"Żydowski Schindler" zebrał pół miliona dol., by oswobodzić seksualne niewolnice Państwa Islamskiego

Nazywany "żydowskim Schindlerem" Steven Maman z Montrealu zebrał pieniądze przez serwis finansowania społecznościowego GoFundMe. Chce ratować z niewoli ISIS chrześcijańskie i jazydzkie kobiety. Krytycy zaznaczają, że efekt może być odwrotny do oczekiwanego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Maman twierdzi, że uwolnił z rąk ISIS już 128 kobiet i dziewcząt. Jak powiedział amerykańskiemu portalowi Vocativ, płacił negocjującym z terrorystami pośrednikom między 1 a 3 tys. dolarów okupu za osobę. Do transakcji dochodziło w irackim Kurdystanie. Uratowane kobiety były zabierane do tamtejszych obozów dla uchodźców, gdzie miały zapewnione wodę, żywność, schronienie i opiekę medyczną. - Gwałty, znęcanie się i brutalność, na jaką narażone są porywane kobiety, są trudne do wyobrażenia - napisał Maman na swojej stronie GoFundMe.

Pieniądze wpłaciło 2,5 tys. darczyńców z całego świata. Celem biznesmena jest zgromadzenie 2 mln dolarów. Jak informuje "Vocativ", krytycy obawiają się, że pieniądze Mamana tylko pomogą Państwu Islamskiemu. Płacenie terrorystom może zachęcić ich do kolejnych porwań i zwiększania żądań. Kanadyjczyk odpiera te zarzuty, utrzymując, że takie kwoty to dla organizacji "drobne" w porównaniu z dochodami pochodzącymi z rabowania banków, przejmowania pól naftowych i pozostałej działalności przestępczej. - Szczerze, nie ma innej możliwości, by uratować te kobiety. Jak długo mamy czekać, by je ocalić?

Maman: Co mnie motywowało? To proste

42-letni Maman, ojciec szóstki dzieci, jest dealerem samochodów i właścicielem hurtowni kryształów. - To, co mnie motywowało - jako Żyda, jako członka ludu, który przeżył Holocaust - jest bardzo proste. Podczas wojny czekaliśmy, aż ludzie odpowiedzą na wezwanie i nam pomogą. Sześć lat i sześć milionów ludzkich istnień kosztowało, by inni zrozumieli, że popełnili błąd bezczynności - powiedział w radiowym programie "As it happens". - Nie możemy czekać i liczyć, że inni będą działać. "Dlaczego nie ja?" to pytanie, które wszyscy powinniśmy sobie zadawać.

Jazydzi to kilkusettysięczna mniejszość religijna, której tradycja liczy 2,5 tys. lat. Ich religia jest mieszanką szyizmu, zaratusztrianizmu, chrześcijaństwa nestoriańskiego i innych wierzeń. Wyznawcami jazydyzmu są w większości Kurdowie z północnego Iraku. Państwo Islamskie wymordowało już tysiące jazydów, w tym ponad 500 po zajęciu irackiego miasta Sindżar w sierpniu 2014 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (63)
"Żydowski Schindler" zebrał pół miliona dol., by oswobodzić seksualne niewolnice Państwa Islamskiego
Zaloguj się
 • rikol

  0

  Jednym słowem będzie finansował ISIS. Przecież w takiej sytuacji oni jescze więcej kobiet będą łapać, jemu sprzedawać i na tym zarabiać. Jest to chore po prostu.

 • petramark

  0

  Pomysł nie jest nowy. Wykup chrześcijańskich niewolników z rąk muzułmanów był prowadzony w średniowieczu, głownie przez zakony rycerskie. Specjalizowali się w tym trynitarze. Podaje się, że wykupili 900 000 ludzi.[....wikipedia.org/wiki/Trynitarze]

 • panzerfaust39

  Oceniono 2 razy 0

  I co tera trafią do kibuców jako zabawki dla żydów ?

 • stopp5

  Oceniono 3 razy 1

  Mam nadzieję, że to pójdzie na finansowanie odstrzału isisków podczas akcji uwalniania Jazydek, Chrześcijanek, Alawitek i Szyitek a nie na finansowanie środków walki dla isisków w formie okupu. Ale intencje dobre.

 • baby1

  Oceniono 3 razy 1

  Tak samo rozsądne jak dawanie socjału przybyszom z Afryki i Bliskiego Wschodu.

 • dariabal

  0

  Aaach Ci cudowni przywódcy religijni, którzy interpretują sobie koran jak tylko chcą.. :/
  Zapraszam na alahalala.blog.pl o islamie i Bliskim Wschodzie, pisane wprost z Arabii Saudyjskiej przez polskie małżeństwo. Na luzie i bez spinki. :)

 • Icek Rubinstein

  Oceniono 7 razy 1

  Dodajmy, że chrześcijańskich kobiet! Żyd ratuje chrześcijan w zamian za to, że Ci uratowali mu życie.
  A kościół latającego potwora spaghetti ile kobiet ocalił? W końcu wg tych intelektualnych miernot chrześcijanie to potwory, a każdy ksiądz to pedofil. Za to wśród homosi np, nie występują żadne patologie, to kryształowi ludzie!!!

 • comax

  0

  No nie wiem czy to dobre na dłuższą metę. Co na to bigosmiszcz się pytam ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX