Odkryli hiszpański skarb. 300-letnie złote monety leżały tuż przy plaży

U wybrzeży Florydy grupa odkrywców natrafiła na setki złotych monet. Skarb pochodzi z hiszpańskiego galeonu. Okręt zatonął 300 lat temu podczas podróży do Hiszpanii.


Grupa poszukiwaczy odkryła na dnie oceanu ponad 350 złotych monet. Odkrywcom bardzo się poszczęściło - 300-letni hiszpański skarb leżał bowiem zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu. Jego rynkowa wartość szacowana jest na około 4,5 miliona dolarów. W znalezisku są m.in. niezwykle rzadkie monety wytworzone specjalnie dla Króla Filipa V. Wartość jednej z nich szacowana jest na 300 tys. dolarów.Według prawa Florydy stanowe władze zatrzymują 20 proc. znalezionego skarbu. Trafi on do muzeum. W tych okolicach działa wielu poszukiwaczy, jest to region częstych historycznych katastrof morskich.

W 1715 roku z Kuby do Hiszpanii wypłynęła flota 11 hiszpańskich okrętów wypełnionych złotem. Niedługo później natrafiła na sztorm, podczas którego zatonął jeden z galeonów. Nie wiadomo było jednak, w którym miejscu spoczywa wrak. Odkrycia dokonano pod koniec lipca, ale pochwalono się nim niedawno.

Więcej o:
Komentarze (10)
Odkryli hiszpański skarb. 300-letnie złote monety leżały tuż przy plaży
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Eee tam, pociąg Wołoszańskiego pełen złota przygasi tą historyjkę !

 • 1witold4444

  Oceniono 5 razy -5

  hmmm, ja o tym czytałem (w amerykańskich mediach) dobre kilka dni temu, akurat jak wybuchła heca z pociagiem pełnym złota. Wybuchła i natychmiast zniknęła...

 • clash67

  Oceniono 11 razy 7

  To nie żaden hiszpański skarb, to są złote łzy Indian i na pomoc tym plemionom powinien być przeznaczony.

 • wloczykij1979

  Oceniono 17 razy 11

  Władze zatrzymują 20%. U nas znalazca zatrzymuje 10%. Jak ma szczęście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX