Pakistan trzecią potęgą atomową? Niepokojący raport instytutów badawczych

Kraj, który nie kontroluje części swojego terytorium, już za kilka lat może stać się trzecią siłą atomową na świecie. Jak podaje raport dwóch prestiżowych instytutów badawczych, Pakistan dynamicznie rozwija swój arsenał jądrowy. To jedno z największych zagrożeń dla światowego pokoju.
W tym tygodniu dwa amerykańskie instytuty badawcze, które zajmują się problemami światowego bezpieczeństwa, wydały wspólny raport na temat przyszłości pakistańskiego arsenału atomowego. Carnegie Endowment for International Peace i Stimson Center twierdzą, że już za 5-10 lat Pakistan wyprodukuje tyle głowic atomowych, że stanie się trzecią siłą atomową na świecie. Wyprzedzi tym samym takie kraje jak Chiny, Francja czy Wielka Brytania, a także Indie, z którymi ma bardzo napięte stosunki.

Jak twierdzą autorzy raportu, Pakistan już teraz posiada około 120 głowic atomowych. Ma również duże zasoby wzbogacanego uranu, dzięki którym jest w stanie produkować ponad 20 głowic rocznie. W niecałe 10 lat może osiągnąć łącznie ponad 300 głowic.

Program nuklearny Pakistanu budzi międzynarodowe obawy

Arsenał atomowy Pakistanu budzi niepokój z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to kraj niestabilny. W wielu północnych prowincjach rząd centralny faktycznie utracił władzę na rzecz talibów. Dodatkowo kraj ten boryka się z przeludnieniem i dużymi problemami ekonomicznymi. Jednocześnie obawy budzą wszelkie zmiany władzy w Islamabadzie.

Niepokojące są również stosunki Pakistanu z Indiami. Indie posiadają dużo większe zasoby pierwiastków wykorzystywanych do produkcji broni nuklearnej. Jednak, w przeciwieństwie do Pakistanu, większość wykorzystują do rozwoju energetyki jądrowej.

Dla Indii posiadany arsenał ma charakter głównie polityczny i odstraszający. Jest też elementem budowania prestiżu na arenie międzynarodowej. Z tego powodu przyjęły one, że nigdy nie użyją tej broni jako pierwsze. Z kolei dla Pakistanu jest to jeden z normalnych środków prowadzenia wojny i nie zaprzecza, że może jej użyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wyścig zbrojeń pomiędzy Pakistanem a Indiami

Pakistan i Indie pozostają w konflikcie od uzyskania przez oba kraje niepodległości w 1947 roku. Od tego czasu doszło między nimi do kilku wojen. W 1998 roku oba państwa dokonały udanych prób jądrowych. Krótko po tym doszło do ostatniego znaczącego incydentu. Był to jedyny w historii otwarty konflikt zbrojny pomiędzy krajami, które posiadają broń atomową. Udało się jednak uniknąć jej użycia. Od tamtego czasu konflikt pomiędzy Indiami i Pakistanem zmienił swój charakter na wyścig zbrojeń. Jednocześnie częściej dochodzi do mniejszych incydentów, a strach przed wojną atomową powstrzymuje oba państwa od użycia siły na większą skalę.

Zarówno Pakistan, jak i Indie nigdy nie podpisały traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Zezwala on tylko 5 państwom na jej posiadanie: USA, Rosji, Chinom, Francji i Wielkiej Brytanii. W świetle tej umowy Pakistan i Indie uzyskały dostęp do tej broni nielegalnie. Oznacza to również, że kontrola nad ich arsenałami jest bardzo ograniczona i zależy w dużej mierze od dobrej woli pozostałych państw.

Pakistan i Indie uważają jednak, że traktat powoduje nierówność między państwami, i żądają podpisania nowej umowy, która uwzględniłaby również je.