Do kogo należy "złoty pociąg"? Do Żydów, Rosjan, a może Niemców? Analizy prawników są jednoznaczne

W kolejce do "złotego pociągu" ustawiają się kolejni chętni. Prawicowe media donoszą, że "Rosja chce położyć na nim łapę". Inni uważają z kolei, że o pociąg dopomną się spadkobiercy wrocławskich Żydów. Generalny konserwator zabytków rozwiewa wątpliwości - znalezisko będzie własnością skarbu państwa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Od momentu wybuchu złotej gorączki, w mediach pojawiają się kolejne spekulacje dotyczące ewentualnych roszczeń do "złotego pociągu". Mówi się m.in. o Światowym Kongresie Żydów, który jest zdania, że zawartość pociągu mogła być zrabowana Żydom przez nazistów, możliwych staraniach Rosji, jako spadkobierczyni Związku Radzieckiego, uczestnika antyhitlerowskiej koalicji, czy też o konieczności zwrotu pociągu Republice Federalnej Niemiec, jako następcy prawnego właściciela.

Generalny konserwator zabytków rozwiewał te wątpliwości na antenie Radiowej "Jedynki". - Analiza naszych prawników jednoznacznie stwierdza, że - jeśli nie pojawią się osoby, które będą mogły udowodnić swoje właścicielstwo - pociąg i jego zawartość będzie własnością skarbu państwa - mówił Piotr Żuchowski.

Co ze znaleźnym?

Sprawę znaleźnego reguluje nowa Ustawa o rzeczach znalezionych. Skarb państwa faktycznie byłby zobowiązany do wypłacenia 10-procentowej należności.Konserwator podkreślał jednak, by nie dzielić skóry na niedźwiedziu i skupić się na bezpieczeństwie dotarcia do pociągu. - Ostrzegam po raz kolejny, by nikt na własną rękę nie próbował dokonać odkrycia. Nie możemy sobie nawet w najmniejszym stopniu wyobrazić, jak wygląda ewentualne zabezpieczenie pociągu. Mówi się o minach ceramicznych, które bardzo trudno wykryć. To wszystko działo się ponad 70 lat temu i mogą się tam wydarzyć rzeczy, na które trzeba reagować z ogromnym przygotowaniem i odpowiednim sprzętem - tłumaczył.

Wydobycie dopiero na wiosnę?

Teren w najbliższym czasie powinien zostać zabezpieczony przez dolnośląskiego wojewodę, o co wnioskował prezydent Wałbrzycha. Jednocześnie możliwe, że prace nad wydobyciem rozpoczną się dopiero na wiosnę. - Najbliższe miesiące trzeba wykorzystać na przygotowanie georadarowe, by w sposób nieinwazyjny potwierdzić lokalizację tego pociągu - mówił Żuchowski w "Jedynce".

Miesiące zimowe to z kolei nie najlepszy okres na wchodzenie pod ziemię, dlatego pociąg prawdopodobnie zobaczymy dopiero w przyszłym roku.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (521)
Do kogo należy "złoty pociąg"? Do Żydów, Rosjan, a może Niemców? Analizy prawników są jednoznaczne
Zaloguj się
 • pela_46

  Oceniono 1 raz 1

  nie ma złotego pociągu, był pełen zrabowanego Polakom złota, ale po tylu latach złodzieje w kieszeniach wynieśli cały dobytek. Przypomnijcie sobie programy w tvn o zamku w Książu i innych dziwnych zjawiskach na tamtych terenach, jakieś wybuchy, rozbłyski itp.może tvn puści te programy ponownie

 • jerry224

  0

  Większość komentarzy w "Gazecie". to służbowe, wynajętych przez naród (PIS)

 • wojtek2784

  Oceniono 4 razy 0

  W tym “złotym pociągu” , z całą pewnością , znajdą premier Kopacz , która tam dalej obraduje na wyjazdowej sesji rządu.

 • marne

  Oceniono 3 razy 1

  NALEZY ZAPEWNE DE EPISKOPATU

 • awojtas39

  Oceniono 2 razy 2

  Dotarcie do ukrytego pociągu zajmie kilka miesięcy ,akcja b.trudna i niebezpieczna.
  powinno się tym zająć wojsko,które posiada najlepszych fachowców i sprzęt.

 • szrek223

  Oceniono 6 razy 2

  Oddać Niemcom. Wszak styropiany oddały za grosze połowę Polski ( drugą połową Niemcy musieli się podzielić z innymi kolonizatorami. Na razie.).
  A prasa niemiecka w POlsce (70-80% całej prasy w Polsce ) wytłumaczy polskim ludkom, jak wiele zyskali. POdobnie jak na kolonizacji Polski !

 • polski_ludek

  Oceniono 5 razy 3

  Na pewno własność Żydów ! Żydzi złoto zbierali, ładowali i ukryli. Tylko dlaczego do tej pory milczeli ?

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 0

  JAKIM PRAWEM NIEMCY
  CI BANDYCI LUDZI MORDOWALI , GRABILI , OBRÓCILI W GRUZY CAŁĄ EUROPĘ I JESZCZE ŁAPĘ WYCIĄGAJĄ ?????

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 0

  JAKIM PRAWEM NIEMCY
  CI BANDYCI LUDZI MORDOWALI , GRABILI , OBRÓCILI W GRUZY CAŁĄ EUROPĘ I JESZCZE ŁAPĘ WYCIĄGAJĄ ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX