Referendum Komorowskiego "błędem", propozycja Dudy - manipulacją polityczną [U LISA]

- Bronisław Komorowski popełnił błąd, zgłaszając propozycję referendum - powiedział w programie Tomasz Lis na żywo prof. Andrzej Zoll. Ostro skrytykował też pomysł referendum prezydenta Andrzeja Dudy. Gośćmi programu byli także dr Anna Materska-Sosnowska i Aleksander Smolar.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- O referendum miałem rozmawiać z Pawłem Kukizem, którego ludzie wielokrotnie, także na piśmie, potwierdzali udział, a wczoraj niespodziewanie odmówili - zaczął Tomasz Lis. Tematem rozmowy były dwa referenda - wrześniowe i ewentualne październikowe.- Nie wybieram się w niedzielę na referendum - zadeklarował prof. Andrzej Zoll i stwierdził, że jego zdaniem "dotyczy ono spraw, które niezgodnie z konstytucją nie powinny być przedmiotem referendum.

- Bronisław Komorowski popełnił błąd, zgłaszając jego propozycję, a Senat popełnił błąd, zatwierdzając to referendum - dodał Zoll. Goście programu zgadzali się, że oba referenda "mają wymiar polityczny".

"Polityczna manipulacja"

Aleksander Smolar stwierdził, że referendum zaproponowane przez Andrzeja Dudę jest "polityczną manipulacją", a PiS nie liczy, że zostanie zaakceptowane przez Senat, będzie jednak polem do atakowania PO.

- Te referenda to psucie demokracji - stwierdziła dr Anna Materska-Sosnowska. Politolog podkreślała, że "instrumenty demokracji bezpośredniej są bardzo potrzebne", jednak ogłaszanie referendum co miesiąc umniejsza jego znaczenie.Lis pytał gości, czy można zignorować miliony podpisów pod wnioskami dotyczącymi pytań z referendum zaproponowanego przez Dudę. - Ta ilość podpisów nie jest moim zdaniem decydująca - stwierdził prof. Zoll, zaznaczając, że "mówienie o sześciu milionach podpisów jest czystym populizmem".

- Gdybym zaproponował referendum: "czy osoby przechodzące na emeryturę powinny dostać sześciomiesięczną odprawę?" to też zebrałoby to dużo podpisów - powiedział profesor i dodał, że takie kwestie nie wymagają przeprowadzania referendum.

"Łączenie referendum z wyborami jest złym pomysłem"

Zoll ostro skrytykował same pytania w obu referendach. - Są one tak sformułowane, że odpowiedzialny człowiek nie może na nie odpowiedzieć - stwierdził.

Zwracał uwagę, że w pytaniu o wiek emerytalny nie wiadomo, o ile miałby zostać obniżony, pytanie dot. Lasów Państwowych wcale nie chroni ich przed prywatyzacją.

- Próba zarządzenia drugiego referendum ma na celu tylko wzmocnienie jednej opcji politycznej - ocenił prof. Zoll i stwierdził, że łączenie go z wyborami jest bardzo złym pomysłem.- To nie powinno się odbywać w jednych lokalach wyborczych i przy jednej komisji - powiedział konstytucjonalista. Jego zdaniem łamie to zasadę tajności głosowania, gdyż ewentualna odmowa przyjęcia karty do głosowania odbędzie się w obecności innych osób.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (368)
Referendum Komorowskiego "błędem", propozycja Dudy - manipulacją polityczną [U LISA]
Zaloguj się
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 1 raz 1

  Prof. Andrzej Zoll: nie wybieram się w sobotę na referendum, bo muszę w kościele wpi€rdalać ciało mojego hebrajskiego Boga.
  A braciom w wierze też tego życzę. SMACZNEGO!

 • tadeusz1939

  Oceniono 1 raz 1

  Bartoszewski mial racje PIS to bydlo.

 • jmma777

  Oceniono 1 raz 1

  OLEWAM !!!! Jedno i drugie !!! Jak będzie trzeba głośno zrezygnuję z referendum PiSowskiego !

 • mamjuzdosc

  Oceniono 3 razy -1

  Wołek broni Lisa... to jest śmieszne. Nie stoję po żadnej ze stron, ale to że konto córki Dudy na twitterze było fałszywe to rozpoznało by dziecko w podstawówce i niech mi nie mówi, że nie miał podstaw aby podważyć jego autentyczność!!! Wybory prezydenckie powinny być w innym roku niż kampania parlamentalna, bo tak jakikolwiek by był prezydent zostałby pożarty przez psy. Żal mi Dudy, że tak jest traktowany...Podobała mi się wypowiedź Gowina bodaj, kiedy wyszły te "niby" złe podróże Dudy do Poznania za 11tys., jeśli takie rzeczy tylko na niego znaleziono to oznacza, że jest on naprawdę pożadnym człowiekiem, bo sam premier Tusk na podróże do Sopotu wydał z naszej kieszeni 6 mln złotych!!! A odnośnie programu Lisa to wiadomo, że jest subiektywny zapraszając ekspertów, którzy maja dokładnie taki sam pogląd w sprawie referendum. Jeśli Kukiz zwiał, mógł zaprosić kogoś z Ruchu JOW...ech ta polityka

 • alfred_hugecock

  Oceniono 2 razy 2

  Haha, PiSdy jadące tutaj po Lisie zapomniały chyba, że to PiSiaki go w TVP zatrudniły, kiedy publiczną rządził duet Andrzej Urbański, człowiek Lecha Kaczyńskiego, i Janina Goss, szara eminencja PiS.

 • polandia19

  Oceniono 3 razy 1

  brakuje mi tak jakoś rzetelnego artykułu Pana Lisa nt Afery NIK - co za obłuda

 • polandia19

  Oceniono 3 razy 1

  Gdyby Komorowski wygrał wybory to na pewno rzetelny dziennikarz Lis nie odważyłby się zakwestionować w swoim artykule, że " Komorowski popełnił błąd" - co za hipokryzja.

 • krystoff2

  Oceniono 5 razy -1

  Lisie! Jestem człowiek wierzący. Wierzę że twoje dni w TVP są policzone. Kaczy-prezes powinien wręczyć ci dyplomu uznania za zasługi w rozmontowaniu PO. Jesteś przegrany. Uczciwy człowiek nie powinien podawać ci ręki. Człowiek honoru po przegranej wojnie strzela sobie w łeb. Nikt płakać po tobie nie będzie tak jak po Wesołowskim.

 • ktos2014

  Oceniono 3 razy 1

  100 % racji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX