Dlaczego Andrzej Duda nie przemawiał na Powązkach? Gronkiewicz-Waltz: "Nie ma takiego zwyczaju"

- Nie ma takiego zwyczaju, żeby prezydent elekt wygłaszał przemówienie podczas uroczystości - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, odnosząc się do uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Zawsze zabierają głos dwie osoby: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - przypomniała Gronkiewicz-Waltz w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Po śmierci Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku również nie przemawiał prezydent elekt Bronisław Komorowski, tylko pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - dodała.

Wcześniej Jacek Sasin z PiS wytknął prezydent Warszawy, że "nie była w stanie wznieść się ponad podziały" i nie pozwoliła Andrzejowi Dudzie przemówić na uroczystościach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Gronkiewicz-Waltz: Nie ma w Polsce dwuwładzy

- Małgorzata Sadurska [prawdopodobnie przyszła szefowa kancelarii Andrzeja Dudy] wystąpiła w imieniu prezydenta elekta o możliwość złożenia wieńca na Powązkach i o przemówienie. W pierwszym przypadku odpowiedź była twierdząca. W drugim - odmowna - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

- Jest tylko jeden prezydent urzędujący do 6 sierpnia. Później pan prezydent może dowolnie mówić. Nie ma w Polsce dwuwładzy - podsumowała. - Ważne są procedury. Nic więcej nie mam do dodania - zakończyła.

"Jak można akceptować takie zachowanie? To zdziczenie"

Gronkiewicz-Waltz odniosła się też do gwizdów na cmentarzu. - My, politycy Platformy Obywatelskiej, jesteśmy do tego, niestety, przyzwyczajeni - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że pani marszałek Kidawa-Błońska powiedziała: "dobrze, że tym razem na nikogo nie pluli". - A zdarzało się? - zapytał prowadzący. Gronkiewicz-Waltz potwierdziła.

Odniosła się też do wypowiedzi Jacka Sasina i profesora Piotra Glińskiego. - Nie rozumiem, jak oni mogą w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać takie zachowania na cmentarzu, albo je akceptować. To świadczy po prostu o jakimś kompletnym zdziczeniu - mówiła.

Prezydent Warszawy skomentowała też warszawskie listy PO w wyborach do Sejmu. Brak Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego na warszawskich listach tłumaczyła tym, że są to "liderzy o charakterze ogólnopolskim". - Jeśli w którymś mieście lista będzie słaba, to pani premier obsadzi je tymi osobami - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Naszym liderem jest Ewa Kopacz i to jest nasz najważniejszy lider - dodała.

O Warszawie z czasów powstania przeczytasz w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (582)
Dlaczego Andrzej Duda nie przemawiał na Powązkach? Gronkiewicz-Waltz: "Nie ma takiego zwyczaju"
Zaloguj się
 • jada9

  Oceniono 1 raz -1

  Jako kto? Między ogłoszeniem wyników wyborów, a zaprzysiężeniem, każdy t.zw. elekt, łącznie z prezydenckim, ma czas na ćwiczenie mimiki przed lustrem.

 • 123jna

  Oceniono 1 raz 1

  Bezczelny cham, probowal odebrac odchodacemu prezydentowi ostatnie chwile na urzedzie,jak prymitywnym mozna byc? Juz cuchnacymi nozkami kalmuckimi przebiera,ADHDowiec.

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz 1

  wyjątkowy cynizm!!!!

 • astrolog-2

  Oceniono 6 razy 2

  Hejterzy Ewy Kopacz w natarciu.....Są mistrzami plucia. Przenieśli się z Powązek na forum. ...... I pomyśleć ; za nędzne 3 grosze za 1 bluzg..

 • si-si2

  Oceniono 6 razy 0

  Pani Hajko , to wy osiągnęliście mistrzostwo w pluciu..... na PIS. A pomagał Tfuj Ruch.

 • 2mimoza

  Oceniono 6 razy 0

  Jest sporo ludzi, zwłaszcza zwolenników twojego ruchu i platformy , którzy uważają, że powstanie było niepotrzebne. I to oni kwiczeli , buczeli i może pluli. Są tego mistrzami..

 • werole

  Oceniono 4 razy 0

  Tylko Powstancow szkoda. bo musieli sluchac gwizdów "nieznanych sprawcow". K...wa mac przecież wszyscy wiedza kto zawsze gwizdze, narzeka, wszędzie widzi spisek. Niby to wielcy patrioci. Za przywileje sprzedali by ten Kraj w 5 minut. "Miałeś chamie zloty rog...."

 • dupawka

  Oceniono 6 razy 2

  A kim był Duda w dniu 1 sierpnia?żeby walczyć o przemowienie dla niego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX