Ukraina ukończyła budowę 600 km fortyfikacji na granicy z Rosją. Bunkry i okopy odwiedził prezydent [ZDJĘCIA]

Trzy linie fortyfikacji na odcinku ponad 600 km mają bronić terytorium Ukrainy przed atakami prorosyjskich rebelianttów. Ukraińskie ministerstwo obrony chwali się, że od zakończenia II wojny światowej żadne państwo europejskie nie zbudowało takiej linii umocnień w tak krótkim czasie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Budowa fortyfikacji trwała mniej niż pół roku i kosztowała 850 mln hrywien, czyli ok. 145 mln zł. Powstały w sumie trzy linie obrony, z których pierwsza jest pod kontrolą ukraińskich sił zbrojnych, a dwa pozostałe - gwardii narodowej.

Ministerstwo podkreśla, że nad konstrukcją czuwali międzynarodowi obserwatorzy. - Żaden europejski kraj po II wojnie światowej nie zbudował takich fortyfikacji w tak krótkim czasie, do tego zmagając się z trudną sytuacją ekonomiczną - stwierdził w komunikacie doradca ministra obrony Igor Mielnik.Wojsko informuje, że bunkry i okopy sprawdzano pod kątem wytrzymałości na różne rodzaje broni. W ramach testów ostrzelano je z broni ręcznej, granatników, moździerzy i artylerii.

- Udało się już sprawdzić jakość fortyfikacji w warunkach bojowych podczas walk pod miejscowością Marinka. Przeciwnik poniósł tam ciężkie straty, ale nie był w stanie przełamać linii obrony - powiedział wojskowy inżynier pułkownik Siergiej Marceniuk.Prorosyjscy rebelianci kontrolują 300 km granicy od Morza Azowskiego do okolic Ługańska. W sumie granica między Rosją a Ukrainą ciągnie się przez ponad 1500 km.Fortyfikacje odwiedził prezydent Poroszenko

W czerwcu, jeszcze podczas budowy linii obrony, odwiedził je prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Podkreślał, że najtrudniejsza jest praca przy linii frontu. - Musimy jednak zrobić wszystko, by bronić nasz kraj. Pracować 24 godziny na dobę, jeśli trzeba - stwierdził.

Tymczasem na wchodzie Ukrainy znów doszło do zaostrzenia walk. Dziesięć osób, w tym ośmiu cywilów, zginęło w ciągu minionych kilku dni w rejonie walk. Ukraińskie władze poinformowały, że trzy osoby cywilne i dwaj żołnierze zginęli w strefie kontrolowanej przez Kijów. Ponadto rebelianci przekazali, że w dwóch kontrolowanych przez nich miejscowościach zginęło pięciu cywilów.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (297)
Ukraina ukończyła budowę 600 km fortyfikacji na granicy z Rosją. Bunkry i okopy odwiedził prezydent [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • stanpar

  0

  Czy zasieki na granicy rosyjsko-ukraińskiej są bardziej humanitarne od zasieków na granicy serbsko-węgierskiej?
  Cytat: „Średni miesięczny dochód na jednego mieszkańca Ukrainy wyniósł w III kwartale 2014 r. 190 USD , czyli 715 zł. W III kwartale realne dochody spadły o 9%.. W październiku i listopadzie 2014 r płace realne spadły o 13,3% .”
  Ukraińcy-naród, który nigdy nie był w stanie stworzyć samodzielnego, niezależnego państwa; naród, który stał się nieformalnym sojusznikiem Niemiec hitlerowskich ; naród, który zaprzepaścił 25 lat swojej niepodległości, stając się jednym z najbardziej skorumpowanych krajów ; naród, który nie potrafił walczyć o swoje państwo, oddając bez jednego wystrzału Krym, ale który „skutecznie walczył z wrogiem” mordując polskie dzieci. Te fortyfikacje są tego potwierdzeniem.

 • stanpar

  0

  pewnie "moskwasadowy" ma dyżur, bo mój komentarz nie ukazał się.

 • j1200

  0

  na jakiej granicy z Rosja???

 • krawat23

  0

  Te okopy to dla niepoznaki. Chodzi o ten bunkier na fotografii z prawej. Poroszenko zbudował sobie nowa daczę, docelowo celę po wyrzuceniu ze stanowiska prezydenta.

 • kultureprofessoren

  Oceniono 3 razy 3

  Fortyfikacja z płyty OSB ??

 • dublet

  Oceniono 4 razy -2

  W zasadzie, to z faszystowską Rosją walczą tylko malutka Gruzja i średnia Ukraina. Reszta świata przygląda się biernie, tak samo, jak we wrześniu 1939, kiedy ci sami rosyjscy faszyści rozpoczęli II Wojnę światową!

 • 20portal

  Oceniono 6 razy 4

  Komuś padło na głowę. Ta ukraińska "linia Maginota" zbudowana jest z sosen (drewna) i piachu.
  Ta "informacja" to przykład, jak propaganda wypacza rzeczywistość.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 2

  Ułatwiają sprawę powstańcom... Jak już banderowcy wlezą w te dziury w ziemi... to trzeba bedzie ich tylko zasypać :)

 • antoniferdynand

  Oceniono 3 razy 1

  Szanse Ukraińców w konfrontacji z Ruskimi są marne. Połowa generalicji Ukrainy wywodzi się jeszcze z okresu ZSRR bądź bezpośrednio po jej upadku i trudno jest mieć pewność kto realnie podlega pod Kijów a kto pod Moskwę. To już nawet nie jest wywiad ale jawna wiernopoddańczość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX