest gotów przyłączyć się do walki przeciw Zachodowi oraz świeckim siłom w Iraku i Syrii.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: