Duda w Berlinie o fali uchodźców zalewającej Polskę. Biedroń odpowiada: "Ktoś chyba nas oszukuje"

Czy Polskę zalewa fala uchodźców z Ukrainy? Tak uważa prezydent Andrzej Duda, który o problemie imigracji mówił podczas wizyty w Berlinie. Robert Biedroń postanowił skonfrontować tę opinię z danymi Urzędu ds. Cudzoziemców. "Ktoś chyba nas oszukuje? - stwierdził.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska również jest dotykana falą uchodźców. Jeszcze nie w tym stopniu, jak dzieje się to w Niemczech, natomiast faktem jest, że w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce - mówił w Berlinie prezydent Andrzej Duda.

A jak jest naprawdę?

Robert Biedroń sprawdził, na ile opinia Andrzeja Dudy jest uzasadniona. Na swoim profilu na Facebooku opublikował prostą infografikę, z której wynika, że w ubiegłym roku żaden obywatel Ukrainy nie otrzymał statusu uchodźcy.

Ktoś chyba nas oszukuje. Według prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącej Beaty Szydło nie możemy przyjąć uchodźców bo...

Posted by Robert Biedroń on  31 sierpnia 2015


Wypowiedzi Beaty Szydło na ten temat nie udało nam się odszukać. Kandydatka PiS na premiera konsekwentnie podkreśla, że Polski nie stać na przyjmowanie uchodźców, a priorytetową sprawą jest ściągnięcie do kraju Polaków, którzy chcą wrócić, ale z różnych powodów nie mogą.

Dane Urzędu ds. Cudzoziemców

Informacje przedstawione przez Biedronia z łatwością potwierdziliśmy w statystykach Urzędu ds. Cudzoziemców. O status uchodźców ubiegały się 2253 osoby - 1040 kobiet i 1213 mężczyzn. Statusu uchodźcy nie nadano nikomu. Ochronę uzupełniającą otrzymało sześć osób, a zgodę na pobyt tolerowany - 11. Decyzje negatywną wydano w 645 przypadkach, a w 372 sprawę umorzono.

Urząd podaje też dane za pierwszą połowę 2015 roku. Wniosek w sprawie nadania statusu uchodźcy złożyły 1284 osoby, w żadnym przypadku decyzja nie była pozytywna. Ochronę uzupełniającą otrzymały 2 osoby, a zgodę na pobyt tolerowany - 3.

Pobyt tolerowany, w odróżnieniu od statusu uchodźcy, nie uprawnia do otrzymania paszportu, nie powoduje objęcia programem integracyjnym (w tym świadczeniami finansowymi) i jest wydawany tylko na krótki czas, a więc niemal uniemożliwia podjęcie pracy.Co jest z moralnością Dudy, dlaczego tak kręci? [BLOG]

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (999)
Duda w Berlinie o fali uchodźców zalewającej Polskę. Biedroń odpowiada: "Ktoś chyba nas oszukuje"
Zaloguj się
 • kolektywnie

  Oceniono 1 raz 1

  Czy w Polsce jest problem imigrantów?Nie ma i dugo nie będzie.
  Polska może być co najwyżej krajem tranzytowym dla imigrantów w drodze do Europy Zach, Północnej.
  Nikt nie chce zamieszkać w Polsce bo wie że tu nie ma:
  1)Zasiłków
  2)Standard życia jest znacznie niższy niż np.W Niemczech.
  3)Pracy jeżeli ktoś byłby zaintersowany.
  4)Język polski do najpopularniejszych języków na świcie nie należy.
  5)Brak braci i sióstr w wierze więc nie mogliby mieszkać wsród swoich.

  Problemem Polski są Niemcy które chcą sobie założyć w Polsce obozy dla imigrantów.
  Może mi ktos wyjaśnić na jakiej zasadzie będziecie przetrzymywali tych ludzi w kraju jeżeli oni nie mają ochoty tu żyć?

  Będąc złośliwym możńaby napisać,że tym razem "polish death camps"mogą byc faktem historycznym a nie tylko propagandą aby wybielić Niemców i ich "osiągnięcia"w czasie IIWŚ.

 • Wolna Europa

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wierzę żadnemu. Jak nas kiedyś muzułmanie zaleją to obydwaj uciekną z kraju. Zapytajcie się Biedronia dlaczego nie koleguje się z wyznawcami islamu :) a nam każe ich przyjmować ?

 • Julian Chyb

  Oceniono 1 raz 1

  platforma do zaorania. Najlepiej każda i każdy przez emigranta!!!!

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 2 razy 0

  Nie dla muslimskich uchodźców!
  Zjadając kebaba osiedlasz Araba!

 • Marena Miłowska

  Oceniono 2 razy 0

  dlaczego gazeta kłamała w latach 2005-10 nt. PLK i kłamie teraz? źle nie pisała nigdy o PBK. No dlaczego?

 • bzychnur

  Oceniono 3 razy 1

  Wyglada ja to, ze klamal jednak Biedron.
  Duda nie powiedzial, ze tysiace Ukraincow dostalo status uchodzcy, tylko ze tysiace przekroczylo granice i sie o status ubiega. 2253 to ponad 2 tysiące. Punkt dla Dudy.
  Ci ludzie musieli przekroczyć granice, bo wnioski składa się po przybyciu do Polski. Nikt statusu wprawdzie nie dostał, ale Duda o dostawaniu statusu nie powiedział ani słowa. Wynika z tego że albo Biedroń ma kłopoty z podstawami logiki i nie rozumie o czym mówi Duda, albo zwyczajnie kłamie.

 • euzebiusz_z

  Oceniono 2 razy 0

  To niech jeszcze Biedroń wyjdzie z urzędu i sprawdzi, kto robi na budowach, w warsztatach czy w magazynach. Nie każdy Ukrainiec czy imigrant występuje o jakikolwiek status.

  Nie lubię Dudy, ale jeszcze mniej odpowiada mi próba manipulacji faktami. Strzał w kolano Biedroniu

 • jackreacher

  Oceniono 2 razy 0

  Ja nie wiem o co wy sie w ogole martwicie, nawet jak sie zgodzicie przyjac million "uchodzcow" to it tak wszyscy znowu "uciekna" do kraju gdzie opieka finansowa i mieszkaniowa jest troszeczke lepsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX