TVN24.pl: Prokuratura chce uchylenia immunitetów Kwiatkowskiemu i Buremu. W NIK ustawiano konkursy?

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach chce uchylenia immunitetów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i szefa klubu PSL Jana Burego - podaje tvn24.pl. Powodem ma być podejrzenie ustawiania konkursów w centrali i delegaturach Najwyższej Izby Kontroli.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski miał "wpływać na wyniki konkursów na wicedyrektora delegatury Izby w Rzeszowie oraz dyrektora delegatury w Łodzi" - wedle dziennikarzy chodziło m.in. o wyciek pytań z konkursu na stanowisko szefa łódzkiego NIK. Kwiatkowski miał także wpływać na rozstrzygnięcie konkursu na wicedyrektora Departamentu Środowiska Izby.

Z kolei Jan Bury, w 2013 roku, jeszcze przed objęciem urzędu przez Kwiatkowskiego, rzekomo wywierał naciski ws. obsady delegatury rzeszowskiej. Wyboru dokonano wtedy zgodnie z przepisami, ale szef klubu ludowców miał w tej samej sprawie zwracać się później także do Kwiatkowskiego. Osoba wskazana przez Burego wygrała wówczas konkurs na wicedyrektora.

Zdaniem dziennikarzy Bury chciał w ten sposób chronić swoich ludzi w jednej z podkarpackich gmin - Chmielnik, gdzie próbował również zmieniać wyniki kontroli NIK dotyczące nieprawidłowości wokół budowy farmy wiatrowej.

Radio ZET dotarło do treści rozmów

Według informacji dziennikarzy Radia ZET poseł Bury w rozmowach z szefem NIK żądał anulowania konkursu na stanowisko dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie. Kwiatkowski próbował spełnić prośbę i zablokować kandydaturę Wiesława Motyki na to stanowisko. "Wg ustaleń prokuratorów w tym celu, poza procedurą, dwukrotnie zmieniano skład komisji konkursowej" - czytamy w informacji przesłanej przez Radio.

Kolejny zarzut dotyczy wyników kontroli NIK dotyczącej nieprawidłowości w budowie farmy wiatraków. Zdaniem dziennikarzy farmę prowadzą przyjaciele Burego, a w ostatecznym raporcie - wbrew początkowej opinii - pozytywnie oceniono inwestycję.

Cztery zarzuty dla Kwiatkowskiego i trzy dla Burego

W swoich ustaleniach dziennikarze tvn24.pl powołują się na materiały zebrane przez CBA.

Agenci biura we wnioskach o uchylenie immunitetów Burego i Kwiatkowskiego napisali, że chcą zarzucić im przestępstwa urzędnicze. "Dowodami są nagrania rozmów - podsłuchanych przez CBA - Krzysztofa Kwiatkowskiego i Jana Burego oraz prezesa NIK i byłego wiceprezesa Izby, do którego kompetencji należała sprawa kontroli w gminie Chmielnik" - czytamy na portalu TVN24.

Treść rozmów - już odtajnionych przez szefa Biura - ma trafić teraz do marszałek Sejmu, która przekaże wnioski śledczych do Komisji Regulaminowej i Odpowiedzialności Poselskiej.

"Afera podkarpacka"

Na trop ustawiania konkursów w Najwyższej Izbie Kontroli CBA miało wpaść przy okazji tzw. afery podkarpackiej. Podsłuchano wtedy rozmowy szefa PSL z szefem NIK.

W początkach lipca ub.r. śledczy na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie przeszukali m.in. biuro poselskie i pokój poselski Burego. Działania prokuratury prowadzone były w ramach śledztwa ws. korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia.

Zarzuty usłyszeli wówczas dwaj biznesmeni z Leżajska, były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz dwóch duchownych z Podkarpacia: ks. płk Robert M., były proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego, oraz ks. Jan C.

To właśnie w ramach weryfikowania wyjaśnień podejrzanych prokuratura i CBA podjęły działania polegające na żądaniu wydania określonych przedmiotów oraz przeszukaniu pomieszczeń należących m.in. do osób publicznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (109)
TVN24.pl: Prokuratura chce uchylenia immunitetów Kwiatkowskiemu i Buremu. W NIK ustawiano konkursy?
Zaloguj się
 • mala_gienia

  0

  Kwiatkowski bardzo przeszkadza, zbyt sprawny urzędnik i nie pasuje do nowego rozdania po wyborach. wszystkie chwyty dozwolone, żeby wypromować "ludzi o czystych rękach" z zaplecza pis

 • felicjan.dulski

  0

  Im bliżej wyborów i możliwości zmiany władzy, tym częściej będą pojawiać się "odważni" śledczy i prokuratorzy. Będą jeździć po PO i PSL (?) jak po burej suce. Natomiast ci, którzy mają kosmate myśli, pójdą w odstawkę. Zięciu ocaleje. P/S Ten znak zapytania zamieściłem z oczywistego powodu. Niech ich...

 • 0

  Nie wierze ze Kwiatkowski jest w cokolwiek zamieszany,przed wyborami
  beda kolejne wrzutki ,po wyborach okaze sie ze prokurator sie pomylil.

 • vidi12

  Oceniono 2 razy 0

  Szef NIK powinien być ukrzyżowany a potem palony ogniem piekielnym za stworzenie e-sądów... Załatwił kolesiom z firm windykacyjnych niezłą kasę i przyczynił się do wielu samobójstw :(

 • micro5

  Oceniono 2 razy 2

  Gumofilce dla Polski to wrzód który należy przeciąć . Z burym zbyt wiele się ciągnie brudu

 • 7ogamihcra

  Oceniono 2 razy 0

  Prokuratura apelacyjna w Katowicach...hm...czy to nie ci co mieli znaczący współudział w zabiciu Pani Blidy ?

 • cierniooczek

  Oceniono 1 raz 1

  Kwiatkowski ma spore szanse zostać dalej na tronie NIKu nawet jak się władza zmieni

 • chi-neng

  Oceniono 2 razy 0

  Czy cala polska elita polityczna, niezaleznie od przynaleznosci partyjnej, jest przesiaknieta do szpiku kosci i ma we krwi tylko i wylacznie to ponizej? :

  • Afery mieszkaniowe
  • Korupcja, konflikt interesów
  • Nepotyzm, protekcja i kolesiostwo
  • Prowadzenie pojazdów w stanie wskazującym
  • Prywata i wykorzystywanie stanowisk
  • Przestępstwa i afery gospodarcze
  • Przestępstwa pospolite
  • Przestępstwa, skandale i ekscesy obyczajowe
  • Przynależność do PZPR
  • Sympatie nacjonalistyczne i faszystowskie, antysemityzm
  • Tajni współpracownicy, donosiciele
  • Walka z demokratyczną opozycją, uczestnictwo lub kolaborowanie z aparatem władzy, propagandy i represji w czasach PRL
  • Zaslugi w innych dziedzinach

  Jezeli tak, to jaki macie wybor : miedzy ta dzuma a cholera?

  A co gorsze - jakie beda te przyszle pokolenia i wladze, skoro takie wzorce tylko dominuja?
  Kim sa elektoraty - ludzie - wyborcy, ktorzy sami takowych wybieraja ?

  Kim i czym jest Polska dzisiaj?

  Moze nalezy przyzwolic dzumie wytepic wszystko do cna?
  Moze cofniecie sie do sredniowiecza jest konieczne by wreszcie nastapilo nowonarodzenie, renesans?
  Za iles tam dziesiatek lat?

  Polityczna 'Divina Commedia' .
  Moze Dante jest Wam potrzebny by doprowadzil Was do Raju?

 • stachkaz47

  Oceniono 4 razy 4

  Coś ostatnio za dużo AFER .Oj niedobrze panie KWIATKOWSKI.
  A trącać gangstera Burego albo wsadzać nos do Przeds. LASY PAŃSTWOWE.
  tego MATECZNIKA PSL to już zbyt mocne podskoki.
  Oj nadepnąłeś na odcisk GANGSTEROM I FILANTROPOM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX