Brat lwa Cecila jednak żyje? Naukowcy, by uciąć spekulacje, zrobili zdjęcia Jericho [ZDJĘCIE]

?Kłusownicy zastrzelili Jericho, młodszego brata najbardziej znanego lwa w kraju, Cecila? - podała w sobotę w mediach społecznościowych organizacja chroniąca dziką przyrodę Zimbabwe. Wygląda na to, że nie była to prawda.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Naukowcy monitorujący zwierzęta w parku narodowym Hwange w Zimbabwe, gdzie mieszkał lew Cecil, zaprzeczyli informacjom podawanym przez lokalną organizację chroniącą przyrodę, jakoby kłusownicy mieli zabić brata Cecila, Jericho. Najpierw prześledzili informacje z nadajnika Jericho, które pokazywały, że lew się porusza. Potem, kiedy nie ustawały sprzeczne doniesienia o śmierci młodszego lwa, a zatroskani internauci bezustannie zadawali pytania o jego los, postanowili zrobić lwu zdjęcia.

Udało się to dzisiaj. Dyrektor WildCRU, organizacji działającej na rzecz środowiska w Afryce, powiedział, że lew na pewno "żyje i ma się dobrze". Dodał też, że Jericho tak właściwie nie jest bratem Cecila, ale jego bardzo bliskim przyjacielem. "Lwy często tworzą więzi nazywane 'koalicjami' z innymi, niespokrewnionymi z nimi lwami, tak aby zwiększyć swoje szanse w konkurowaniu z innymi samcami o terytorium i stado", napisał w komunikacie na stronie internetowej.



W serwisach informacyjnych podawano, że po śmierci Cecila Jericho zaopiekował się jego młodymi.

Cecila zabił amerykański dentysta

Lew Cecil, znany ze swojej charakterystycznej czarnej grzywy, przyciągał do Zimbabwe tysiące turystów. Lew był też objęty programem badań uniwersytetu w Oksfordzie. Podejrzewa się, że zwierzę zostało wywabione z Parku Narodowego Hwange, a następnie ranione przez amerykańskiego myśliwego i dentystę Waltera Palmera z kuszy i dobite strzałem z broni palnej po ok. 40 godzinach. Zwierzęciu odcięto łeb, a następnie obdarto je ze skóry. Palmer przyznał się do zabicia lwa, ale twierdzi, że nie wiedział, iż zwierzę jest chronione.



"Bardzo żałuję, ale nie wiedziałem, że był lokalnym ulubieńcem" - oświadczył Palmer w jedynym jak dotąd publicznym oświadczeniu w tej sprawie. Zapewniał, że był przekonany, że polowanie jest legalne. Za prawo do polowania zapłacił organizatorom 50 tys. dolarów.

Władze Zimbabwe utrzymują jednak, że polowanie było nielegalne, i zapowiedziały w piątek, że wystąpią z formalnym wnioskiem do USA o ekstradycję Palmera.

Sprawa wywołała powszechne oburzenie, a Palmer stał się znienawidzoną postacią. Mężczyzna zamknął swój gabinet dentystyczny, pod którym ludzie zaczęli składać maskotki lwów i innych dzikich zwierząt, a także zostawiać kartki z wiadomościami.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (9)
Brat lwa Cecila jednak żyje? Naukowcy, by uciąć spekulacje, zrobili zdjęcia Jericho [ZDJĘCIE]
Zaloguj się
 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  Co z siostra.?
  Przemawia przez was seksizm.
  Lwica nie ma praw tylko lew.????

 • robznarnii

  0

  Jericho nie jest bratem Cecila tylko najlepszym kumplem ze stada :)

 • remislanc

  Oceniono 6 razy 6

  "Brat lwa Cecila żyje?"

  A teściowa ?

 • mgrzemow

  Oceniono 18 razy -6

  W Zimbabwe 25% dzieci umiera z niedożywienia. No ale jakiś przerośnięty sierściuch jest ważniejszy naturalnie.

 • djarev

  Oceniono 17 razy -7

  Zabijanie dla przyjemności jest obrzydliwe i nie pochwalam polowań. Niemniej tym, co płaczą najgłośniej za lwami, życzę spotkania oko w oko z Jerychem czy jakimś innym Cecylem - czego mieszkańcy paru rejonów Afryki doświadczają na co dzień.

 • ami_lii

  Oceniono 12 razy 12

  Zaopiekował się młodymi? To chyba rzadko spotykane - dwa dni temu pracownicy rezerwatu mówili że Jericho najpewniej zagryzie wszystkie młode bo inaczej samice go do siebie nie dopuszczą.

 • 3jw60

  Oceniono 24 razy 12

  Moja żona też jest dentystką. Od czasu tego lwa jak idę spać to zamykam swój pokój naklucz. W dzień też zacząłem pilnie się rozglądać z czym do mnie się zbliża. Pozdrawiam Cię moja Żono, ale wiesz, jeżeli to choroba zawodowa, przecież już od dawna krąży powiedzenie: "dentysta sadysta".

 • 31.februarius

  Oceniono 14 razy -6

  Je, Rycho!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX