Były prezes TK w jednym zdaniu o referendum Dudy: "Prezydent nie wziął pod uwagę Konstytucji"

Pytania referendalne, które zaproponował Andrzej Duda nie dotyczą spraw ważnych dla państwa, a jedynie dla niektórych obywateli - uważa prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem takie referendum byłoby niekonstytucyjne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jestem rozczarowany tym, że prezydent nie wziął pod uwagę Konstytucji (...) Referendum może być zarządzone, kiedy chodzi o problem szczególnie ważny dla państwa - mówił Zoll w TVN24, w komentarzu do oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy na temat referendum.

- To nawet nie chodzi o sprawy ważne dla obywateli, bo przyznaję, że sprawy, które są przedmiotem pytań są ważne dla niektórych obywateli. To ma być sprawa szczególnie ważna dla państwa - powiedział, mając na myśli pytania o Lasy Państwowe, obowiązek szkolny sześciolatków i obniżenie wieku emerytalnego. Jako przykład zagadnień, o których obywatele powinni decydować w referendum Zoll podał wejście kraju do Unii Europejskiej, zmianę konstytucji czy przyjęcie nowej waluty.Zdaniem byłego prezesa TK, referendum zarządzone z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, tylko pytanie o JOW-y, "ma pewien element wartości referendalnej". Nadal uważa jednak, że zostało ono "źle sformułowane".

- Konstytucja rezerwuje referendum dla bardzo wąskiego zakresu spraw. A my zaczynamy się referendum bawić, i to jest zabawa polityczna. To może doprowadzić do zniszczenia tych resztek kultury politycznej, którą mamy, i do bardzo znacznego wykrzywienia wyników wyborów - tłumaczył Zoll.

Konstytucjonalista uważa, że nadmiar referendów "wyłącza parlament". Wyraził też nadzieję, że "Senat stanie na wysokości zadania i nie zgodzi się na przeprowadzenie referendum 25 października - podsumował.

Duda chce, by odbyły się dwa referenda. W drugim pytania o... jego obietnice wyborcze >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (773)
Były prezes TK w jednym zdaniu o referendum Dudy: "Prezydent nie wziął pod uwagę Konstytucji"
Zaloguj się
 • arhangel

  Oceniono 1 raz 1

  panie Zoll
  problemy wzięły się z tego że obywatele są dla Państwa problemem
  i to jeszcze zamiatanym pod dywan
  skumbrie w tomacie pstrąg

 • 43norbert

  0

  Panie Zoll niech pan zajmie sie swoim komunistycznym rodowodem, a nie polska konstytucja, ktora interpretuje pan tak jak chce antypolska PO. Wstyd!

 • olias

  0

  pan towarzysz Zoll może pracować i do 100 lat. Podobnie jak te munie Państwowej Komisji Wyborczej które skompromitowały Polskę przy okazji wyborów samorządowych. pamiętacie?
  Ślepe, głuche i głupie, od dawna nie nadążające za światem, świadome tylko że ma w oznaczonej porze zajmować oznaczone krzesło i siedzieć. A potem dostać za to kasę na konto.
  Niestety, pan Zoll - ja nie mam tego komfortu - ja muszę każdego dnia udowadniać ze jeszcze mogę pracować, że przydam się. Dzień w którym mój pracodawca uzna że marnuje na mnie kasę będzie ostatnim dniem ojego istnienia. Potem pozostanie tylko czekać na 67 rok życia próbując przetrwać dzięki śmietnikom.

  dlatego dla mnie wiek emerytalny jest ważny. I jeśli nie jest on ważny dla państwa - to ja nie uznaję tego państwa za swoje.

  a "konstytucją" to pańskie "elity" (bo pan też do nich należy) to sobie już ćwierć wieku używają za papier toaletowy.

 • dziadwawelski

  Oceniono 2 razy 0

  Krytykowanie osoby, na której garnitur "ulało się" niedysponowanemu Leszkowi Kaczyńskiemu dzięki czemu osobę tę nazwano "namaszczonym" jest samo w sobie obrzydliwe !!!!

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 0

  panie Zoll, a gdzie pan był jak Komorowski ogłaszał swoje pytania referendalne? Wówczas Panu pasowało bo odpowiadalo linii PO? Pytanie o finansowanie partii politycznych dotyczy wydawania z budżetu raptem kilkudziesięciu milionów a pytanie o podatki jest bardzo głupie, bo pokazuje, że dziś państwo oszukuje obywateli. To jest POlska PO.

 • stef0909

  Oceniono 2 razy 2

  Doktor praw i takie bezprawie????

 • korada-1928

  Oceniono 1 raz 1

  Pan prezydent i pan prezes w nowej VRP stworza nowa konstytucje na potrzeby swojej partii.
  A narod? - wszystko kupi, bo glupi! ( za Kurskim)

 • dubitus

  Oceniono 2 razy 0

  Panie profesorze Zoll ! Pan jest specjalistą od karnego materialnego ;można powiedzieć ,ze pana "dzieckiem " jest obecnie obowiązujący kodeks karny/z pewnymi zastrzeżeniami/. To ,że był prezesem TK nie uprawnia Pana do stawiania tez o niekonstytucyjności pytań w proponowanym przez prezydenta Dudę referendum.Z całym szacunkiem dla pana wiedzy i doświadczenia materia ta /konstytucyjna / zastrzeżona jest w pierwszym rzędzie dla konstytucjonalistów ,a dopiero później dla prawników innych specjalności. Karnista nie dysponuje wiedzą konstytucjonalisty i odwrotnie ,gdyż na tym polega specjalizacja ,ze ogranicza pole naszych zainteresowań do jednej dziedziny ,choć możliwe jest przy okazji zainteresowanie i innymi działami/gałęziami prawa/. Omniscjencja /wszechwiedza/ to rzadkie zjawisko;pan raczej uzurpuje sobie prawo do "właściwego " rozumienia Konstytucji. Dlaczego nie zwrócił pan uwagi na niekonstytucyjności referendum magistra / na szczęście byłego prezydenta/ Komorowskiego . Kiedyś wydawał mi się pan lekko zmanierowany , dziś nie mam wątpliwości, pan służy zdegenerowanej elicie III RP. Jest pan godzien jedynie POgardy !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX