Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, zrzekł się immunitetu. Chwilę po skierowaniu wniosku prokuratury do Sejmu

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, zrzekł się immunitetu. Chwilę wcześniej Prokuratura Generalna skierowała do Sejmu wnioski o uchylenie immunitetów Kwiatkowskiego i Jana Burego, szefa klubu parlamentarnego PSL. Obu śledczy chcą przedstawić zarzuty dot. m.in. wpływania na konkursy na stanowiska w delegaturach NIK.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kwiatkowski o swej decyzji poinformował w oświadczeniu na stronach NIK. Dodał, że nadzór nad wszystkimi kontrolami i organizacją przekazał zastępcom. Kwiatkowski postanowił też wyłączyć się z "zewnętrznej" działalności, czyli m.in. udziału w komisjach sejmowych.

Bury: Zachowam się stosowanie do zaistniałej sytuacji

W reakcji na informacje, że prokuratura chce Janowi Buremu postawić zarzuty, on sam oświadczył, że zachowa się stosownie "do zaistniałej sytuacji". Zapewnił, że ma pełną świadomość niezależności Najwyższej Izby Kontroli i nigdy nie miał intencji, by w tę niezależność ingerować..

Bury w zamieszczonym na swojej stronie internetowej oświadczeniu podkreślił, że w związku z pojawiającymi się wobec niego w mediach zarzutami chce poinformować, że ma "pełną świadomość niezależności Najwyższej Izby Kontroli".

"Nigdy nie miałem intencji by w tę niezależność ingerować. Mam też wrażenie, że od ponad dwóch lat CBA prowadzi wobec mnie bezpardonową akcję mającą na celu wyeliminowanie mnie z życia publicznego" - stwierdził polityk PSL.

"Byłem i jestem osobą odpowiedzialną, mam czyste sumienie. Moje zachowanie będzie stosowane do zaistniałej sytuacji" - dodał.

Chwilę wcześniej Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej, poinformował o skierowaniu do marszałek Sejmu wniosków o uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu i Buremu.

Do trzech lat więzienia

Śledczy chcą postawić Kwiatkowskiemu cztery, a Buremu trzy zarzuty. Szefowi NIK w związku z niezgodnym z prawem wpływaniem na przebieg konkursów na szefów delegatury izby w Łodzi i Rzeszowie oraz konkursu na wiceszefa departamentu środowiska NIK. Zarzuty wobec Burego dotyczą nakłaniania funkcjonariuszy publicznych do wpływania na wyniki konkursów oraz wyniki kontroli w jednej z podkarpackich gmin. Ta ostatnia sprawa dotyczy najpewniej nieprawidłowości wokół pozyskiwania środków unijnych przez miejscowych biznesmenów.

Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, mówił nieco szerzej o zarzutach względem Kwiatkowskiego. - Prezes NIK unieważnił konkursowy egzamin, bo jego kandydat źle wypadł. Konkurs został unieważniony i powtórzony. W międzyczasie przekazane zostały pytania, by kandydat wiedział jak odpowiadać i konkurs wygrać - tłumaczył Goławski.

Rzecznik katowickiej prokuratury podkreślał, że zarzuty sformułowano na podstawie dowodów z podsłuchów. Zgromadzone przez śledczych rozmowy mają wskazywać na "dużą zażyłość" między szefem NIK a promowanymi przez niego urzędnikami.

Goławski zacytował kilka zdań z podsłuchanych rozmów. Prezes NIK miał powiedzieć do znajomego: "Zadam takie pytanie, że to prawda kandyduje pan, każdemu zadam po kolei, czy ta delegatura, co by pan w niej zmienił, zmienił w funkcjonowaniu całego NIK. Masz tam moją prezentację, więc sobie wybierzesz, dobrze będzie wyglądało".

Czyny, o które podejrzewani są Kwiatkowski i Bury, zakwalifikowano jako przestępstwo urzędnicze. Grozi za nie do trzech lat pozbawienia wolności.

"Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa"

Dziennikarze pytali też rzecznika PG, czy śledczy nie chcą swoimi działaniami wpłynąć na wynik wyborów. - To postępowanie prowadzimy od kilkunastu miesięcy. Prokurator działa zgodnie z planem śledztwa. Wszyscy jesteśmy w naszym kraju równi wobec prawa, niezależnie o funkcji, jaką pełnimy - podkreślił Martyniuk.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (332)
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, zrzekł się immunitetu. Chwilę po skierowaniu wniosku prokuratury do Sejmu
Zaloguj się
 • Larf Mortensen

  0

  Jak długo jeszcze w państwie teoretycznie prawa CBA będzie rozgrywać swoje prywatne cele przy pomocy nielegalnych podsłuchów...należałoby przeszukać szafy agentów tej jakże zbędnej służby wtedy okazałoby się, że to istna jaskinia Alibaby pełna innych nagrań...kto zlecił ich stworzenie? odpowiedź nasuwa się sama Centrum Badań Autyzmu

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Generalny przyśpiesza tylko wówczas gdy ma ubić Porządnego Polaka , rokującego dobry pożytek dla państwa i posługujący się uczciwością i znajomością fachu ale najważniejsze zawsze jest to , że dotyczy zaplecza politycznego wroga .......... PO.

 • adam1967r

  Oceniono 2 razy 2

  Prokurator działa wg planu śledztwa a plan ustalili Jarkacz z Seremetem

 • konfuziussagt

  Oceniono 2 razy 2

  W normalnym panstwie prokuratura jest adwokatem panstwa (w Niemczech Staatsanwaltschaft),
  w Polsce mamy PiSdokrature.
  Parlamencie, Rzadzie, Platformo, dlaczego sie na to godzicie?

  Przeciez ta agenturalna mafia niszczy demokratyczne panstwo.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  Gazeto.pl, kiedy zmarl W.Jaruzelski, dopusciliscie by na waszym portalu mozna bylo jego obrzucac blotem i gnojem a na cmentarzu gwizdano. Kiedy Wesolowski obsunal sie z tego zycia, bo tak lepiej bylo dla kosciola, wy NIE POZWALACIE KOMENTOWAC wyjatkowo podlego zycia Wesoowskiego !!! Czy Gil tez sie obsunie??

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  Na szefa Najwyzszej Izby Kontroli jest szykowany, powtornie, przez stajnie dudowa "super polityczny perszeron spod Rawy Mazowieckiej" Janusz Wojciechowski !!!!!Koles A.Dudy.
  Zegnaj obiektywizmie a witaj ZEMSTO, ZEMSTO, krwawa WENDETTO !!!! Wojciechowski, co razem z braciszkiem porzucili ojcowe hektary, za bardzo im smierdzial gno. Wojciechowski byl juz w PSL ale kiedy sie poznali na jego wyjatkowej „rudej wrednosci” czmychnal jak szczur do PiSu

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  15/ Nielegalne podsluchy przedstawicieli WYLACZNIE Rzadu POCHODZACEGO Z PO zmierzajace do PRZEWROTU POLSKI, Prokurator A.Seremet cieszy sie jak „maly Jasio z rozpiecia rozporka”, ze to nie z PiSu a jego „maszyna sledcza odpoczywa na wewnetrznej emigracji” !!!!!!
  Czy to tylko prawo i sprawiedliwosc dla PiSu ?????? A co dla pozostalych Polakow?
  Prokurator Generalny Seremet, a wczesniej prokuratorzy DYSPOZYCYJNI PiSu i Ziobry (Swieczkowski i inni), to: WYSOKA SZKODLIWOSC SPOLECZNA !!!! A.Seremet realizuje zamowienie na: TERAZ KWIATKOWSKI, byly minister sprawiedliwosci !!!!Kto nastepny do wyborow, panie A.Seremet?????

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  Zadziwiajace jest z jaka szybkoscia dziala Prokuratura pod kierownictwem A.Seremeta, z nadania PiSu, z nadania Lecha Kaczynskiego, w sprawach dotyczacych WYLACZNIE Platformy Obywatelskiej !!!!!
  1/ w noc po katastrofie smolenskiej A.Seremet i A. Duda spotykali sie na tajnych „SCHADZKACH”, donosila prasa i internet tylko O CZYM ONI KNULI, nie wiadomo !!
  2/sprawa pozyczki A.Hofmana(PiS) i korzystania przez kumpla z KARTY PLATNICZEJ Sejmowej-Prokuratura: „niska szkodliwosc spoleczna”
  3/ J.Kaczynski (PiS) otrzymuje prezent (wymuszony) od czlonkow PiS na leczenie mamusi (ok.400 tys zl), nie placi podatku od darowizny, nie umieszcza w oswiadczeniu podatkowym a Prokuratura: „niska szkodliwosc spoleczna”
  4/ Nowak, zegarek za kilkanascie tysiecy, prokuratura malo „Kapci nie pogubila w tempie udupienia faceta (PO)
  5/ Macierewicz majacy dostep do NAJTAJNIEJSZYCH TAJEMNIC DOTYCZACYCH ISTNIENIA PANSTWA POLSKIEGO, AGENTURY DZIALAJACEJ NA RZECZ POLSKI wg A.Seremety: NIE BYL URZEDNIKIEM PANSTWOWYM !!!!! To kto do „kur.y mamusi” dal „dziadkowi klozetowemu Macierewiczowi dostep do tych informacji”? L.Kaczynski i TO ON ZDRADZIL TAJEMNICE POLSKI. Panie Seremet to KPINA Z POLSKI.
  6/ Sprawa zaginiecia akt ulaskawiajacych Adama S kumpla Dubienieckiego., ulaskawial Lech Kaczynski, komplet dokumentow, czy tylko tej sprawy „ZAGUBIL Andrzej Duda (tak mowil pan Kownacki) a Prokurator Generalny Seremeta: NIE BYLO ZNAMION PRZESTEPSTWA CELOWEGO, a wiec dokumenty „WIATR PORWAL”, to kto UŁASKAWIAŁ? Moze A.Duda?
  7/ Machlojki z dietami Hofmana i kolesi (PiS) Prokuratura ma czas, Seremet „ma zatwardzenie”,
  8/ Ze SKOKAMI i Biereckim, Prokuratura ma „klopoty ze stolcem”, Seremet mysli,
  9/Sprawa wyłudzenia pieniędzy z europarlamentu przez polityków PiS, w sprawę jest zamieszany prezydent Andrzej Duda. Z tych pieniędzy Prawo i Sprawiedliwość zatrudniało pracowników partii, opiekunkę chorej matki prezesa, makijażystki Jarosława Kaczyńskiego- Prokurator Generalny Seremet-na rekolekcjach,
  10/ Sprawa wyludzenia z kasy Sejmu kwoty pienieznej na oplate jazd do Nowego Tomysla, na prywatne wyklady pana A.Dudy- Prokurator Generalny Seremet: „POCHYLIŁ SIE NAD TYM”
  11/ Pedofilizm ksiezy, biskupow, Prokuratura Generalna z Seremetem: U KONFESJONAŁU,
  12/ Bezprawne umorzenie dlugu PC kierowanego przez Kaczynskich- PRZEDAWNIENIE,
  13/ Sprawa FOZZ i ArtB, Cargo Modlin-PRZEDAWNIENIE
  14/ Lżenie urzedujacego Prezydenta RP, Prokurator Generalny A.Seremeta- GŁUCHY JAK ZMURSZAŁY PNIAK !!!!!!
  Czy to tylko prawo i sprawiedliwosc dla PiSu ?????? A co dla pozostalych Polakow?
  Prokurator Generalny Seremet, a wczesniej prokuratorzy DYSPOZYCYJNI PiSu i Ziobry, to: WYSOKA SZKODLIWOSC SPOLECZNA !!!!

 • vinogradoff

  Oceniono 4 razy 0

  W normalnychh panstwach europejskich po takim czyms pan Kwiatkowski powinien byc natychmiast,, zapuszkowany,, do aresztu w celu rozmiekczenia i wydobycia zeznan jakby tak ze 2 tygodnie posiedzial w kabarynie w pojedynke o czarnym chlebie i wodzie to ,, rury by Mu zimienkli,, i juz bylby bardziej sklonny spiewac jak kanarek na cztery glosy a nie palic GLUPA. No ale czy,,,w takim kraju jest to mozliwe,,? Chyba nie. Bylaby to tez niebywala okazja ogladac w wiezieniu ,, po tamtej stronie kraty,, tak zacnego Pensjonariusza jak ex Minister Sprawiedliwosci a radosc bylaba nieziemska gdyby tak jeszcze przyodziano Go w wiezienne drelichy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX