Kraków wyróżniony jako jedno z 10 najbardziej przyjaznych turystom miast

W rankingu prestiżowego amerykańskiego magazynu pojawia się po raz pierwszy, i był to debiut spektakularny. W tym roku Kraków został ogłoszony czwartym najbardziej przyjaznym miastem na świecie.
Po raz kolejny czytelnicy amerykańskiego magazynu o turystyce Condé Nast Traveler mieli okazję zagłosować na najbardziej przyjazne miasta na świecie. W internetowym głosowaniu oddano blisko 100 tys. głosów, z których stworzono listę 10 najżyczliwszych.

W rankingu znalazł się także akcent polski. "Zaskoczenie", "ukryty skarb" - takimi słowami czytelnicy Travelera opisywali Kraków. Choć w odbywającym się od ponad 25 lat plebiscycie polskie miasto pojawia się dopiero po raz pierwszy, od razu zajęło ono czwartą pozycję. Wyprzedziło tym samym wszystkich potencjalnych rywali w regionie, w tym Budapeszt, który pojawił się dopiero na miejscu 8. W rankingu Kraków wyprzedziły jedynie trzy anglojęzyczne miasta - Queenstown w Nowej Zelandii, Dublin w Irlandii oraz Sydney w Australii.

Jak opisuje periodyk, na wysokie miejsce Krakowa złożyły się nie tylko "otwartość i życzliwość tubylców", ale także "dystans do siebie i znakomite poczucie humoru". Jako przykład tego ostatniego tygodnik wymienia odbywające się w mieście nostalgiczne wycieczki po Nowej Hucie.

Nie jest to pierwsza tego typu nagroda, która trafia do Krakowa w tym roku. W lipcu nowojorski magazyn Travel & Leisure ogłosił go siódmym najpiękniejszym miastem świata. Natomiast kilka miesięcy wcześniej Condé Nast Traveler w innym konkursie uznał Kraków za 11. najciekawsze miejsce na globie.

Więcej o:
Komentarze (14)
Kraków wyróżniony jako jedno z 10 najbardziej przyjaznych turystom miast
Zaloguj się
 • metalin

  Oceniono 11 razy -5

  Hmmm.... i miastem bardzo nieprzyjaznym dla Polaków. Miałam wątpliwą przyjemność przekonać się na własnej skórze....turysta z kraju jest traktowany jak powietrze!
  Rada dla rodaków odwiedzających Kraków: porozumiewać się tylko po angielsku lub innym obcym języku.

 • tommms

  Oceniono 9 razy 5

  Kraków jest miastem przyjaznym turystom, to prawda. Natomiast w klasyfikacji miast przyjaznych mieszkańcom uplasowałby się pewnie na szarym końcu.

 • 4.vice-prezes

  Oceniono 25 razy 15

  Szkoda, że nie jest choć trochę przyjazny mieszkańcom

 • ministrant15

  Oceniono 35 razy 15

  Dzeki stworzeniu takiego przyjaznego dla turystow miasta, Krakow stal sie miejscem zbieraniny i szumowin a odczuwaja to szczegolnie mieszkancy tego miasta.

 • jan.w2

  Oceniono 21 razy 3

  Kraków przyjazny? A są tam już nazwy ulic na skrzyżowaniach i numery na domach?

 • bog43

  Oceniono 16 razy 6

  ja bym zaproponował zająć się suszą , nawet z klęski można wyciągnąć coś korzystnego .
  Stan wody jest b. niski lub 0 , tysiące rolników jest ze sprzętem , około 10 % podobno bezrobotnych , zamiast dawać kasę za friko niech biorą się piorunem za czyszczenie i pogłębianie koryt rzek i strumieni . Przy powodzi jak znalazł , szczególnie w Małopolsce i stękających kmiotków lubelskich .

 • aep

  Oceniono 16 razy -4

  Faktycznie Bardzo wszyscy są sympatyczni i otwarci. Nie takie mordy odęte jak...
  No może w Żarach jeszcze miałem podobne wrażenia.

 • proteusz33

  Oceniono 17 razy -3

  Przenieść stolicę do Krakowa
  Ale bez warszawskich urzędników

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX