Referendum już za dwa tygodnie. Kukiz: "Głosujemy za Polskę". Koalicja 6 września: "Nie dla JOW" [WIDEO]

"Koniec wakacji. Głosujemy za Polskę" - nawołuje Paweł Kukiz. "JOW-y to oligarchizacja polityki" - pisze Koalicja 6 września. Kampania informacyjna zwolenników i przeciwników jednomandatowych okręgów wyborczych trwa już w najlepsze. Najwyższy czas, bo referendum już za dwa tygodnie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Referendum już za dwa tygodnie. 6 września - zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego - mamy odpowiedzieć na trzy pytania: czy jesteśmy "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy jesteśmy "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy jesteśmy "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Kampania PO i PiS ws. 6 września

Dwie największe partie zaczęły kampanię ws. referendum już na początku tego tygodnia. Billboardy PO głoszą: "Tak dla JOW. PO - my jesteśmy za; PiS - oni są przeciw". "Stop finansowaniu partii z budżetu. PO - my jesteśmy za; PiS - oni są przeciw".

TAK dla JOW, NIE dla finansowania partii z budżetu państwa. Rozpoczęliśmy akcję referendalną.

Posted by Platforma Obywatelska on  17 sierpnia 2015


Dodatkowo, PO nagrała też spot referendalny:Z kolei PiS, zamiast swojego billboardu, inaczej wyraziło swoje stanowisko: - Platforma Obywatelska, atakując opozycję, chyba nie zdaje sobie sprawy, że właśnie zaatakowała swojego koalicjanta. W koalicji PO-PSL najwyraźniej panuje chaos - mówił rzecznik sztabu wyborczego PiS Marcin Mastalerek.

- Platforma Obywatelska atakując opozycję chyba nie zdaje sobie sprawy, że właśnie zaatakowała swojego koalicjanta. W...

Posted by Prawo i Sprawiedliwość on  19 sierpnia 2015


Kukiz: "Koniec wakacji. Głosujemy za Polskę"

Wczoraj do kampanii informacyjnej włączył się Ruch Pawła Kukiza. "Idziemy do przodu, po Polskę!" - słyszymy na nagraniu charyzmatyczny głos muzyka i polityka. W tle powiewają plakaty: "Tak dla JOW". "Koniec wakacji, 6 września idziemy na referendum. Głosujemy za Polskę" - apeluje Kukiz.Ruch Pawła Kukiza wcześniej informował o powstaniu 1,2 tys. społecznych komitetów referendalnych. Komitety mają prowadzić akcję informacyjną nt. jednomandatowych okręgów wyborczych i zachęcać do udziału w referendum.

- Ordynacja wyborcza obecnie, partyjna ordynacja, jest poważną wadą ustrojową niszczącą Polskę, odbierającą nam bierne prawo wyborcze - mówił ogólnopolski koordynator społecznych komitetów referendalnych Janusz Sanocki. - Ordynacja sprawia, że partie, wszystkie, zamieniają się w partie leninowskie, w partie wodzowskie - dodał.

Podkreślił, że to właśnie zmiana ordynacji wyborczej jest "gigantycznym programem Ruchu Pawła Kukiza", o którym się ostatnio tak wiele mówi. - To jest największy program, jaki można sobie wyobrazić, zmiana ustroju państwa, odblokowanie wszystkich zablokowanych do tej pory kanałów decyzji politycznych - zaznaczył Sanocki.

Koalicja 6 września: Nie dla JOW

Innego zdania na temat JOW-ów jest Koalicja 6 września, w której skład wchodzi: Partia Razem, Partia Zieloni, i organizacje: Kraków Przeciw Igrzyskom oraz Miasto Jest Nasze. Również oni pokusili się na kampanie informacyjną. W swoim manifeście głoszą: "JOW-y to system dwupartyjny. JOW-y to oligarchizacja polityki. JOW-y to zmielenie głosów".

Co to są JOW-y?

Jest wiele powodów by powiedzieć 'nie' dla JOW-ów. W naszym spocie referendalnym mówimy o tym najważniejszym!#NIEdlaJOWów #referendum #JOW

Posted by Nie dla JOW-ów on 21 sierpnia 2015


"Znamy lepsze rozwiązania! Doświadczenia zagraniczne pokazują, że od JOW-ów się odchodzi, zamieniając je na lepsze systemy. Polacy i Polki potrzebują debaty nad ordynacją wyborczą, a alternatywami wartymi uwagi są między innymi pojedynczy głos przechodni czy proporcjonalny system mieszany" - dodają.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (50)
Referendum już za dwa tygodnie. Kukiz: "Głosujemy za Polskę". Koalicja 6 września: "Nie dla JOW" [WIDEO]
Zaloguj się
 • bart5554

  0

  Istotą JOWów jest to, że to OBYWATELE decydują, kto dostaje się do sejmu a nie SZEFOWIE PARTII. JOWy obowiązują w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Francji, USA, Kanadzie. Polska ma taką samą ordynację wyborczą (proporcjonalną) jak Irak czy Afganistan (rządy kontrolowane przez USA) oraz Ukraina (ordynacja "ustawiona" przez Rosjan).

  Wprowadzenie JOWów w Polsce będzie bardzo trudne ale to jedyna szansa na realną zmianę w kraju. JOWy będą torpedowane nie tylko przez polityków ale również naszych sąsiadów - nikt nie chce, by Polska stawała się potęgą.

 • rita57

  0

  A dzisiaj Kukiz POwiedział w tv , że czerpie informacje od sbeków i takich różnych . I tak się zapultał że przerwał rozmowę i wyszedł ze studia. Nasuwa się pytanie , co jest grane z tym Kukizem ? Komu robi dobrze?

 • felicjan.dulski

  0

  Kukiz to taki młodszy gaJOWy. Niech was wszyscy diabli!

 • felicjan.dulski

  0

  A ja po prosu NIE WEZMĘ UDZIAŁU. To jest jednoznacznie mój głos, taki mam stosunek do tej farsy. Wolno mi. Tak jak każdemu wolno iść na referendum, to każdemu wolno nie iść. No raczej.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -2

  Referendum nie będzie ważne bo nie będzie prekwencji bo to wymysł ludzi nie rozgarniętych jak Komorowski i Kukiz.

 • sisi64

  Oceniono 4 razy 4

  Mam w tylnej części ciała oba referenda!

 • baby1

  Oceniono 2 razy 0

  W sprawie nieszczęsnego referendum jest tylko jedno pytanie czy frekwencja będzie >20% czy <20%. PO zapłaci wysoki rachunek za bezmyślne wyrzucenie forsy przez Komorowskiego.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 11

  Kukiz to mały zakompleksiony naziol z dubeltowką, który nie rozumie że po wprowadzeniu jowow, w Polsce w parlamencie pozostaną 2 partie, obie katolicko-prawicowe...
  Nie rozumiem jaki pożytek będzie miało takie rozwiązanie, oczywiście oprócz ewidentnej korzyści że w przyszłym sejmie nie było by "brunatnych koszul" od Kukiza

 • vito60

  Oceniono 8 razy 6

  Wakacje się kończą? Nikt nie chce już płacić za agitację wyborczą na twoich "koncertach" za samorządowe pieniądze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX